Wszyscy znamy Gabrielę Zapolską przede wszystkim z jednej lektury – „Moralności pani Dulskiej”. Skandalizującym debiutem i życiem na własnych zasadach utorowała drogę innym Polkom, które chciały chwycić za pióro. Gabriela Zapolska, a właściwie Maria G. Janowska, związała swoje losy z Warszawą, Paryżem i Lwowem, ale najbardziej intensywny okres kariery publicystycznej i aktorskiej przeżyła właśnie w Krakowie. Za sprawą interwencji kolegi po piórze zmieniła zresztą lokalizację swojego najsłynniejszego utworu właśnie na Kraków. Skandale, plotki, krytyka i pomówienia – to wszystko pozwoli nam odtworzyć obraz krakowskiego środowiska literackiego drugiej połowy XIX wieku.

Prowadzenie: Anna Hojwa

Miejsce zbiórki: UWAGA, wyjątkowo spotykamy się na ul. Smoleńsk 20

Porozmawiamy z Tomaszem Cieślakiem-Sokołowskim, autorem książki „(jednak z odniesieniem do awangardy)”. Radykalne poetyki w poezji polskiej na przełomie XX i XXI wieku będącej wnikliwym komentarzem do dyskusji o współczesnej poezji, która czerpie z dziedzictwa awangardy. Spotkanie poprowadzą Jakub Kornhauser i Zuzanna Sala.

Zapraszamy na spotkanie z Filipem Kobielą, Łukaszem Kucharczykiem, Piotrem Lipskim oraz Klaudią Żerańską. Będziemy dyskutować o premierze drugiego tomu książki Filozoficzny Lem – antologii tekstów Stanisława Lema mających filozoficzny charakter oraz wprowadzeń do nich napisanych przez współczesnych badaczy myśli autora Solaris. Publikacja ta zawiera też kilka esejów podejmujących filozoficzne wątki rozproszone w wybranych powieściach Lema, takich jak Maska, Głos Pana, Powrót z gwiazd czy Wizja lokalna. Rozmowę poprowadzi Szymon Kloska.

Tym razem porozmawiamy z Łukaszem Stokłosą o katalogu do wystawy jego prac prezentowanej w Zamku Królewskim na Wawelu. Stokłosa jest artystą związanym z Krakowem. Czerpie inspiracje z przeszłości, w szczególności zaś z historii monarchii i obiektów z nią związanych. Ekspozycja Elegie. Łukasz Stokłosa. Malarstwo jest dostępna dla zwiedzających do 29 czerwca 2025 roku

Bycie poetką / poetą, to chyba najwspanialsza praca na świecie. Można czarować i za pomocą słów opowiadać na nowo historię uczuć, ludzi i rzeczy. Można w ramach obowiązków służbowych wpatrywać się w chmury, rozmawiać z kamieniem i z pomocą pióra lub klawiatury tworzyć nowe światy. Można podważać znaczenia słów, wymyślać nowe, wspominać stare. Za pisanie poezji można też dostać nagrodę od prawdziwego króla, który wcale nie nazywa się Nobel.

Na warsztatach poznamy książkę „Szalik”
Tekst: Michał Rusinek
Ilustracje: Joanna Rusinek

Wydawnictwo Zygzaki

Patronem wydarzenia jest Teatr Groteska, gdzie między 3 i 6 kwietnia można zobaczyć spektakl „Gdzie gubią się zdania”, którego bohaterką jest Wisława Szymborska!

Warsztaty poprowadzą Beata Kwiecińska i Maciej Dąbrowski – twórcy INSPIRO, organizatorzy setek warsztatów dla dzieci i nagradzani animatorzy kultury. Uwielbiają pracę z dziećmi i zmieniają dla nich świat. Są praktycznie nieteoretyczni. Fascynuje ich siła oddolnych inicjatyw, energia lokalnych społeczności i fakt, że wszystko jest możliwe.

2025 został ogłoszony rokiem Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, marzec to z kolei Miesiąc Krakowianek. Te dwie okazje są fantastycznym powodem do tego, żeby
wyruszyć na wiosenny spacer szlakiem krakowskiej poetki. Prowadzenie: Agnieszka
Konior. Partnerem wydarzenia jest Wydawnictwo Literackie

Premierowe spotkanie z Witem Szostakiem, laureatem Nagrody Krakowa Miasta Literatury Unesco 2024. Wylinka jest jego pierwszą książką dla dzieci, która stanowi fascynujące wprowadzenie najmłodszych odbiorców w świat literatury. To może być jedna z książek życia Twojego dziecka. Zapraszają Wydawnictwo Powergraph oraz Miasto Literatury UNESCO.

Premiera nowego, pierwszego kompletnego wydania Listów do Mileny Franza Kafki. Książka ukaże się nakładem wydawnictwa Znak Literanova. Nowe wydanie uzupełnione jest o brakujące listy, korespondencję z Maxem Brodem oraz wybór felietonów Jesenskiej. Z Grzegorzem Jankowiczem, znawcą twórczości Franza Kafki, porozmawia Małgorzata Bugaj.

Z okazji Miesiąca Krakowianek spotkamy się w Pałacu Potockich, aby uczcić twórczość i pamięć Janiny Katz – pisarki, która ze względu na antysemicką nagonkę zmuszona była opuścić Kraków. Janina Katz jest także matronką organizowanej przez KMLU rezydencji literackiej, która jest skierowana właśnie do artystek z Białorusi i Ukrainy, aby umożliwić im bezpieczne miejsce do tworzenia własnej literatury. Podczas spotkania poznamy nazwiska rezydentek, które wiosną będziemy gościć w Krakowie.

Niedzielne warsztaty dla dzieci i rodzin, podczas których Pałac Potockich opanowuje energia najmłodszych entuzjastów literatury. Odkrywamy wspólnie niezwykłość świata, zachwycamy się nieznanym i zatracamy się w radości tworzenia i czytania.
Warsztaty prowadzą Beata Kwiecińska i Maciej Dąbrowski – twórcy INSPIRO, organizatorzy setek warsztatów dla dzieci i nagradzani animatorzy kultury

Biografia Anny Arno, podobnie jak poezja Gałczyńskiego, mieni się wieloma odcieniami, obraz poety raz jest flamandzkim portretem, raz socrealistycznym plakatem, a innym razem karykaturą z „Przekroju”. To opowieść o człowieku niezapomnianym i nieustannie inspirującym.

Niedzielne warsztaty dla dzieci i rodzin, podczas których Pałac Potockich opanowuje energia najmłodszych entuzjastów literatury. Odkrywamy wspólnie niezwykłość
świata, zachwycamy się nieznanym i zatracamy się w radości tworzenia i czytania. Warsztaty prowadzą Beata Kwiecińska i Maciej Dąbrowski – twórcy INSPIRO, organizatorzy setek warsztatów dla dzieci i nagradzani animatorzy kultury.

Wpisz szukaną frazę: