fbpx

Strzelają, gdy tłum kobiet wbiega w nozdrza świateł – oby Bóg miał to zdjęcie – […] Ja, teraz na moście, pozbawiony mowy […]

Ilya Kaminsky, Celują w nas żołnierze (przeł. Anna Łazar)

W drugą rocznicę pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę zapraszamy na spotkanie z ukraińskimi poetkami: Natalią Belczenko, Marianną Kijanowską i Ołesią Mamczycz. Rozmowę poprowadzi pisarka Żanna Słoniowska. Porozmawiamy o tym, jak na tworzenie kultury, a w szczególności literatury, wpływa tocząca się wojna: jakie książki są pisane, jak się je wydaje i jaki wpływ ma to na przyszłość Ukrainy. W rozmowie zwrócimy szczególną uwagę na Odessę, której najważniejsze ośrodki kultury ucierpiały wskutek bombardowań w 2023 roku.

Rozmowa jest częścią wydarzeń odbywających się 24 lutego pod hasłem #ReadingForOdesa w Miastach Literatury UNESCO na całym świecie. Każde z nich daje tego dnia wyraz solidarności z Odessą Miastem Literatury UNESCO poprzez publiczne czytanie wierszy lub fragmentów prozy wybranych przez tamtejsze Muzeum Literatury. W Krakowie przeczytamy między innymi wiersze urodzonego w Odessie Ilii Kaminskiego.

Tytuł spotkania pochodzi z wiersza Marianny Kijanowskiej w przekładzie Adama Pomorskiego z tomu Babi Jar. Na głosy. Przed spotkaniem i tuż po jego zakończeniu w foyer Pałacu Potockich będzie można nabyć książki z ukraińskiej księgarni NIĆ. Wydarzenie zostało objęte patronatem Warsztatów Kultury, wydawcy książki Republika głuchych Ilii Kaminskiego.

O powieści grozy Kornik Layli Martínez porozmawiamy z jej tłumaczką Mają Gańczarczyk oraz Katarzyną Kobylarczyk. Kornik skrywa historię dziedziczonej traumy, konsekwencji wojny domowej w Hiszpanii i reprodukujących się w kolejnych pokoleniach przypadkach wyzysku i upokorzeń. Współorganizatorem wydarzenia jest wydawnictwo Bo.wiem. Tłumaczka jest laureatką Nagrody KMLU, a książka ukazała się pod patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

Czasami w domu jest zimno, na przykład wtedy, kiedy któryś z domowników zapomni zamknąć okno w jesienny dzień. Innym razem pachnie w nim gotowaną kapustą i nic nie da się z tym zrobić, bo zapach przenika wszystko: książki, ubrania, a nawet ciastka z czekoladą. Ale kiedy dom jest, zawsze można do niego wrócić i schować się pod ukochaną kołderką. Co jednak zrobić, jeśli domu nie ma? Gdy zabrała go wojna, pożar albo powódź? Domy przychodzą i odchodzą, a czasami trwają krótko jak dotyk. Ludzi bez domów nazywa się zaś dotkniętymi bezdomnością.

Na warsztatach poznamy książkę: „Ten Pan”:
Tekst: Artur Gębka
Ilustracje: Natalia Chirkowska
Wydawnictwo: Widnokrąg

Warsztaty poprowadzą Beata Kwiecińska i Maciej Dąbrowski – twórcy INSPIRO, organizatorzy setek warsztatów dla dzieci i nagradzani animatorzy kultury. Uwielbiają pracę z dziećmi, dla których zmieniają świat. Są praktycznie nieteoretyczni. Fascynuje ich siła oddolnych inicjatyw, energia lokalnych społeczności i fakt, że wszystko jest możliwe.

Nikt nie lubi chorować. Są na świecie różne rodzaje chorób i oczywiście wolimy te lżejsze, ale czasami nawet niegroźne infekcje potrafią mocno dać się we znaki. Objawy zmieniają nasz wygląd i głos, atakują nastrój i poczucie humoru, a kiedy ktoś traci humor, sprawa robi się naprawdę poważna! Aby wyzdrowieć, trzeba łykać niedobre lekarstwa, robić zimne okłady, dużo spacerować albo wcale się nie ruszać. W każdym razie należy zwykle robić dokładnie to, na co akurat w ogóle nie ma się ochoty. Prosiaczka z niezakręconym ogonem także dopadła choroba. Na szczęście ma obok siebie troskliwego przyjaciela. Czy napisaliśmy „na szczęście”? To się okaże na najbliższych Literackich Chwilach w Pałacu Potockich!

