Zapraszamy na pierwsze spotkanie cyklu Wyszukaj Klasyka w 2021 roku, którego bohaterem będzie Jalu Kurek (1904-1983) – krakowski pisarz blisko związany z Beskidami i Podhalem, czołowy przedstawiciel Awangardy Krakowskiej, wieloletni przyjaciel twórcy futuryzmu Filippa Tommasa Marinettiego, autor poruszających książek przybliżających świat przedwojennej polskiej wsi, w tym w szczególności wsi małopolskiej, jej głębokiej biedy i zanikających zwyczajów. Gościem spotkania prowadzonego przez Marcina Wilka będzie Jakub Kornhauser. Transmisja odbędzie się 10 marca o godz. 18.00 na profilu Krakowa Miasta Literatury UNESCO na Facebooku i platformie PLAY KRAKÓW – www.playkrakow.com.
Choć oficjalnie miał na imię Franciszek, przez całe życie posługiwał się abstrakcyjnym pseudonimem nadanym mu przez rodziców od nazwy granicznej rzeki między Chinami a dzisiejszą Koreą Północną. Studiowanie filologii romańskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim i później na uczelni w Neapolu umożliwiło mu nawiązanie relacji z przedstawicielami ówczesnej włoskiej awangardy artystycznej. Zabłysnął powieścią Grypa szaleje w Naprawie (1934), której akcja rozgrywa się w położonej przy dzisiejszej Zakopiance rodzinnej wsi matki pisarza. Współczesny odbiorca znajdzie w tej książce wymowny zapis przenikliwej biedy, fatalnej sytuacji sanitarnej i napięć społecznych, jakimi żyła polska prowincja jeszcze niecałe 100 lat temu.
Taternik, miłośnik gór i folkloru polskich Karpat, którym poświęcił niektóre swoje teksty, z monumentalną Księgą Tatr (1955) na czele – Jalu Kurek i jego bogata twórczość czekają na swoje ponowne odkrycie. Jego imieniem nazwano nieczynny od lat, ale pozostający w pamięci mieszkańców park na krakowskim Kleparzu.
O swojej osobistej lekturze Jalu Kurka opowie podczas spotkania Jakub Kornhauser – poeta, laureat Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, tłumacz, eseista i literaturoznawca, miłośnik awangardy w literaturze.
Wyszukaj Klasyka to cykl internetowych spotkań wokół mniej lub bardziej zapomnianych, lecz ponadczasowych postaci polskiej literatury XIX i XX wieku związanych z Krakowem. Działamy na przekór wszechobecnemu pędowi do nowości, przecierając szlaki dla ponownych odkryć na miarę opowiadań Kornela Filipowicza i poezji Zuzanny Ginczanki. Inspirujemy i poszerzamy czytelnicze horyzonty.
Cykl prowadzi Marcin Wilk – pisarz, dziennikarz i kurator programów literackich.
Wszystkie spotkania odbędą się w formie transmisji na żywo na profilu Krakowa Miasta Literatury UNESCO na Facebooku i platformie PLAY KRAKÓW – www.playkrakow.com. Większość spotkań będzie transmitowana z centrum kulturalnego w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym – w razie znoszenia obostrzeń sanitarnych zakładamy udział publiczności.
PROGRAM 2021
10 marca, godz. 18.00 | Jalu Kurek, gość: Jakub Kornhauser
14 kwietnia, godz. 18.00 | Stanisław Czycz, goście: Wit Szostak i Piotr Marecki
12 maja, godz. 18.00 | Kazimiera Treterowa, gość: Katarzyna Pilitowska
9 czerwca, godz. 18.00 | Jadwiga Beaupré, gość: Katarzyna Kobylarczyk
14 lipca, godz. 18.00 | Tadeusz Boy-Żeleński, gość: Monika Śliwińska
11 sierpnia, godz. 18.00 | Antonina Domańska, goście: Alicja Baluch i Mariusz Wollny
8 września, godz. 18.00 | Henryk Markiewicz, gość: Jacek Błach
13 października, godz. 18.00 | Kazimiera Bujwidowa, gość: Anna Kiesell
Odcinki pierwszej edycji cyklu Wyszukaj Klasyka można obejrzeć na platformie PLAY KRAKÓW: https://playkrakow.com/series/ser.148
Organizator cyklu Wyszukaj Klasyka: KBF – instytucja kultury Miasta Krakowa, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO
Partner: Narodowe Archiwum Cyfrowe