Ogłaszamy nową, polsko-irlandzką rezydencję literacką!
Estate of Seamus Heaney wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym, operatorem programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, oraz Ambasadą Irlandii w Polsce mają przyjemność ogłosić nowy program rezydencjalny w dawnym mieszkaniu polskiego poety i pisarza Czesława Miłosza w Krakowie.
Projekt Heaney–Miłosz jest skierowany do twórców z Irlandii będących na początku ścieżki pisarskiej. Dzięki niemu wybrany autor lub wybrana autorka będzie mieszkać w mieszkaniu Miłosza w centrum Krakowa przez 4–6 tygodni jesienią 2023 roku. Program będzie realizowany w cyklu dwuletnim.
Rezydencja Heaney–Miłosz ma na celu wspieranie mieszkających w Irlandii pisarzy, którzy znajdują się na początku i we wczesnych etapach kariery, w dalszym rozwoju ich twórczości. Głównym celem rezydencji jest wspieranie pisarzy i pisarek przez zapewnienie im zarówno niepowtarzalnej przestrzeni, jak i czasu potrzebnego, by skupić się na pisaniu.
W okresie rezydencji pisarz lub pisarka weźmie udział w wystąpieniach publicznych, takich jak dyskusje podczas wydarzeń festiwalowych, spotkania ze środowiskiem akademickim i młodymi pisarzami. Po zakończeniu pobytu autor lub autorka przedstawi w formie pisemnej podsumowanie swoich doświadczeń w Krakowie.
Uhonorowany w 1980 roku Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury Czesław Miłosz jest jednym z najwybitniejszych polskich pisarzy. Opisywany przez Seamusa Heaneya jako „weteran zamętu”, osobiście doświadczył zniszczeń wojennych i okupacyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej. Te przeżycia, a także polsko-litewskie dziedzictwo ukształtowały jego pisarstwo. Jak powiedział Seamus Heaney o twórczości Miłosza: „Jesteś niewolnikiem wyjątkowego głosu, poezji nasyconej gęstością doświadczenia, które zostało przeżyte i wypromieniowane przez zrozumienie, które uczyniło je symbolicznymi”.
Czesław Miłosz mieszkał przy ulicy Bogusławskiego w Krakowie przez ostatnią dekadę życia. Tu właśnie on i Seamus Heaney – także laureat Nagrody Nobla – umocnili swoją przyjaźń. Dzieła obu twórców wyrastają z trudnych doświadczeń konfliktów i przeciwności, łączy je także zaangażowanie na rzecz godności i praw człowieka przy jednoczesnym celebrowaniu pluralizmu tożsamości.
Co oferujemy?
Wybrany autor lub wybrana autorka otrzyma w okresie rezydencji wsparcie KBF, Ambasady Irlandii w Warszawie oraz Estate of Seamus Heaney. Obejmuje ono pełne zakwaterowanie w mieszkaniu Czesława Miłosza na 4–6 tygodni jesienią 2023 roku oraz stypendium w wysokości 250 € tygodniowo. Pokryte zostaną również koszty przelotów i transferów do i z Krakowa.
Kto może ubiegać się o rezydencję?
Program rezydencjalny jest przeznaczony dla pisarzy na początku zawodowej kariery, w szczególności dla autorów poezji.
Aby kwalifikować się do złożenia wniosku, kandydat musi:
- mieszkać na stałe w Irlandii,
- przedstawić próbkę pracy twórczej (wcześniej opublikowanej) dostępnej w języku angielskim.
Dodatkowym atutem będzie zainteresowanie sprawami Polski lub szerzej Europy Środkowo-Wschodnią i/lub ich dobra znajomość.
Proces ewaluacji zgłoszeń
Zgłoszenia będą rozpatrywane przez specjalnie powołaną Radę, w której skład wchodzą przedstawiciele Polski i Irlandii. Ostateczne decyzje zostaną ogłoszone do końca grudnia 2022 roku.
Więcej informacji: literaryresidenciespoland.pl