Na warsztatach poznamy książkę „Kropkoza”
Tekst: Bjørn F. Rørvik
Ilustracje: Per Dybvig
Przekład: Iwona Zimnicka
Wydawnictwo Druganoga

Warsztaty poprowadzą Beata Kwiecińska i Maciej Dąbrowski – twórcy INSPIRO, organizatorzy setek warsztatów dla dzieci, nagradzani animatorzy kultury. Uwielbiają pracę z dziećmi, dla których zmieniają świat. Są praktycznie nieteoretyczni. Fascynuje ich siła oddolnych inicjatyw, energia lokalnych społeczności i fakt, że wszystko jest możliwe.

Zapraszamy na koncert duetu Ethana Smitha i Grzegorza Kosowskiego, który odbędzie się w ramach cyklu Przystanek Literacki „Krupnicza 22”. Ethan i Grzegorz zagrają klasykę jazzu i popu, którą znacie i kochacie. Usłyszycie utwory takich muzyków, jak Frank Sinatra, Stevie Wonder, Sting i wielu innych. W programie wieczoru znajdzie się także akcent literacki

Wstęp wolny. W celu rezerwacji bezpłatnych biletów, prosimy o przesłanie wiadomości na adres: przystanekliterackikrupnicza22@gmail.com

Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz Wydawnictwo Nisza zapraszają na spotkanie z Katarzyną Turaj-Kalińską poświęcone jej książce pt. „Wielki Brat Zachód”. Rozmowę poprowadzi Łukasz Wojtusik.

Na wydarzenie obowiązują darmowe wejściówki dostępne do pobrania w formie elektronicznej na stronie KBF: BILETY i w aplikacji KBF: PLUS: https://kbfbilety.krakow.pl/…/wielki-brat-zachod…

W ostatnich dziesięcioleciach Europa Zachodnia trochę zbiedniała, trochę się przybrudziła i nieładnie się starzeje. Ale czar Zachodu nie przestaje na nas działać. Szczególnie młodzi pryskają, żeby sobie w Polsce, obiektywnie coraz ładniejszej, zasobniejszej, „nie zmarnować życia”. Dlaczego Polacy wciąż uciekają do krajów zachodnich? Czy decydują o tym tylko zarobki? A może wabi nas „zapach Zachodu” utożsamiany z wyższą cywilizacją? Książka jest zapisem wędrówek Katarzyny Turaj-Kalińskiej po Europie i poszukiwaniem odpowiedzi na te pytania. „Polska, ten słowiański przyjaciel Zachodu” – powiedział Tomasz Mann, odwiedzając Warszawę w 1927 roku. Tak, to z pewnością my. To może nawet kwintesencja nas. A w każdym razie naszych aspiracji i wyobrażeń o sobie. Ale spójrzmy prawdzie w oczy, przynajmniej historycznej: Polska nie sympatyzuje z Zachodem. Ona do Zachodu należy – z wyboru, od dawna. Wielki zachodni pisarz nie brał tego pod uwagę.

 

Katarzyna Turaj-Kalińska wydała do tej pory 10 książek, w tym: „Przepraszam, czy tu głaszczą?” (2004), „Szept nad szeptami” (2016). Jest laureatką kilkunastu ogólnopolskich konkursów literackich. Każde pokolenie w jej rodzinie wyjeżdża bardziej i na dłużej. Dziadkowie uciekali z Wołynia. Matka podróżowała bez ustanku – najpierw z teatrem Tadeusza Kantora, potem z własnym. Ona sama spędziła poza krajem kilkanaście lat. Córka osiedliła się w Szwajcarii, a wnuki od urodzenia są emigrantami. Kierunek zawsze ten sam – Zachód.

Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz Wydawnictwo Pascal zapraszają na spotkanie z Anną Piątkowską poświęcone książce „Pluszowe małpy, loteryjki i poetka w szufladzie. Kraków i Zakopane Wisławy Szymborskiej – miejsca obowiązkowe”. Rozmowę poprowadzi Katarzyna Fortuna.

Na wydarzenie obowiązują darmowe wejściówki dostępne do pobrania w formie elektronicznej na stronie KBF: BILETY i w aplikacji KBF: PLUS:
https://kbfbilety.krakow.pl/…/spotkanie-z-anna-piatkowska

Dlaczego jedno z mieszkań Wisławy Szymborskiej nazywane było szufladą? Gdzie znajduje się domofon, z którego można usłyszeć recytowany przez poetkę wiersz? Co noblistka ma wspólnego z Polskim Wydawnictwem Muzycznym? Gdzie Wisława Szymborska dowiedziała się o przyznaniu jej Nagrody Nobla? Lub jakie danie przygotowywała na specjalne życzenie Czesława Miłosza? Anna Piątkowska zabiera cię do Krakowa i Zakopanego – ważnych dla Wisławy Szymborskiej miast. Nie spodziewaj się jednak wycieczki wyłącznie po miejscach najczęściej eksplorowanych przez turystów. Odwiedzisz adresy bezpośrednio i pośrednio związane z poetką, które były źródłem zabawnych anegdot i historii. Będzie to trasa, którą można w dowolny sposób wycinać i składać, zupełnie jak wyklejanki, które tworzyła noblistka.

 

Wisława Szymborska mówiła, że jest poetką „z Krakowa i okolic”. Co to właściwie znaczyło? Anna Piątkowska z szacunkiem, ale i poczuciem humoru odpowiada na to pytanie.

Michał Rusinek

 

Gdy zapytałam kiedyś Wisławę Szymborską, czy lubi podróżować, odpowiedziała, że lubi wracać. Teraz dokładnie wiemy, do których miejsc lubiła wracać i dlaczego. A nowy szlak turystyczny – śladami poetki – jest na wyciągnięcie ręki.

Katarzyna Kolenda-Zaleska

 

Lubię mapy, bo kłamią […] bo wielkodusznie, z poczciwym humorem rozpościerają mi na stole świat nie z tego świata. Te słowa Wisławy Szymborskiej spokojnie można odnieść do przewodników, szczególnie po miejscach tak fundamentalnie nieistniejących jak Jej Kraków (o Zakopanem nie wspominając). Tym bardziej z tą książką pod ręką (i wierszami w plecaku) należy się przejść na spacer z Krupniczej do Astorii i z powrotem.

Szymon Kloska

 

Anna Piątkowska – dziennikarka, na co dzień pisze o kulturze w mediach lokalnych, współautorka książki Ostatni sprawiedliwi, na którą złożyły się rozmowy ze Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata. Doświadczona czytelniczka i początkująca podróżniczka. Mieszka w Krakowie.

Kryzys uchodźczy dotyczy nie tylko ludzi, ale także zwierząt. Jest oczywiste, że i one są ofiarami wojen, kryzysów klimatycznych i innych katastrof, które wpływają na lokalne i globalne ekosystemy. W niedalekiej przyszłości ta migracja istot pozaludzkich będzie – niestety – coraz intensywniejsza.

W ramach cyklu „Conrad po godzinach” porozmawiamy z Dariuszem Gzyrą o wpływie wojny, która toczy się w Ukrainie, na los zwierząt, o zmianach społecznych i politycznych, które są niezbędne, by chronić istoty pozaludzkie, a także o tym, jak może funkcjonować świat, w którym nie ma hierarchii między istnieniami.
Darek Gzyra, filozof i aktywista, dokumentuje uchodźstwo zwierząt, bada jego przyczyny, a także prowadzi działalność, której celem jest pomoc i ochrona dla wszystkich istnień zamieszkujących wraz z nami Ziemię.

Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz Wydawnictwo Wydałem zapraszają na spotkanie z Maciejem Piotrem Prusem poświęcone jego najnowszej książce pt. „Papierosy”. Rozmowę poprowadzi Marta Syrwid.

Wpisz szukaną frazę: