Marcin Wicha, autor m.in. powieści „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” odebrał wczoraj PASZPORT POLITYKI w kategorii Literatura. Nagrody wręczono podczas uroczystej Gali w Teatrze Wielkim Operze Narodowej. Po raz pierwszy w historii PASZPORTÓW, partnerem kategorii Literatura było KMLU-Kraków Miasto Literatury UNESCO, które dodatkowo ufundowało dla laureata miesięczne stypendium twórcze w Krakowie.
Marcin Wicha jest artystą grafikiem. Obok pracy zawodowej jego pasją jest pisanie. Dzieci i rodzice znają go jako autora dowcipnych książek o Klarze, „Łysolu i strusi” oraz kontynuację przygód Bolka i Lolka. Pierwszą jego książką eseistyczną była opowieść „Jak przestałem kochać design”. Najnowsza – „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” przyniosła mu właśnie Paszport Polityki. Autor w swoich esejach opowiada o matce, o śmierci, o porządkowaniu rzeczy, książek i wspomnień. A przede wszystkim o słowach i milczeniu.
Przypominamy, że oprócz Wichy, do tegorocznej edycji nagrody nominowani byli także: laureatka Nagrody Conrada Anna Cieplak i Paweł Sołtys znany także fanom muzyki jako Pablopavo.
Marcin Wicha, fot. Leszek Zych | Polityka
Więcej o wszystkich laureatach tegorocznych Paszportów Polityki: tutaj
PASZPORTY POLITYKI nagroda przyznawana przez tygodnik POLITYKA od 1993 roku. Od 25 lat wręczana każdego roku młodym twórcom i artystom za wybitne osiągnięcia artystyczne. Twórcy nagradzani są w następujących kategoriach: film, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna oraz, od 2016 roku, kultura cyfrowa. Od 2002 roku przyznawana jest także nagroda specjalna dla KREATORA KULTURY. To wyróżnienie otrzymują osoby lub instytucje, które w sposób szczególny i niestandardowy przyczyniają się do krzewienia kultury polskiej w kraju i na świecie.
Przez 25 lat istnienia nagrody Kapituła PASZPORTÓW POLITYKI uhonorowała 147 laureatów, w tym 187 artystów i twórców (licząc zespoły) oraz wyróżniła 20 Kreatorów Kultury. Statystycznie wśród laureatów dominują mężczyźni w wieku 36 lat. Widoczna jest także dominacja stolicy jako miejsca urodzenia i wykształcenia nagrodzonych (ponad 37%). Dla porównania – Gdańsk 11%, Kraków 7%, Poznań 6%, Łódź 4%. Warto zauważyć też sporą grupkę zwycięzców urodzonych zagranicą m.in. w Rosji, na Litwie, we Francji, w Szwecji czy Szwajcarii. Paszporty przyznawane są na ogół młodym twórcom między 30 a 40 rokiem życia, ale wśród laureatów zdarzali się też dojrzali artyści – 50 i 60-latkowie oraz bardzo młodzi nastolatkowie. Ciekawostką jest to, że najniższą średnią wieku odnotowano w kategorii muzyka poważna (29 lat). W ostatnich latach wiek laureatów we wszystkich kategoriach zdecydowanie się wyrównuje (30+). Przez 25 lat istnienia nagrody Kapituła dwa razy przyznała nagrody ex aequo i raz nagrodę specjalną pozaregulaminową, którą uhonorowano Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Ćwierć wieku to również obraz pokoleniowy artystów. Wielu laureatów z lat 90-tych to dzisiaj uznani twórcy, którzy wychowali nowe pokolenie artystów nagrodzonych PASZPORTAMI POLITYKI już w XXI wieku.