Olga Tokarczuk honorową obywatelką Krakowa!

W piątek, 8 października, w samo południe noblistka Olga Tokarczuk odebrała tytuł Honorowej Obywatelki Miasta Krakowa. Olga Tokarczuk to wybitna pisarka, eseistka, poetka, autorka scenariuszy, laureatka Literackiej Nagrody Nobla za rok 2018 „za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją pokazuje przekraczanie granic jako formę życia”.

Jej książki zostały przetłumaczone na ponad 40 języków. Jej oficjalnym wydawcą jest krakowskie Wydawnictwo Literackie, które wyraziło poparcie wniosku o nadanie pisarce tytułu honorowej obywatelki naszego miasta.

Olga Tokarczuk urodziła się 29 stycznia 1962 r. w Sulechowie. Na jej twórczość składa się kilkanaście powieści: „Miasta w lustrach”, „Podróż ludzi Księgi”, „E.E.”, „Prawiek i inne czasy”, „Szafa”, „Dom dzienny, dom nocny”, „Opowieści wigilijne”, „Lalka i perła”, „Gra na wielu bębenkach”, „Ostatnie historie”, „Anna In w grobowcach świata”, „Bieguni”, „Prowadź pług swój przez kości umarłych”, „Moment niedźwiedzia”, „Księgi Jakubowe”, „Zgubiona dusza”, „Opowiadania bizarne” i „Czuły narrator”.

Decyzję w sprawie przyznania Oldze Tokarczuk tytułu podjęli radni podczas sesji RMK, która odbyła się 9 czerwca.

Tytuł doktora honoris causa

7 października odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego, podczas którego pisarka otrzymała tytuł doktora honoris causa. Z wnioskiem o jego nadanie wystąpiła grupa profesorów Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Fot.: Bogusław Świerzowski
Fot. tytułowe: Edyta Dufaj