fbpx

Pobierz aplikację i podążaj śladami pisarza!

Stanisław Lem większość swojego życia spędził w Krakowie. To w mieście literatury nad Wisłą napisał swoje największe dzieła: „Solaris”, „Dzienniki gwiazdowe”, czy „Opowieści o pilocie Pirxie”. Wakacyjna aura za oknem zachęca do spacerów. Jak połączyć aktywność z odkrywaniem miejsc, w których mieszkał i które odwiedzał Stanisław Lem? Pobierz aplikację ClippGO! i podążaj śladami pisarza!

Na Wiślną 12, czyli do siedziby „Tygodnika Powszechnego” trafił podobno przypadkiem, bo jako młody pisarz „zachorował na pisanie wierszy” – związany z redakcją pozostał na wiele lat. Często przechadzał się ulicą Długą, gdzie odwiedzał sklepiki ze słodyczami. Zaopatrywał się tam w chałwę i marcepan, a po swoje ulubione kremówki jeździł do cukierni w Hotelu Cracovia. Przy Śląskiej 3, w pierwszym krakowskim mieszkaniu rodziny Lemów, powstawały jego pierwsze utwory… Trwający właśnie Rok Lema to najlepszy czas, by odkryć historię krakowskich adresów związanych z życiem i twórczością pisarza. Już teraz możesz poznać miejsca, które tworzyły prywatną mapę Krakowa Stanisława Lema. Wystarczy, że pobierzesz aplikację mobilną ClippGO! i… ruszysz w miasto!

KBF – główny organizator szeregu wydarzeń zaplanowanych z okazji 100. rocznicy urodzin Lema – oraz twórcy aplikacji ClippGO! wspólnie zapraszają miłośników pisarza do odwiedzania miejsc, które w Krakowie były mu bliskie. Zapraszamy mieszkańców Krakowa, turystów i pasjonatów Lema do podążania śladami Stanisława Lema – mówi Izabela Błaszczyk, Dyrektorka KBF. Zainteresowanie nowymi technologiami było nieodłączną częścią pracy futurologa, który patronuje wielu naszym działaniom w tym roku. Jestem pewna, że interaktywny przewodnik po Krakowie to coś, z czego skorzystałby sam Lem!

 

Interakcja z innymi użytkownikami aplikacji mobilnej ClippGO! i ich wpisami (tzw. clippami)  uzależniona jest od miejsca, w którym się znajdujemy: treści w aplikacji zmieniają się automatycznie z każdym krokiem użytkownika. Inaczej niż w przypadku klasycznych serwisów społecznościowych, w ClippGO! użytkownik publikuje clippy przypisane danej lokalizacji. Pozostają one dostępne dla kolejnych osób odwiedzających to miejsce – z możliwością komentowania i lajkowania.

Odkrywanie notatek i zdjęć umieszczonych na wirtualnej mapie Krakowa to zupełnie nowa forma zwiedzania miasta. Jak rozpocząć odkrywanie miejsc Lema? Wystarczy zainstalować ClippGO! na swoim telefonie, by udać się tropem wiadomości opisujących miejsca, w których przebywał Stanisław Lem.

Aby poznać listę adresów Lema, należy odnaleźć wiadomość startową clipp na Placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego przed Dworcem Głównym PKP w Krakowie. To symboliczny początek krakowskiej części biografii Stanisława Lema. To tutaj pisarz wysiadł z rodziną z repatrianckiego pociągu jadącego ze Lwowa i tutaj zastanawiali się, czy jechać dalej do Wrocławia. Zostali w Krakowie.

Aplikacja to nie tylko świetny pretekst, by wyjść na spacer i poznać historię, która skrywa się w murach mijanych budynków i pod literackimi adresami – każde z tych miejsc to okazja do interakcji z innymi użytkownikami tego nowego medium społecznościowego. Cieszymy się, że możemy wspólnie świętować tę wyjątkową rocznicę urodzinmówi Jarek Rybus z ClippGO!.Nasza aplikacja daje wiele sposobów na to, by stać się częścią historii miejsc odwiedzanych niegdyś przez Stanisława Lema. Zrobienie selfie i podpięcie go pod lokalizację, napisanie minirecenzji książki, która powstała w odwiedzonym przez nas miejscu, skomentowanie wpisu poświęconego Lemowi – możliwości jest tyle, ilu użytkowników i ile kreatywnych głów. Użytkownicy ClippGO! mogą też sami tworzyć własne gry terenowe, zostawiać clippy w odwiedzanych miejscach i tworzyć w ten sposób historię miejsca wspólnie z innymi osobami.

To początek współpracy KBF i aplikacji ClippGO! Pod koniec wakacji miłośnicy i miłośniczki twórczości Stanisława Lema będą mogli dołączyć do wirtualnej gry miejskiej inspirowanej postacią i dziełami pisarza.

Bezpłatną aplikację można pobrać ze strony www.clippgo.pl lub bezpośrednio w sklepie Google Play.

Patronem akcji jest kampania „Bądź turystą w swoim mieście – poczuj Kraków”.

Organizatorami akcji są: Miasto Kraków, KBF i producent aplikacji ClippGO!

Wpisz szukaną frazę: