fbpx

Książki na lato – zapraszamy na Krakowski Kiermasz Książki

Co czytać, kiedy żar leje się z nieba? Zapraszamy na drugi w tym roku Krakowski Kiermasz Książki, który odbędzie się w dniach 10–11 lipca w godz. 10.00–20.00 na placu św. Ducha przy Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Na świeżym powietrzu antykwariusze, księgarze i bukiniści przedstawią najciekawsze okazy ze swoich bogatych kolekcji.  

„W moim domu książki wylały się z półek, leżą stosami na meblach, na podłodze, tamują przejście. Nie mogę ich oczywiście wszystkich przeczytać, a ciągle moje wilcze oczy pożądają nowych tytułów” – pisał w „Piesku przydrożnym” noblista Czesław Miłosz. Zbliżający się Krakowski Kiermasz Książki, który zbiega się z trwającym w tym czasie Festiwalem Miłosza (9–11 lipca 2021), będzie nie lada gratką dla zagorzałych bibliofilów i odwiedzających miasto turystów, ale i okazją, żeby zaopatrzyć się w wydawnictwa wytworne, luksusowe, arcydzieła wieszczów, utwory pisarzy i pisarek zapomnianych oraz cenne woluminy i rzadkie publikacje, które zniknęły już dawno z księgarskich półek.

W Krakowskim Kiermaszu Książek weźmie udział 14 wystawców. Podgórska rodzinna księgarnia-antykwariat Szafa Pełna Książek, która po raz trzeci zdobyła Znaki Jakości Krakowa Miasta Literatury UNESCO w plebiscycie „Wybieramy Księgarnie Roku 2020”, pokaże nowości wydawnicze, książki o profilu historycznym, jak i wydane ponad sto lat temu bibliofilskie rarytasy.

Antykwariat aukcyjny, pracownia introligatorska i wydawnictwo Suszek Books zaprezentuje na placu św. Ducha rzadkie wydania literatury pięknej, albumy, klasykę literatury dziecięcej i młodzieżowej, książki z zakresu nauk humanistycznych, sztuki, rzemiosła, teatru czy architektury.

Antykwariat Abecadło, który stacjonarna siedziba znajduje się w dawnej aptece Pod Aniołem Stróżem przy ul. Kościuszki 18, jak zawsze pokaże białe kruki z różnych epok – literaturę piękną, bajki, komiksy i czasopisma.

Dla małych i dużych miłośników opowieści obrazkowych specjalne propozycje przygotuje księgarnia Fankomiks oferująca największy w Krakowie wybór nowych i używanych komiksów – dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Na stoisku Antykwariatu Hulajpole – urokliwej „dziupli” z książkami z krakowskiego Kazimierza – będzie można znaleźć wydawnictwa z pierwszej połowy XX wieku, literaturę niemiecką i rosyjską, trudno dostępne książki z zakresu filozofii i nauk humanistycznych.

Nie zabraknie również anglojęzycznych słowników, książek biznesowych, pozycji poświęconych historii, literaturze czy designowi, które będzie można znaleźć na stoisku księgarni American Bookstore, której stacjonarna siedziba znajduje się przy ul. Sławkowskiej 24a.

Antykwariat PiBook, który prowadzi działalność przy ulicy Batorego 5, zaprezentuje m.in. klasyki literatury światowej, albumy, stare mapy i pocztówki, a antykwariat 451 stopni wyselekcjonowane, rzadkie tytuły z literatury pięknej – polskiej i zagranicznej, w tym bogatą kolekcję bajek i komiksów zaprojektowanych i ilustrowanych przez wybitnych polskich grafików i rysowników.

Pierwsze wydania, książki przedwojenne, monografie czy publikacje tematyczne poświęcone np. ziołolecznictwu – to specjalność bukinisty Grzegorza Łabudy. Z kolei na stoisku Roberta Gardasa będzie można znaleźć biografie i pamiętniki, publikacje filmowe, teatralne, etnograficzne oraz wydawnictwa poświęcone dziedzictwu i historii Krakowa.

Fundacja Biblioteka Domowa zaprezentuje na placu św. Ducha wartościowe merytorycznie publikacje poświęcone literaturze, albumy (również krajoznawcze), wydawnictwa polskie, niemieckie, francuskie, rosyjskie i angielskie, a także płyty winylowe. W sobotę w godz. 12.00–14.00 oraz w niedzielę w godzinach 16.00–18.00, na stoisku będzie można porozmawiać z historykiem – Pawłem Chojnackim.

Krakowski oddziału Fundacji Mam Marzenie otworzy podczas kiermaszu specjalny „Antykwariat Marzeń” – to inicjatywa pozwalająca spełnić marzenia dzieci i dająca drugie życie zapomnianym książkom. Do udziału w akcji zachęcamy wszystkich chcących podzielić się swoimi książkami i tych, których taką książkę chcieliby nabyć.

Plac św. Ducha, gdzie odbędzie się Krakowski Kiermasz Książki, w latach 1929–1952 pełnił funkcję dworca autobusowego, a w ostatnich latach parkingu. W 2020 roku plac przeszedł rewitalizację, postawiono ławki i siedem zegarów, które pokazują aktualną godzinę dla Krakowa oraz jego miast partnerskich: Edynburga, Rochester, Cusco, San Francisco, Tbilisi i Lwowa.

Krakowski Kiermasz Książki organizowany jest od 2016 roku, a jego cel to popularyzacja czytelnictwa wśród dużych i małych odbiorców, a także przypomnienie o bogatych tradycjach antykwarycznych pierwszego polskiego Miasta Literatury UNESCO.

Kiermasze organizuje KBF – instytucja kultury Miasta Krakowa, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Kolejna edycja wydarzenia odbędzie się 7 i 8 sierpnia na placu św. Marii Magdaleny.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Wpisz szukaną frazę: