fbpx

Fantastyka i futurologia: epoka robotów

Już 16 lipca o godzinie 12:00 zapraszamy na czwarte spotkanie z cyklu Fantastyka i Futurologia, które przygotowujemy we współpracy z Wydawnictwo IX oraz KBF operatorem programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Na comiesięczne wydarzenia, odbywające się w Pałacu Potockich, składają się wykłady poświęcone temu, co czeka naukę w tym stuleciu według niej samej oraz według spekulatywnych prognoz pisarzy. Zakładamy bowiem, że przyszłość czai się gdzieś pomiędzy tym, co wyobrażone, a tym, co zbadane. Siłą rzeczy będziemy rozmawiać też o przyszłości tej najbliższej, bo codzienność się tego od nas domaga, kreśląc już kształty świata, który nadejdzie być może jeszcze za naszego życia.

PROGRAM:

12.00–13.00
Roboty humanoidalne z punktu widzenia funkcjonalności oraz estetyki odwzorowania człowieka
Prelekcja: Ada Florentyna Pawlak

Nie ulega wątpliwości, że roboty zdominowały wiele dziedzin przemysłu i gospodarki, wykonując niektóre czynności o wiele sprawniej i szybciej niż człowiek. Są wydajne, wysoce precyzyjne, nie męczą się, a ich konstrukcja może być dostosowana do specyfiki zadań, jakie wykonują. Często w ogóle nie przypominają swoich twórców, przyjmując formę zautomatyzowanych elementów linii montażowych czy różnego rodzaju pojazdów. Gdzie zatem znajdą zastosowanie androidy oraz jaka jest zasadność ich konstruowania? O tym opowie Ada Florentyna Pawlak, antropolożka technologii specjalizująca się w obszarze sztucznej inteligencji i transhumanizmu.

13.30–14.30
Od twórczości Karela Čapka do „Terminatora”. Wizerunek robota w kulturze popularnej.
Prelekcja: dr hab. Edyta Rudolf

Opowieści o robotach towarzyszą nam od początków współczesnej science fiction, a ich korzenie sięgają wręcz czasów starożytnych, kiedy to pojawiła się sama koncepcja sztucznego tworu, przypominającego człowieka. Obraz humanoidalnego urządzenia znalazł stałe miejsce w popkulturze, a roboty oraz androidy wielokrotnie stawały się charakterystycznym elementem książek oraz filmów fantastycznonaukowych. Budziły grozę swoją obcością oraz zimnym wyrachowaniem, stanowiły zwierciadło ludzkich emocji oraz człowieczeństwa, bądź skłaniały do refleksji nad relacjami człowieka i maszyny. Ich rolę w kulturze masowej przybliży dr hab. Edyta Rudolf, członkini Jury Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, specjalizująca się w literaturze fantastycznej.

15.00–16.30
Ja, robot. Kwestie etyczne wynikające z konstruowania androidów wyposażonych w sztuczną inteligencję.
Panel: Tomasz Tarnawski, dr hab. Edyta Rudolf, Ada Florentyna Pawlak

Postęp współczesnej robotyki, nieubłaganie zmierzającej ku temu co w zeszłym stuleciu wyobrażali sobie autorzy science fiction, jak również osiągnięcia na polu sztucznej inteligencji sugerują, że wcześniej czy później w nasze życie wkroczą humanoidalne roboty obdarzone zdolnością wysokiej interakcji z człowiekiem. Kwestią bliskiej już przyszłości pozostaje określenie, jaką rolę maszyny te będą pełnić w społeczeństwie. Jak wówczas ukształtują się nasze relacje z nimi i czy konsekwencją tego będą znaczące zmiany kulturowe? Dyskusję na ten temat, którą podejmą zaproszeni przez nas goście, poprowadzi Tomasz Tarnawski, doktorant Instytutu Fizyki Jądrowej PAN, specjalizujący się w nanotechnologii.

Wpisz szukaną frazę: