W sierpniu rezydentką programu stypendialnego Krakowa Miasta Literatury UNESCO w Pałacu Potockich będzie Mira Marcinów – tegoroczna laureatka Paszportu „Polityki” w kategorii „Literatura”. Autorka głośnej i nagradzanej książki „Bezmatek” (Wydawnictwo Czarne, 2020) w czasie swego pobytu w Krakowie poprowadzi warsztaty pisarskie oraz będzie gościnią spotkania poświęconego jej twórczości.
„Za intensywną opowieść o relacji córki i matki, o życiu i umieraniu. Wybitność »Bezmatka« wykracza daleko poza temat żałoby, dotyczy też literackiego języka, zarazem wywrotowego i precyzyjnego” – tak jury Paszportów „Polityki” 2020 uzasadniło wyróżnienie dla Miry Marcinów. Kraków Miasto Literatury UNESCO, partner nagrody w kategorii „Literatura”, zaprosił laureatkę na miesięczne stypendium twórcze. Od 4 sierpnia autorka zamieszka w mieszkaniu rezydencjalnym w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20.
Mieszkanie rezydencjalne KMLU w Pałacu Potockich, fot. Joanna Gałuszka
Urodzona w 1985 roku Mira Marcinów jest filozofką i doktorem psychologii. Urodziła się w Szczecinku. Pracuje jako adiunkt w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. W 2017 roku ukazał się pierwszy tom „Historii polskiego szaleństwa” jej autorstwa. Wcześniej opublikowała „Na krawędzi wolności. Szaleństwo jako wybór w filozofii Henryka Struvego” i – wspólnie z Bartłomiejem Dobroczyńskim – „Niezabliźnioną ranę Narcyza. Dyptyk o nieświadomości i początkach polskiej psychoanalizy”.
Mira Marcinów w trakcie swego pobytu w Krakowie poprowadzi warsztaty pisarskie oraz weźmie udział w spotkaniu autorskim. Warsztaty zatytułowane „Pisanie czy wyznanie?” (sobota 21 sierpnia 2021, godz. 12.00–18.00) będą twórczą próbą znalezienia odpowiedzi na pytania: W jaki sposób z wyznania stworzyć literaturę i czy w ogóle warto to robić? Co wspólnego ma ze sobą pisanie i psychoanaliza? Jak tworzyć prozę fragmentaryczną? Uczestniczki i uczestnicy warsztatów podejmą się wielu zadań pisarskich. Nie obędzie się bez ćwiczeń psychologicznych pomocnych w tworzeniu. Dzięki praktycznemu charakterowi spotkania osoby biorące w nim udział od razu skonfrontują swoje pomysły z prowadzącą i innymi uczestnikami kursu – czyli z potencjalnymi czytelniczkami i czytelnikami. Szczegóły warsztatów: http://pisz.miastoliteratury.pl/warsztaty/pisanie-czy-wyznanie-warsztaty-z-mira-marcinow/
Spotkanie z rezydentką (sobota 21 sierpnia, godz. 19.00) będzie natomiast okazją do rozmowy zarówno o dotychczasowej twórczości autorki i jej planach na przyszłość, jak i zapytania o pobyt w Pałacu Potockich. Wydarzenie poprowadzi Anna Marchewka. Zapraszamy do pobierania nieodpłatnych wejściówek na spotkanie poprzez stronę kbfbilety.krakow.pl.
Kraków Miasto Literatury UNESCO jest partnerem nagrody Paszportów „Polityki” w kategorii „Literatura” od 2017 roku. Marcin Wicha, wyróżniony za książkę „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”, odbył rezydencję literacką w Willi Decjusza w lipcu 2018 roku, a Małgorzata Rejmer, laureatka nagrody w 2019 roku, przebywała w ramach miesięcznego stypendium twórczego w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej. Od 2020 roku partnerem nagrody jest także Wrocław Miasto Literatury UNESCO.
Więcej informacji o wydarzeniach w Pałacu Potockich: palacpotockich.krakow.pl