Polski feminizm oczami Ann Snitow

Zapraszamy za spotkanie o legendarnej działaczce społecznej Ann Snitow i polskim feminizmie – już w czwartek 10 listopada o godzinie 18.00 w Pałacu Potockich.
Ann Snitow, legendarna działaczka społeczna, profesorka z New School for Social Research w Nowym Jorku, po raz pierwszy przyleciała do Polski na początku lat 90. Wracała tu potem wielokrotnie, stając się ważną postacią w lokalnych ruchach feministycznych. Jej warsztaty gromadziły ogromną liczbę studentów i studentek, dla których była jednocześnie mentorką, przyjaciółką i siostrą.
W książce „Przewodniczki. Jak na gruzach komunizmu budowałyśmy równy świat” opisała historie swoich podróży do Europy Środkowo-Wschodniej, podczas których przyglądała się i współuczestniczyła w tym, jak Polki i kobiety z innych krajów regionu próbują budować świat, w którym będą mogły się cieszyć pełnią praw.
Udało się im wówczas zawiązać sieć kobiecej solidarności. Były razem w momentach kryzysów i zwątpień. Książka Ann Snitow pozwala docenić, jak wiele zawdzięczamy dziś ich odwadze, determinacji i samoorganizacji.
O Ann Snitow oraz polskim feminizmie wtedy i dzisiaj porozmawiamy z jej bliskimi współpracowniczkami i przyjaciółkami: Beatą Kowalską, Małgorzatą Tarasiewicz, Sławomirą Walczewska i Agatą Teutsch.
Beata Kowalska – socjolożka i aktywistka, pracuje na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przedmiotem jej zainteresowań badawczych w ostatnich latach był muzułmański feminizm i sytuacja kobiet w krajach Bliskiego Wschodu. Stara się łączyć działalność naukowa z doświadczeniem w pracy na rzecz równości płci w kraju i za granicą.
Małgorzata Tarasiewicz – polska działaczka społeczna, polityczka, aktywistka feministyczna. Od 2000 jest dyrektorką polskiego oddziału Stowarzyszenia NEWW (Network of East-West Women).
Agata Teutsch – dyrektorka programowa i założycielka Fundacji Autonomia, superwizorka i trenerka ( (m.in. warsztatów empowermentowych, WenDo i antydyskryminacyjnych). Koncentruje się na wzmacnianiu siły, odwagi, samodzielności myślenia i solidarności kobiet i dziewczynek oraz chłopców i mężczyzn – by miały i mieli moc do wyzwalania się oraz narzędzia do przeciwstawiania się manipulacjom, przemocy i dyskryminacji. Laureatka nagrody im. Kazimiery Bujwidowej i Ashoka Fellow.
Sławomira Walczewska – działaczka feministyczna, filozofka, autorka, publicystka, tłumaczka. Zajmuje się feministyczną krytyką kultury. Autorka książki „Damy, rycerze i feministki. Kobiecy dyskurs emancypacyjny w Polsce” (1999), nominowanej do Nagrody Literackiej NIKE, oraz redaktorka książek: „Głos mają kobiety” (1992) i „Feministki. Własnym głosem o sobie” (2005). W latach 1993-1997 była redaktorką pisma feministycznego „Pełnym Głosem”, od 1999 roku jest członkinią redakcji pisma feministycznego „Zadra”. Współzałożycielka Fundacji Kobiecej eFKa.
Spotkanie poprowadzi Aleksandra Lipczak.
Dołącza do wydarzenia TUTAJ
Organizatorem wydarzenia jest KBF – instytucja kultury Miasta Krakowa, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO i współgospodarz Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20. Partnerem wydarzenia jest Wydawnictwo Znak.

 

Wpisz szukaną frazę: