fbpx

„Irak. Piekło w raju” – Paweł Smoleński w #opartenafaktach | 10.08, godz. 18.00

10 sierpnia o godzinie 18:00 zapraszamy na kolejne w tym roku spotkanie z cyklu #opartenafaktach, będące efektem współpracy Stowarzyszenia Re-Prezentacje i KBF. Naszym gościem będzie Paweł Smoleński, reporter, publicysta, od 1989 roku dziennikarz „Gazety Wyborczej”, wcześniej współpracownik pism drugiego obiegu.

Książka „Irak. Piekło w raju” Pawła Smoleńskiego to zapis nostalgii za światem złym i lęku przed światem lepszym, ale jeszcze nie do końca poznanym. To opowieść o złu, które przestaje dziwić, bo tak bardzo wrasta w doświadczenie zwykłych ludzi. Autor takich książek jak „Pokolenie kryzysu”, „Salon patriotów” i „Oczy zasypane piaskiem”, laureat Nagrody im. Kurta Schorka oraz Nagrody Pojednania Polsko-Ukraińskiego, nie występuje tylko w roli kronikarza, ale także komentatora wydarzeń i relacji nieraz ze sobą sprzecznych. Portretuje ludzi zagubionych, naznaczonych lękiem przed traumą, która była udziałem niewinnych, skazanych na istnienie w świecie, w którym nie ma jasno określonych wartości i wszystko tak naprawdę niespodziewanie może się zmienić. Dzięki tej książce można odkryć co myślą dziś wahabici, oficerowie wywiadu i bezpieki Saddama, i jak działają niektóre stowarzyszenia mistyczne.

Spotkanie poprowadzi Aleksander Gurgul, dziennikarz „Gazety Wyborczej”. W 2021 roku stworzył serwis Klimat i Środowisko „Gazety Wyborczej”, a obecnie koordynuje prace zespołu dziennikarzy zajmujących się ochroną klimatu i ochroną środowiska. Wcześniej przez 6 lat pracował w krakowskim oddziale „Gazety Wyborczej” i zajmował się tematyką miejską. Jest stypendystą waszyngtońskiego think tanku Atlantic Council, a także współpracownikiem amerykańskiej organizacji Transatlantic Media Network. Kończył dziennikarstwo, amerykanistykę i latynoamerykanistkę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Włóczykij i powsinoga, najdalej dotarł na wyspy Galapagos.

Wydarzenie odbędzie się w Pałacu Potockich, na pierwszym piętrze zabytkowej kamienicy na rogu Brackiej i Rynku. Wejście przez księgarnię Bunkier Bookstore MOCAK. Na spotkanie obowiązują bezpłatne wejściówki, można je pobrać ze strony: https://app.evenea.pl/event/pieklowraju. Zaplanowana jest także transmisja na profilach Non-Fiction. Festiwal reportażu i Kraków Miasto Literatury UNESCO na Facebooku oraz na platformie PLAY KRAKÓW www.playkrakow.com.

Wpisz szukaną frazę: