Reykjavik zorganizował pierwsze w historii hybrydowe spotkanie Kreatywnych Miast Literatury UNESCO

— W tym roku świętujemy dziesięciolecie Reykjaviku – Kreatywnego Miasta Literatury UNESCO. Organizacja dorocznego spotkania Miast Literatury uczyniła tę szczególną rocznicę wyjątkowym wydarzeniem, a dzięki realizacji hybrydowego spotkania na tak dużą skalę nauczyliśmy się naprawdę wiele. Na rozwoju tego nowego sposobu globalnej współpracy skorzysta nie tylko miasto Reykjavik, ale i cała sieć. Jak zawsze zespół z Reykjaviku wyjechał z konferencji z nowymi pomysłami, kontaktami i planami współpracy. Co więcej, to międzynarodowe spotkanie okazało się niezwykle owocne dla lokalnego środowiska literackiego. (Kristín Ingu Viðarsdóttir, kierowniczka projektu, Reykjavik — Kreatywne Miasto Literatury UNESCO)

Reykjavik — Kreatywne Miasto Literatury UNESCO gościł 31 przedstawicieli z 21 Kreatywnych Miast Literatury w ramach dorocznej Konferencji Kreatywnych Miast Literatury, która odbyła się w dniach 6-10 września. Taka sama liczba delegatów wzięła udział w wydarzeniu zdalnie, łącząc się z Kreatywnych Miast Literatury z całego świata. Wydarzenie zostało zorganizowane w trybie hybrydowym po raz pierwszy w historii sieci.

Tegoroczna konferencja, zatytułowana Conversation and Inspiration – Reconnect in Reykjavík (Rozmowa i Inspiracja – Odnówmy Kontakt w Reykjaviku), skupiała się na potrzebie ponownego nawiązania kontaktów między Miastami Literatury po okresie względnej izolacji spowodowanej pandemią COVID-19. W czasie spotkania przedstawiciele miast dzielili się tym, czego nauczył ich ten okres, a ponadto dzieliły się najlepszymi praktykami w zakresie odbudowy i wyrównywania szans w społecznościach, a także zaplanowały rezydencje, przyszłą współpracę oraz mentoring w ramach rozwijającej się sieci.

— Kreatywne Miasta Literatury UNESCO przeznaczyły czas globalnej pandemii na analizy i testy nowych sposobów wspierania czytelników i pisarzy w naszych społecznościach, zdając sobie sprawę z tego, że w okresie izolacji więzi, jakie tworzą się dzięki literaturze, są potrzebne bardziej niż kiedykolwiek. Nasze doroczne spotkanie w Reykjaviku pozwoliło nam podzielić się wyciągniętymi przez nas wnioskami, a także porozmawiać o tym, jak możemy wzmocnić naszą współpracę na całym świecie dzięki wirtualnym narzędziom, które spopularyzowała pandemia. W tak pięknym mieście jak Reykjavik, gdzie mieliśmy okazję osobiście zobaczyć pracę pisarzy, artystów, twórców, programistów i przedstawicieli wielu innych zawodów, przekonaliśmy się, jak ważna jest to praca. (John Kenyon, Dyrektor Wykonawczy, Iowa City — Kreatywne Miasto Literatury UNESCO, Lider Sieci Kreatywnych Miast Literatury)

Delegaci poznali literacki i kulturalny krajobraz Reykjaviku, a także mieli możliwość spotkania się z autorami, tłumaczami, księgarzami i innymi ważnymi postaciami na literackiej scenie miasta. Reykjavik wydał również zbiór nowych esejów na temat kreatywności i pisarstwa, opracowanych przez czternaścioro miejscowych autorów. Premiera odbyła się podczas Międzynarodowego Festiwalu Literackiego w Reykjaviku, który zbiegł się z doroczną konferencją Kreatywnych Miast Literatury. Podczas wizyty w Bibliotece Miejskiej w Reykjaviku delegaci przekazali na jej rzecz książki dla dzieci pochodzące z ich miast, zgodnie z tradycją ustanowioną na poprzednich dorocznych konferencjach Kreatywnych Miast Literatury. Kluczowym tematem konferencji była umiejętność czytania i pisania, a świętowanie jubileuszu Reykjaviku rozpoczęło się od wręczenia prezentów książkowych wszystkim dzieciom w mieście, które obchodziły swoje pierwsze urodziny, wraz z poradami dotyczącymi czytania dla ich rodziców.

O Sieci Miast Kreatywnych UNESCO (UCCN): Utworzona w 2004 roku Sieć Miast Kreatywnych UNESCO skupia 246 miast z ponad 80 państw członkowskich UNESCO, które uznały kulturę i kreatywność za strategiczne czynniki sprzyjające realizacji Agendy 2030 na rzecz Zrównoważonego Rozwoju na poziomie lokalnym. Sieć obejmuje siedem dziedzin twórczości – rzemiosło i sztukę ludową, projektowanie, film, gastronomię, literaturę, sztukę mediów i muzykę. Do sieci należy obecnie trzydzieści dziewięć Kreatywnych Miast Literatury UNESCO w 28 krajach. Miasta te ściśle ze sobą współpracują, by promować literaturę jako czynnik sprzyjający budowie zrównoważonych i inkluzyjnych społeczeństw.

Więcej informacji na temat UCCN można znaleźć na stronie https://en.unesco.org/creative-cities/home

Więcej informacji na temat Sieci Kreatywnych Miast Literatury UNESCO: https://www.citiesoflit.com/

Materiały prasowe Sieci Kreatywnych Miast Literatury UNESCO są dostępne tutaj.