fbpx

Kraków-Québec. Rezydencje Miast Literatury UNESCO

Już na początku września w mieszkaniu rezydencjalnym krakowskiego Pałacu Potockich rozpocznie swój pobyt kanadyjska pisarka Isabelle Berrigan. W tym samym czasie Wojciech Nowicki wróci z miesięcznej rezydencji literackiej w Québecu.

Pobyty obojga autorów odbywają się w ramach programu rezydencjalnego Miast Literatury UNESCO.

Isabelle Berrigan – z wykształcenia socjolożka pracy. W 2017 roku opublikowała Pensées pour jours ouvrables (Moult Éditions) – utrzymany w formie zwięzłych wypowiedzi zbiór zapisków ze swojego bloga o życiu korporacyjno-biurowym. Książka ukazała się pod pseudonimem Bureau Beige i wzbudziła wielkie zainteresowanie czytelników, z uwagi na zmysł obserwacyjny autorki, trafność bardzo krytycznych spostrzeżeń oraz wrażliwość połączoną z ironią. W 2021 roku wydała drugi zbiór „aforyzmów”, Vieille Fille, notes intimes. Pracuje społecznie w wydawnictwie Moult Éditions, a zarabia na życie w firmie ubezpieczeniowej.

 

 

Wojciech Nowicki (ur. 1968) – jest pisarzem, kuratorem wystaw fotograficznych i recenzentem kulinarnym. Jego książka Dno oka. Eseje o fotografii (2010) znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike 2011. Wydane w 2013 roku Salki otrzymały Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii esej. Opublikował także m.in. Odbicie (2015) i Cieśniny (2019) oraz monografie fotograficzne, m.in.: Jerzy Lewczyński. Pamięć obrazu (2012) czy Zofia Rydet. Zapis socjologiczny (2017). Jego książka Tuż obok (2018) wydana wspólnie z Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie została nominowana do Nagrody Pióro Fredry 2018, a książka Cieśniny otrzymała nominację do Nagrody im. Jana Michalskiego oraz do Nagrody Literackiej Gdynia. Dwukrotnie nominowany za całokształt twórczości do Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima, otrzymał ją w 2020 roku. Laureat Nagrody KMLU. Mieszka w Krakowie.

 

 

Isabelle Berrigan / fot. Marie-Josée Marcotte; Wojciech Nowicki / fot. Adam Golec

Wpisz szukaną frazę: