Naszym celem jest prezentacja literatury światowej powstającej we wszystkich zakątkach globu, zakorzenionej w różnych kulturach, wyrastającej z odmiennych doświadczeń, a także inicjowanie dyskusji artystycznych i społecznych. Tworzymy w Krakowie miejsce spotkania pisarek i pisarzy, czytelniczek i czytelników oraz wszystkich parających się literaturą zawodowo i amatorsko. Uczestnicy naszych debat, warsztatów, pokazów filmowych i teatralnych, koncertów, wystaw, spacerów literackich, gier miejskich i interaktywnych zabaw współtworzą język, w którym można ciekawie i odpowiedzialnie mówić o współczesnym świecie.
Festiwal nie jest poświęcony twórczości Josepha Conrada, który jedynie symbolicznie udziela nazwiska naszemu międzynarodowemu przedsięwzięciu. Conrad łączył odmienne tradycje, ale nigdy nie wymazywał granic, pisał po angielsku, ale zawsze podkreślał, że każdy napisany w tym języku tekst jest przekładem z obcej mowy, efektem niekończącego się procesu tłumaczenia jednych idei na drugie. Dziś Conrad jest uniwersalnym znakiem międzynarodowej komunikacji literackiej. Z Krakowa wyruszył w świat, by jako pisarz tworzyć opowieści, dzięki którym można zrozumieć ludzi żyjących gdzie indziej. My do Krakowa zapraszamy twórców z całego świata, by na nowo podejmować pracę przekładu i rozumienia.
Jako organizatorzy Festiwalu Conrada jesteśmy przeświadczeni, że literatura może mieć decydujący wpływ na sposób, w jaki myślą, działają, odczuwają i komunikują się ze sobą jednostki i wspólnoty. Ci, którzy do nas przyjeżdżają, nie mają wątpliwości, jak poważnie traktuje się ich pasje i idee, i co mogą zyskać, przyłączając się do inicjowanej przez nas rozmowy o literaturze. Rozmowy, będącej dla nas nie tylko powinnością, ale także wielką frajdą.
Urszula Chwalba, Grzegorz Jankowicz, Michał Paweł Markowski
Dyrektorzy Festiwalu Conrada
Więcej informacji: www.conradfestival.pl