
Pisarka w 2021 roku wydała swoją debiutancką prozę Я и есть революция [„Jestem rewolucją”] (wydawnictwo Пфляўмбаўм). W tym samym roku wyemigrowała do Ukrainy, a w maju 2024 roku przeprowadziła się do Polski. Obecnie pracuje nad powieścią autofikcyjną o doświadczeniu przymusowej emigracji i uchodźstwa oraz życiu w mieście położonym niedaleko linii frontu. W swoich tekstach autorka porusza tematy traumy, straty, emigracji, oporu politycznego, samotności i relacji międzyludzkich.
Matronką rezydencji jest Janina Katz (1939–2013), krakowska pisarka, poetka i tłumaczka. W 1969 roku została zmuszona do wyjazdu z Polski z powodu antysemickiej nagonki. Resztę życia spędziła w Kopenhadze. Była laureatką wielu prestiżowych nagród literackich w Danii. Tłumaczyła na język duński twórczość m.in. Wisławy Szymborskiej, Zbigniewa Herberta i Sławomira Mrożka.
Program rezydencjalny im. Janiny Katz jest pod patronatem miejskiego projektu Krakowianki, Otwartego Krakowa i Krakowa dla Równości. Inicjatywa jest częścią całorocznego programu rezydencji literackich Krakowa Miasta Literatury UNESCO.