Ana Llurba z Argentyny i Brynja Hjálmsdóttir z Islandii spędzą dwa twórcze miesiące w Krakowie. Rezydentki będą pracować nad swoimi najnowszymi tekstami, wnosząc zarazem swój wkład w literackie życie miasta.
We wrześniu i październiku Kraków odwiedzą dwie niezwykłe twórczynie. Za sprawą programu rezydencjalnego Krakowa, który jak co roku oferuje pobyt pisarzom z Sieci Miast Literatury UNESCO, spędzą u nas dwa miesiące – pisząc teksty, poznając miasto i rozwijając kontakty w branży literackiej. Z przyjaznych warunków do pracy twórczej w Willi Decjusza skorzystają Ana Llurba oraz Brynja Hjálmsdóttir.
Ana Llurba, a właściwie Ana Isabel Llurba Ferreira to argentyńska poetka i pisarka. Jej tom Este es el momento exacto en que el tiempo empieza a correr (To jest dokładnie ten moment, w którym czas zaczyna biec) został uhonorowany nagrodą dla młodych poetów im. Antonio Colinasa (Antonio Colinas Young Poetry Award, 2015). Jej pierwsza powieść La Puerta del Cielo (Drzwi niebios, 2018) doczekała się publikacji w Hiszpanii, Argentynie i Chile; wkrótce będą mogli sięgnąć po nią także Włosi. Jest absolwentką wydziału literatury współczesnej na Narodowym Uniwersytecie w Kordobie. Z Argentyny przeprowadziła się do Hiszpanii, gdzie ukończyła m.in. teorię literatury i literaturoznawstwo porównawcze na Uniwersytecie Autonomicznym w Barcelonie. Obecnie pracuje w sektorze publicznym, pisze artykuły dla wydawnictw kulturalnych oraz prowadzi warsztaty kreatywnego pisania.
Druga z rezydentek to islandzka poetka, pisarka i krytyczka filmowa. Brynja Hjálmsdóttir ukończyła teorię filmu i kreatywne pisanie na Uniwersytecie Islandzkim. Jej debiutancka książka poetycka zatytułowana Okfruman (Zygota, 2019) została nominowana do Fjöruverðlaunin (Islandzkiej Nagrody Literackiej przyznawanej kobietom) oraz nagrodzona w rywalizacji o The Icelandic Booksellers’ Literary Prize. Brynja mieszka i pracuje w Reykjaviku.
Ana Llurba i Brynja Hjálmsdóttir zamieszkają w Domu Łaskiego, w gościnnych pokojach Instytutu Kultury Willa Decjusza, partnera projektu. Pobyt w Krakowie ma być dla nich okazją do intensywnej pracy twórczej, a także do uczestniczenia w życiu literackim miasta. Jeśli sytuacja na to pozwoli, obie pisarki spotkamy na jesiennych wydarzeniach literackich.
Program rezydencjalny Krakowa Miasta Literatury UNESCO skierowany jest do pisarzy, poetów i tłumaczy z Miast Literatury należących do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Ma na celu stworzenie szansy dla pisarzy do zaprezentowania ich pracy środkowoeuropejskiej publiczności, wspieranie większej różnorodności w polskim i europejskim środowisku literackim oraz umożliwienie lokalnym twórcom nawiązania kontaktów z zagranicznymi pisarzami. W przeszłości w ramach programu Kraków gościł twórców m.in. z Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii, Ukrainy, Hiszpanii czy Australii.
Program rezydencjalny skierowany do twórców i twórczyń z Miast Literatury UNESCO to jeden z szeregu tego typu projektów realizowanych przez KMLU obok takich programów pobytowych jak Międzynarodowa Sieć Miast Schronienia ICORN, wymienna rezydencja Kraków-Québec czy rezydencje dla laureatów nagród literackich.
Program jest realizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe we współpracy z Instytutem Kultury Willa Decjusza.