fbpx

Premiery KMLU – „To przez ten wiatr” Jakuba Nowaka

Zapraszamy w czwartek 10 listopada do Księgarni pod Globusem na spotkanie autorskie z Jakubem Nowakiem, autorem westernowej powieści z Heleną Modrzejewską i Henrykiem Sienkiewiczem w rolach głównych. Dziki Zachód i romans nieoczywisty. Literacki dynamit!
Jakub Nowak tworzy nowoczesny western, burzy mity narodowe i strąca z cokołu legendarne postaci – przywraca im ludzki wymiar. „To przez ten wiatr” (Wydawnictwa Powergraph) to brawurowy debiut, to pachnąca whiskey, potem i krwią, wielogatunkowa powieść o emigracyjnych losach warszawskiej bohemy. Powieść oparta na faktach, lecz pozostawiająca furtkę dla wyobraźni i przemyśleń, kim bylibyśmy, gdyby za sprawą przypadku historia potoczyła się odrobinę inaczej. To literatura, którą czyta się jednym tchem – zaskakująca, świeża i bardzo współczesna.
Kalifornia, rok 1876. Helena Modrzejewska i Henryk Sienkiewicz wynajmują z przyjaciółmi rancho, aby uprawiać winorośl. Polacy do pobliskiego Anaheim, założonego przez imigrantów z Niemiec, jeżdżą po sprawunki, do golibrody, po whiskey, bójki i inne saloonowe atrakcje. W kalifornijskim upale, w dusznych, gorących podmuchach wiatru Santa Ana, pod okiem Karola Chłapowskiego, męża Modrzejewskiej, rośnie miłosne napięcie między genialną aktorką a warszawskim dziennikarzem, którym jest wtedy Sienkiewicz. Niezwykła kobieta, przywykła do świata leżącego u jej stóp, i bezczelny trzydziestolatek, który sięgnie po nieosiągalne.
„Porywająca!”
Jakub Małecki
„W tej powieści papierowe postaci, które mgliście pamiętamy ze szkoły, stają się ludźmi z krwi i kości. Bohaterami ekscytującymi i pociągającymi. Ludźmi, których perypetie pod kalifornijskim słońcem, są równie gorące, jak jego promienie. A gdy tytułowy wiatr między nimi wzmaga, aż chce się żyć i czytać bez wytchnienia”.
Justyna Suchecka, dziennikarka
Jakub Nowak – uwielbia serial „Rodzina Soprano”, a żona Nowaka mówi o nim, że dobrze gotuje. Pracuje w Instytucie Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS w Lublinie. Publikował w magazynie „Nowa Fantastyka” i w „Gazecie Wyborczej”. Nigdy nie był w Stanach Zjednoczonych.
Spotkanie poprowadzi Martyna Słowik – dziennikarka i reporterka, publikuje m.in. w „Wysokich Obcasach” i „Miesięczniku Znak”. Laureatka stypendium dziennikarskiego im. Leopolda Ungera, finalistka konkursu dziennikarskiego Dziennikarze Małopolski 2019, stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pisze i rozmawia o kryzysie klimatycznym, problemach społecznych i książkach.
Dołącz do wydarzenia TUTAJ

 

Wpisz szukaną frazę: