Języki komiksu. Spotkanie z Katarzyną „Falauke” Dziergaczow i PieRem Gajewskim

Już w środę 13 lipca o godzinie 18.00 odbędzie się międzynarodowe spotkanie Języki komiksu z Katarzyną „Falauke” Dziergaczow i PieRem Gajewskim w ramach cyklu Rynek Komiksowy.

O tym, co łączy, a co dzieli komiks polski i francuski porozmawiają stypendyści programu rezydencji dwóch Miast Literatury UNESCO – Krakowa i Angoulême. Spotkanie w języku angielskim poprowadzi Artur Wabik z Krakowskiego Stowarzyszenia Komiksowego.

Katarzyna „Falauke” Dziergaczow jest polską artystką i autorką komiksów, od 2019 roku mieszkającą w Krakowie. Autorką albumów komiksowych: „Nie lubię siebie gdy jestem pijana” (2017), „Kremacja krok po kroku” (2019), „Krztonioversum” (2019), „Daj z siebie wszystko” (2020), „Bardzo ważne” (2022).

PieR Gajewski jest francuskim rysownikiem i autorem powieści graficznych. Absolwentem Szkoły Sztuk Pięknych w Angoulême (sekcja komiksu). Jego prace graficzne były wystawiane m.in. w Centre Pompidou w Paryżu, w La Cité de la BD w Angoulême, w Międzynarodowym Muzeum Mangi w Kioto, w Instytucie Francuskim w Stambule, w New Rochelle – Nowym Jorku, a także w Austrii i w Niemczech.

Rezydencje Kraków-Angoulême są częścią całorocznego programu rezydencji literackich Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Partnerami strategicznymi programu są: Krakowskie Stowarzyszenie Komiksowe, które odpowiada za przebieg rezydencji w Krakowie, oraz Cité internationale de la bande dessinée et de l’image, które sprawuje nadzór nad rezydencją w Angoulême.

Organizatorem wydarzeń z cyklu Rynek Komiksowy oraz Spotkań z Rezydentami KMLU jest KBF – instytucja kultury Miasta Krakowa, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO i współgospodarz Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20. Partnerem wydarzenia jest Krakowskie Stowarzyszenie Komiksowe.