fbpx

Niedzielne warsztaty dla dzieci i rodzin, podczas których Pałac Potockich opanowuje energia najmłodszych entuzjastów literatury. Odkrywamy wspólnie niezwykłość świata, zachwycamy się nieznanym i zatracamy się w radości tworzenia i czytania. Warsztaty prowadzą Beata Kwiecińska i Maciej Dąbrowski – twórcy INSPIRO, organizatorzy setek warsztatów dla dzieci i nagradzani animatorzy kultury.

Na wydarzenie obowiązują darmowe wejściówki, które będą dostępne do pobrania na stronie KBF: BILETY i w aplikacji KBF: PLUS.

Niedzielne warsztaty dla dzieci i rodzin, podczas których Pałac Potockich opanowuje energia najmłodszych entuzjastów literatury. Odkrywamy wspólnie niezwykłość świata, zachwycamy się nieznanym i zatracamy się w radości tworzenia i czytania. Warsztaty prowadzą Beata Kwiecińska i Maciej Dąbrowski – twórcy INSPIRO, organizatorzy setek warsztatów dla dzieci i nagradzani animatorzy kultury.

Marta Bogdańska prezentuje swój multimedialny projekt będący wynikiem badań nad queerowymi biografiami w literaturze, kulturze i sztuce. Zestawia je ze współczesną sytuacją środowisk LGBTQ+, spogląda na znaczenie odkrywania i przywracania zapomnianych lub nigdy nieopowiedzianych historii z przeszłości. Pierwsza część projektu idzie śladem Selmy Lagerlöf, szwedzkiej pisarki, pierwszej kobiety laureatki Literackiej Nagrody Nobla w 1909 roku i pierwszej kobiety zasiadającej w Akademii Szwedzkiej. JAKA JEST STAWKA I KTO NIĄ ZARZĄDZA, GDY OTWIERAJĄ SIĘ NOWE PERSPEKTYWY? O Selmie Lagerlof rozmawiają szwedzkie badaczki jej życia i twórczości Anna Nordlund i Lisbeth Stenberg oraz artystka Marta Bogdańska, prowadzenie Justyna Czechowska.

W poetycki spacer po Krakowie zabierze nas tym razem Anna Świrszczyńska. Ta wybitna poetka i znana twórczyni literatury dla dzieci dla wielu pozostaje przede wszystkim autorką poetyckiego pamiętnika z powstania warszawskiego. Inni pamiętają z kolei jej wiersze z tomu „Jestem baba”, będące wyrazem ekstatycznej wyobraźni, pełne erotyki, wolności i odwagi. W czasie spaceru poznamy miejsca, z którymi było zwiazane jej życie w Krakowie oraz stojące za nimi historie.
Spacer poprowadzi Anna Hojwa.

Zbiórka (wyjątkowo!) pod Teatrem Groteska (Ul. Skarbowa 2) 

Do słoika można włożyć prawie wszystko: ogórki, cukinię, skarpetki dzisiejsze, skarpetki wczorajsze, górskie powietrze, dżem agrestowy albo żołędzie. Słoiki bywają małe i duże, dzięki czemu łatwo je dopasować do naszych potrzeb. A ponieważ się je zakręca, wszystko, co włożymy do środka, automatycznie staje się zakręcone! Ważną cechą słoików jest też ich przezroczystość, co pozwala nam ciekawskim zaglądać do ich wnętrza i sprawdzać, jak się zakręcone rzeczy mają. Czasami wewnątrz pojawia się światło i tajemniczy blask rozświetla okolicę….Zapraszamy na warsztaty, na których porozmawiamy o słoikach i uczuciach oraz poznamy książkę “Słoiczki pełne szczęścia”.

Na warsztatach poznamy książkę: „Słoiczki pełne szczęścia”
Tekst i ilustracje: Deborah Macero
Tłumaczenie: Anna Kmiecik
Wydawnictwo Levyz Books 

Warsztaty poprowadzą Beata Kwiecińska i Maciej Dąbrowski – twórcy INSPIRO, organizatorzy setek warsztatów dla dzieci, nagradzani animatorzy kultury, którzy uwielbiają pracę z dziećmi, dla których zmieniają Świat. Są praktycznie nieteoretyczni. Fascynuje ich siła oddolnych inicjatyw, energia lokalnych społeczności i fakt, że wszystko jest możliwe.

„Kto raz dotknął filozofii, jest zgubiony” pisał poeta Adam Zagajewski. W jego twórczości filozofia pojawia się pod rozmaitymi postaciami, ale przede wszystkim ściśle splata się z życiem. Anna Arno i Anna Czabanowska-Wróbel w rozmowie z Dorotą Siwor –  mówić będą o formach obecności filozofii w jego twórczości, o dialogu, który poeta prowadzi, wreszcie o filozofii życia, którą można odczytać w wierszach. Punktem wyjścia dyskusji jest książka „Zagajewski. Poezja rozmawia z filozofią” która ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego w grudniu 2023 roku jako pokłosie konferencji zorganizowanej na Wydziale Polonistyki UJ.

Nieładnie jest się spóźniać, kiedy ktoś na nas czeka. Ale czy można się spóźnić, kiedy czeka nikt? I po co w ogóle zostało wymyślone spóźnianie się, jeśli zwykle wynikają z niego same nieprzyjemności? Czasami nie ma znaczenia, czy spóźnimy się minutkę, czy dwie godziny, na przykład kiedy ucieka nam ostatni pociąg. Kiedy indziej warto próbować, żeby spóźnić się co najwyżej pół chwili, na przykład na Literackie Chwile! Zapraszamy na warsztaty, w czasie których będziemy zgłębiać tajemnicę punktualności i poznamy książkę “Miś na czas”.

Na warsztatach poznamy książkę: „Miś na czas”
Autor: Jean-Luc Fromental
Ilustracje: Joëlle Jolivet
Tłumaczenie: Justyna Bednarek
Wydawnictwo Tatarak

Warsztaty poprowadzą Beata Kwiecińska i Maciej Dąbrowski – twórcy INSPIRO, organizatorzy setek warsztatów dla dzieci, nagradzani animatorzy kultury, którzy uwielbiają pracę z dziećmi, dla których zmieniają Świat. Są praktycznie nieteoretyczni. Fascynuje ich siła oddolnych inicjatyw, energia lokalnych społeczności i fakt, że wszystko jest możliwe. Książka „Miś na czas” została wydana w ramach projektu #TataTeżCzyta.Jej publikacja została dofinansowana z programu UE Kreatywna Europa oraz przez MKiDN.

Rzecz dzieje się na wsi. Studnia przed domem Zuszki jest jej matką, dąb ojcem, a wiatr hulający po pejzażu babcią. Zuszka wchodzi w relacje z chłopakiem Wiśnią. Po jakimś jednak czasie oparcie w nim zaczyna ją usztywniać i w przypływie złości, buntu, w potrzebie szukania autonomii, ze wsparciem koleżanki Maliny, pali Wiśnię na stosie drewna. Po tym czynie bohaterka staje wobec świata przykrytego ciemnością, pogrążonego w pustce, winie, stracie. Musi zaopiekować się swoim życiem i odnaleźć w nim na powrót siebie.

Spotkanie poprowadzi Agata Puwalska – poetka, która debiutowała
w 2021 r. tomem „haka!”, wydanym przez Biuro Literackie. W 2022 roku opublikowała „Paranoia Bebop” (Kontent).

Wpisz szukaną frazę: