fbpx

„Lem po japońsku – Lem i Wajda” w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

W ramach festiwalu Bomba Megabitowa zorganizowanego z okazji 100. rocznicy urodzin Stanisława Lema Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zaprasza na wieczór Lemowski: Lem po japońsku – Lem i Wajda

11 września, godzina 18.00

dr hab. Bartosz T. Wojciechowski
Jak jest lepniak po japońsku?
Lemowska kreatywność językowa w japońskim przekładzie Dzienników Gwiazdowych

dr hab. Bartosz T. Wojciechowski – japonista i językoznawca, adiunkt na japonistyce Uniwersytetu Jagiellońskiego. Interesuje się typologią języków, asymetriami w strukturze języków świata i systemami pisma. Admirator Lema i trudnych przekładów.

11 września, godzina 19.00

dr Agnieszka Morstin
Wyjść poza własny horyzont. 
Kilka dekad fascynacji Andrzeja Wajdy opowiadaniem Inwazja z Aldebarana Stanisława Lema

dr Agnieszka Morstin specjalizuje się w historii kina polskiego, doktoryzowała się w roku 2007 na Uniwersytecie Jagiellońskim. Badania prowadzi z perspektywy antropologii kultury oraz komparatystyki (związki filmu z malarstwem i literaturą). Ważne artykuły poświęciła filmowym przedstawieniom procesów historycznych. Zajmuje się również edukacją humanistyczną w nowych mediach (zob. filmotekaszkolna.pl).
Za magisterium Kicz w kinie polskim lat 90. otrzymała główną nagrodę w konkursie im. Jana Józefa Lipskiego. Na postawie doktoratu opublikowała Jak daleko stąd do raju? Religia jako pamięć w polskim filmie fabularnym (2010); współredagowała Ciało i seksualność w kinie polskim (2009) oraz Kompleks Konwicki (2010). Obecnie przygotowuje prace: Energia Polonii (o filmach Andrzeja Wajdy) dla Artibus et Historiae jako część rozprawy habilitacyjnej poświęconej źródłom twórczości malarskiej i filmowej Andrzeja Wajdy, prowadząc przy tym badania w archiwum reżysera w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

INFORMACJE O ZAPISACH

Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc zachęcamy do wcześniejszej rezerwacji. Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres e-mail: recepcja@manggha.pl, w tytule wiadomości wpisując: „Wieczór Lemowski 11.09”. W treści należy podać imię, nazwisko oraz godzinę wykładu, w którym chcą Państwo uczestniczyć. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Wpisz szukaną frazę: