fbpx

Szkoła Pisania Krakowa Miasta Literatury UNESCO wraca po wakacjach z nowymi propozycjami programowymi. Wśród nich – jak zwykle – panuje różnorodność: będzie zabawa formą i stylem, łamanie sztywnych zasad gatunkowych, pisanie scenariuszy filmowych i podejmowanie problemów ekologicznych w reportażu.

Październik rozpocznie się od dwudniowych weekendowych warsztatów scenariuszowych z Mateuszem Pacewiczem, autorem scenariusza do nominowanego do Oscara Bożego Ciała, a także jednym z najmłodszych scenarzystów zaproszonych do Amerykańskiej Akademii Filmowej. Warsztaty będą okazją do rozmowy między innymi o tym, jaki jest przepis na oryginalny scenariusz filmowy, jak sprawić, aby pomysł przerodził się w pełnokrwistą fabułę, jak pisać bohaterów oraz dialogi, a przede wszystkim – jak się do tego wszystkiego zabrać. Zajęcia odbędą się w ramach Festiwalu Conrada i filmowo-literackiego pasma Word2Picture w dniach 23–24 października.

Natomiast w listopadzie Szkoła Pisania KMLU zaprasza na warsztaty organizowane wspólnie z kultowym kwartalnikiem „Przekrój”. Tematem będą nieoczywiste formy literackie: to, co niszowe i co nie poddaje się łatwemu zaszufladkowaniu. Redaktorzy Marcin Orliński i Łukasz Kaniewski pokażą uczestnikom, że w literaturze ważna jest forma i styl. Umowne okażą się podziały na formę i treść, naukę i literaturę, a nawet liczby i litery. Zajęcia odbędą się 13 listopada w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20.

Zapisy na warsztaty scenariuszowe i warsztaty z „Przekrojem” ruszają 4 października na stronie kbfbilety.krakow.pl.

Trzy intensywne weekendy, sześć spotkań pod okiem doświadczonych redaktorek i redaktorów, pracujących w najlepszych polskich wydawnictwach. Szkoła Pisania KMLU razem z Magdaleną Budzińską, redaktorka Wydawnictwa Czarne zaprasza do weekendowej Szkoły Redaktorskiej.

Kurs jest przeznaczony dla średnio zaawansowanych i zaawansowanych redaktorów i redaktorek, tj. studentów filologii polskiej i innych filologii, tłumaczy, korektorów oraz osób pracujących zawodowo z tekstem. Dla wszystkich, którzy chcą zdobyć praktyczne informacji nt. pracy w wydawnictwie, współpracy z autorem, redagowania literatury pięknej i reportażu. W trakcie zajęć zostaną omówione takie kwestie jak: redagowanie prozy, literatury faktu, przekładu, specyfika pracy redaktora inicjującego i prowadzącego oraz profesjonalna obsługa programów do rejestracji zmian. Uczestnicy będą mieli okazję ćwiczyć swój warsztat, dyskutować o dobrych i złych redakcjach, a także otrzymają szczegółowe informacje nt. procesu i narzędzi, których używają wydawcy w całej Polsce przy pracy nad książką. Kandydatów i kandydatki prosimy o przygotowanie listu motywacyjnego i CV ze szczególnym uwzględnieniem informacji o dotychczasowym doświadczeniu w pracy z tekstami, a także o największych trudnościach, jakie napotkali w tej pracy. Rekrutacja trwa do 31 października.

Zapowiedzią Kursu Redaktorskiego będzie wykład mistrzowski Małgorzaty Szejnert o sztuce pisania i poprawiania podczas Kongresu Książki na Festiwalu Conrada. Ta wybitna pisarka i dziennikarka podzieli się swoim wieloletnim doświadczeniem literackim i opowie o współpracy redakcyjnej z autorem przy tworzeniu reportaży. Wydarzenie odbędzie się 19 października o godz. 14.00 w Pałacu Potockich w Krakowie.

Miłośników reportażu serdecznie zapraszamy od 28 września do obejrzenia nowego odcinka z cyklu Masterclass Szkoły Pisania KMLU. Tym razem prelegentem jest Filip Springer, reporter i fotograf, autor 13 pięter, Miasta Archipelag i Wanny z kolumnadą, który opowiada między innymi o tym, jak podejmując konkretne i twórcze działania, możemy radzić sobie z kryzysem klimatycznym. Odcinki pisarskich wykładów mistrzowskich są dostępne na platformie VOD Play Kraków.

Masterclass reporterski zainicjuje tym samym kolejny cykl zajęć, tym razem poświęconych pisaniu tekstów non-fiction. W grudniu w Szkole Pisania KMLU rozpocznie się Nowy Świat – kurs reportażu o mniejszościach i grupach wykluczonych. Podczas sześciu weekendów Katarzyna Kubisiowska, Anna Goc i Marcin Żyła, czyli reporterzy „Tygodnika Powszechnego”, podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem w przedstawianiu tematów obarczonych szczególnym ryzykiem niezrozumienia, tworzących – najczęściej niepotrzebne – konflikty społeczne. Rekrutacja na zajęcia rusza 1 listopada. Zajęcia rozpoczną się w grudniu 2021 roku i obejmą sześć zjazdów weekendowych do maja 2022 roku.

Więcej informacji o warsztatach można znaleźć na stronie pisz.miastoliteratury.pl.

Szkoła Pisania jest częścią programu wsparcia debiutów Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Należy do niego również Nagroda Conrada przyznawana dla najlepszego debiutu literackiego minionego roku. Organizatorem jest KBF, instytucja kultury Miasta Krakowa.

Wpisz szukaną frazę: