Nagroda Jerzmanowskich dla Ryszarda Krynickiego

W poniedziałek 12 czerwca 2023 r. na Zamku Królewskim na Wawelu odbyła się szczególna uroczystość – Polska Akademia Umiejętności wyłoniła laureata Nagrody Jerzmanowskich na 2023 rok.

Nagrodę otrzymał Ryszard Krynicki.

Krynicki jest czołowym twórcą Nowej Fali, poetą i promotorem poezji, animatorem życia literackiego, wydawcą, tłumaczem i popularyzatorem poezji obcojęzycznej – w tym szczególnie niemieckiej i francuskiej, założycielem Wydawnictwo a5.

A także członkiem Rady Honorowej Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

„Od czasu debiutu w dramatycznych okolicznościach antysemickiej i antyinteligenckiej nagonki roku 1968, aż po późniejszą, coraz bardziej oszczędną w słowach i w środkach twórczość, konsekwentnie upomina się on o uwagę dla ludzkiej podmiotowości i indywidualności. Kiedy cytuje Czesława Miłosza rozczarowanego „poezją, która nie ocala narodów ani ludzi”, staje po stronie słowa, które ocala – choćby „imiona, cienie ludzi i rzeczy”. Dostrzega ułomność języka, jakim się posługujemy – ale niestrudzenie dąży w posługiwaniu się nim do elementarnej uczciwości i wiarygodności. W swojej filozofii wielkiej skromności i umiaru pozostaje dla wielu z nas niedoścignionym wzorem.” – mówił w laudacji prezydent Jacek Majchrowski.

Nagroda ma wyróżniać kandydata, który zgodnie z testamentem Erazma Jerzmanowskiego, „przez swe prace literackie, naukowe lub humanitarne dokonywane z pożytkiem dla ojczystego kraju, potrafił zająć wybitne stanowisko w społeczeństwie polskim”.

Odbierając nagrodę, Krynicki dołączył do grona znakomitych osobowości, jak Janina Ochojska, Jerzy Nowosielski, Maciej Grabski, Adam Bielański, Andrzej Zoll, Jerzy Owsiak, Jerzy Limon, ks. Adam Boniecki, Krzysztof Penderecki, Anna Dymna, Adolf Juzwenko, s. Małgorzata Chmielewska oraz ks. Michał Heller.

Najserdeczniej gratulujemy!

Partnerami uroczystości są Miasto Kraków i Województwo Małopolskie.

fot. Bogusław Świerzowski