fbpx

KBF we współpracy z Kinem Pod Baranami zaprasza na cykl wyjątkowych pokazów filmowych. Od czerwca do grudnia 2021, w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20 zaprezentowanych zostanie siedem unikalnych filmów związanych z literaturą oraz Krakowem. W programie m.in. Dolina Issy w reżyserii Tadeusza Konwickiego, Test pilota Pirxa oparty na opowiadaniu Stanisława Lema oraz Spis cudzołożnic zrealizowany przez Jerzego Stuhra.

Pałac Potockich, mieszczący się przy Rynku Głównym 20, przemieni się w najbliższych miesiącach w kameralną salę kinową z unikalnym repertuarem. Przy jej organizacji KBF współpracuje z doświadczonym sąsiadem – Kinem Pod Baranami. Od czerwca do grudnia 2021 roku, w Pałacu Potockich zostaną wyświetlone niezwykłe, rzadko prezentowane produkcje filmowe, które spaja wątek literacki oraz Kraków – od 2013 roku noszący tytuł Miasta Literatury UNESCO.

29 czerwca cykl pokazów otworzy Dolina Issy – poetycka adaptacja jednego z najbardziej znanych utworów Czesława Miłosza, przygotowana przez innego wybitnego polskiego pisarza, Tadeusza Konwickiego. Pokaz poprzedzi prelekcja prof. Joanny Zach, kierowniczki Ośrodka Badań nad Twórczością Czesława Miłosza na Uniwersytecie Jagiellońskim.

W kolejnych miesiącach zaprezentowane zostaną inne perełki polskiego kina, silnie związane z utworami literackimi. Romans prowincjonalny oparty na opowiadaniu Kornela Filipowicza opowiada o dziewczynie żyjącej w dusznej atmosferze małego miasteczka. Frustracja konserwatywnym otoczeniem i konwenansami towarzyszy także czwórce bohaterów filmu Nad rzeką, której nie ma Andrzeja Barańskiego, zrealizowanego na podstawie tekstu Stanisława Czycza.

O miłosnych rozterkach opowiada Jowita – znakomity film Janusza Morgensterna z Danielem Olbrychskim i Barbarą Kwiatkowską w rolach głównych, kręcony m.in. w słynnym hotelu Cracovia oraz na Wzgórzu Wawelskim. W grodzie Kraka w całości rozgrywa się także Spis cudzołożnic – komedia na temat relacji damsko-męskich, wyreżyserowana (i zagrana!) przez Jerzego Stuhra, na podstawie tekstu Jerzego Pilcha. A Tętno Gerarda Zalewskiego opowiada o wielkiej, tragicznej miłości Haliny i Adolfa Poświatowskich.

Z okazji trwającego właśnie Roku Lema, w programie pojawi się ekranizacja powieści słynnego polskiego  pisarza, filozofa i futurologa. Polsko-radziecki Test pilota Pirxa, pełen jest niezwykłych efektów specjalnych oraz złożonych pytań na temat człowieczeństwa i ludzkiej natury.

Każdy z pokazów zostanie poprzedzony krótkim, popularyzatorskim wprowadzeniem.

Od czerwca do sierpnia pokazy odbywać się będą o godz. 21.00 na dziedzińcu Pałacu Potockich. W przypadku złej pogody seanse będą przenoszone do sal Pałacu. Od września do grudnia projekcje odbywać się będą od godz. 20.00 we wnętrzach Pałacu Potockich.

BILETY: 10 zł

Bilety dostępne będą w kasie Kina Pod Baranami lub w Pałacu Potockich w dniu pokazu. 

PROGRAM:

wtorek, 29 czerwca 2021
21.00 DOLINA ISSY

reż. Tadeusz Konwicki, Polska 1982, 102’

 

wtorek, 20 lipca 2021
21.00 ROMANS PROWINCJONALNY

reż. Krzysztof Wierzbiański, Polska 1977, 61’

 

wtorek, 17 sierpnia 2021
21.00 NAD RZEKĄ, KTÓREJ NIE MA

reż. Andrzej Barański, Polska 1991, 85’

 

wtorek, 21 września 2021
20.00 TEST PILOTA PIRXA

reż. Marek Piestrak, Polska/ZSRR 1979, 95’

 

wtorek, 19 października 2021
20.00 SPIS CUDZOŁOŻNIC

reż. Jerzy Stuhr, Polska 1995, 64’

 

wtorek, 16 listopada 2021
20.00 JOWITA

reż. Janusz Morgenstern, Polska 1967, 91’

 

wtorek, 14 grudnia 2021
20.00 TĘTNO

reż. Gerard Zalewski, Polska 1985, 69’

 

Organizatorami cyklu są KBF – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO –  i Kino Pod Baranami.

Wpisz szukaną frazę: