Wraz z początkiem nowego roku szkolnego rusza kolejny cykl Szkoły Czytania – projektu skierowanego do młodzieży szkół ponadpodstawowych. Spotkania z literaturą w Pałacu Potockich poświęcone będą m.in. twórczości Czesława Miłosza i Anny Świrszczyńskiej.

W nowej edycji Szkoły Czytania chcemy pokazać młodym uczestnikom różne oblicza literatury: zarówno poezję jak i prozę, teksty rodzime oraz zagraniczne, dzieła zaliczane do kanonu oraz znane tylko nielicznym.

W 2024 roku obchodzimy okrągłe rocznice śmierci Anny Świrszczyńskiej oraz Czesława Miłosza, co stanowi okazję do upamiętnienia tych ważnych postaci, znanych z listy lektur obowiązkowych. Choć twórczość obojga poetów omawiana jest na zajęciach języka polskiego, warto porozmawiać o niej w nowych, pozalekcyjnych kontekstach. Już teraz zapraszamy na wspólne czytanie i omawianie wierszy autorki Jestem baba wraz z Małgorzatą Lebdą, Anną Marchewką i Agatą Puwalską, a także tekstów autora Ziemi Ulro z Wojciechem Bonowiczem, Wojciechem Ligęzą i Joanną Zach. W tym semestrze kontynuujemy również rozpoczęty w ubiegłym roku szkolnym cykl spotkań o przekładzie literackim, podczas którego młodzi uczestnicy będą mogli spotkać się z tłumaczkami Olgą Bartosiewicz-Nikolaev i Magdaleną Pytlak.

Szkoła Czytania KMLU to projekt powstały z przekonania o potencjale literatury w procesie kształtowania tożsamości i postaw młodych ludzi. Uważność, dociekliwość i krytyczne myślenie, które rozwija czytanie, to umiejętności niezbędne w dzisiejszym świecie, coraz częściej przytłaczającym nas informacyjnym szumem, stawiającym przed koniecznością rozpoznawania manipulacji, konfrontującym z innością. Teksty, o których w ramach projektu będziemy dyskutować, pozwalają z nowych i nieoczywistych perspektyw przemyśleć problemy, z którymi mierzą się młodzi ludzie, poszerzając ich kompetencje czytelnicze i rozwijając wrażliwość.

Zajęcia w ramach projektu odbywają się w Pałacu Potockich – kulturalno-literackim centrum w samym sercu Krakowa przy Rynku Głównym 20. W tej wyjątkowej przestrzeni nieszablonowe zajęcia czytelnicze dla uczniów i uczennic szkół średnich prowadzą osoby zajmujące się pisarstwem, przekładem literackim, dziennikarstwem i literaturoznawstwem. Bogaty program współtworzony przez ekspertów gwarantuje różnorodność oraz wysoki poziom merytoryczny.

Szkoły zainteresowane udziałem w projekcie prosimy o kontakt mailowy: szkolaczytania@kbf.krakow.pl. Uprzejmie informujemy, że liczba miejsc na zajęcia jest ograniczona.

Szkoła czytania KMLU to zainicjowany w 2018 roku program edukacyjny KBF – instytucji kultury Miasta Krakowa, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO i współgospodarza Pałacu Potockich przy Rynku Głównym Celem projektu jest promocja czytelnictwa, rozwijanie kompetencji i postaw czytelniczych wśród przedstawicieli różnych grup odbiorców, a także stworzenie narzędzi ułatwiających aktywny udział w życiu literackim grupom z utrudnionym dostępem do kultury. Uczestnicy projektu biorą udział w wykładach i warsztatach prowadzonych przez osoby zawodowo związane z literaturą.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Wpisz szukaną frazę: