fbpx

Kongres Książki na Festiwalu Conrada i Targach Książki

Organizowany od kilku lat w ramach Festiwalu Conrada Kongres Książki obejmuje spotkania poświęcone rynkowi książki, adresowane zarówno do środowiska branżowego, jak i do wszystkich zainteresowanych literaturą.

 

W tym roku kongres odbywać się będzie w Pałacu Potockich, a także na Targach Książki. Na program złożą się dyskusje dostępne dla publiczności oraz zamknięte debaty dla profesjonalistów.

Kongres stanowi platformę dialogu dla różnych podmiotów działających na rynku: twórców, wydawców, bibliotekarzy czy księgarzy. Podobnie jak w poprzednich latach, istotnym tematem będą prawa autorskie, także w kontekście rozwoju publikacji cyfrowych (Autor w świecie cyfrowym) oraz wykorzystywania pracy twórców przez inne podmioty (Prawo do faktów).

O bieżących problemach i perspektywach na przyszłość podyskutują wydawcy (Jak będzie wyglądać rynek książki za 10 lat?) oraz księgarze. Kongres daje okazję do nawiązania ściślejszej współpracy w ramach branży, choćby między autorami a bibliotekami (nową stronę internetową Impresariat Literacki ułatwiającą organizowanie spotkań autorskich zaprezentują jej twórcy). Biblioteka Narodowa podzieli się z wydawcami poezji nowym pomysłem na udostępnianie tomików wierszy. Dowiemy się, jak wydawcy, bibliotekarze i organizatorzy imprez literackich próbują odpowiedzieć na wyzwania, które przed branżą stawia wojna w Ukrainie. Nie zabraknie też tematów bliskich wszystkim świadomym czytelnikom (Po co nam lektury obowiązkowe?).

Jak co roku zaproponujemy szereg spotkań branżowych początkującym twórcom. Absolwenci pierwszej edycji programu mentoringowego Translatorium przedstawią efekty całorocznej pracy studentom przekładoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Niedziela to finał spotkań Kursu Redaktorskiego dla edytorów zarówno początkujących, jak i zaawansowanych, już pracujących w wydawnictwach; odbędą się także ich spotkania z prozaikami i prozaiczkami rozpoczynającymi swoją przygodę z literaturą w ramach Kursu Pisania Powieści Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

 

Szczegółowy program KONGRESU znajdziecie Państwo TU

Wszystkie wydarzenia Kongresu Książki są także zamieszczone na stronie www.conradfestival.pl

Organizatorem Kongresu Książki jest KBF – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO we współpracy ze Stowarzyszeniem Unia Literacka, Stowarzyszeniem Tłumaczy Literatury, ZAiKS-em oraz Targami Książki w Krakowie.

Wpisz szukaną frazę: