fbpx

Coraz bliżej… grudzień w Pałacu Potockich!

W grudniowym Kalendarium wydarzeń Pałacu Potockich znajdą się zarówno jedyne w swoim rodzaju wydarzenia, jak i te, które odbywają się w cenionych przez naszą publiczność literackich cyklach. Nie zabraknie też miejsca na podsumowującą tegoroczne warsztaty dla dzieci wystawę. Zapraszamy w grudniu do Pałacu Potockich!

Frajda!

Grudzień będzie miesiącem pełnym dziecięcego zachwytu nad światem, a także śmiechu i ciekawości, bo obok wydarzeń stałego realizowanego w Pałacu cyklu Literackie Chwile skierowanego do najmłodszych fanów literatury – o czym szerzej już za chwilę – od 1 do 5 grudnia 2021 w Krakowie (przy Rynku Głównym 20) rozgości się Festiwal Literatury dla Dzieci 2021. Uwielbiany przez dzieci i rodziców, a jego ósma edycja odbędzie się pod hasłem: Palce lizać! Warsztaty, spotkania, koncerty i Gala przyznania Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego dla najlepszej książki dla dzieci – to wszystko i wiele więcej znajdziemy w przebogatym, przebojowym i przepysznym programie festiwalu. Z Pałacu wystartują dwa Spacery Literackie, które szlakiem Ludwika Jerzego Kerna wyruszą z dziedzińca w sobotę, 4 grudnia o godz. 11.00 oraz w niedzielę, 5 grudnia o godz. 11.00 (przeznaczony dla dzieci). Podczas obu Anna Hojwa udowodni, że Ludwik Jerzy Kern to pisarz obok którego nie można przejść w Krakowie obojętnie. Szczegółowe informacje o programie i założeniach tegorocznej edycji FLDD: https://fldd.pl

W ramach uwielbianych przez dużych i małych pałacowych Literackich Chwil przygotowaliśmy dla milusińskich głodnych ciekawych historii i przygód aż trzy literackie niedziele: 5 grudnia zaprosimy 8-12-latki na spotkanie z UFO (w czasie warsztatów poznamy książkę Ilustrowana historia UFO Adama Allsucha Boardmana Wydawnictwa Entliczek), natomiast 12 grudnia 2021 podczas warsztatów Literackie Chwile: Inni niż wszyscy, czyli przyjacielska chwila w Pałacu Potockich (4–5lat) wraz z bohaterem poznamy książkę Projekt Barnabek autorstwa The Fan Brothers – Erica, Terry’ego i Devina Fanów (Wydawnictwo Skład Papieru). Ostatnia warsztatowa niedziela grudnia to również nie lada gratka: 19 grudnia 2021 zapraszamy na inspirowane książką Joanny Rzezak Razem. W stadzie, ławicy i chmarze Wydawnictwa Agora warsztaty rodzinne w pudełku (wiek 5+)! Pozwolą one samodzielnie (choć rodzinnie) tworzyć obrazy, papiery i utwory graficzne – i rozwijać skrzydła wyobraźni jak na Literackie Chwile przystało.

W tym dniu również (po wcześniejszym zarezerwowaniu terminu z uwagi na obostrzenia pandemiczne) zaprosimy na Chwilę pachnąca mandarynkami, czyli wystawę fotografii podsumowującą spotkania z cyklu Literackie Chwile w Pałacu Potockich w 2021 roku. Za nami już ponad 30 wspólnie spędzonych niedziel! Teraz, również w warsztatowej konwencji, w jednej z sal Pałacu powstanie miasto dzieci chłonących literaturę, odkrywających nieznane krainy wyobraźni, działających wspólnie i wyrażających emocje z niepowstrzymanym entuzjazmem. Spotkamy wiele bohaterek i bohaterów, którzy gościli na tegorocznych wydarzeniach z cyklu, i zakończymy pierwszy rozdział opowieści o Literackich Chwilach w Pałacu Potockich.

Stałe punkty programu i wyjątkowe okazje

Wiele odbywających się w Pałacu Potockich wydarzeń jest realizowanych w regularnych cyklach lub dzieją się wokół założeń realizowanych w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. I tak w czwartek, 2 grudnia (wyjątkowo o godz. 19.00) zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu #opartenafaktach: Gra w rasy. Jak kapitalizm dzieli, by rządzić. Przemysław Wielgosz, które poprowadzi Paulina Małochleb. Przywykliśmy do interpretacji rasizmu jako zestawu stereotypów i uprzedzeń. Przemysław Wielgosz proponuje znacznie głębszą analizę tego zjawiska, poszukując jego korzeni w długiej historii narodzin i ekspansji kapitalizmu. W czwartek, 9 grudnia zapraszamy na kolejne spotkanie z serii W(y)kluczenia: WSZYSTKIE SIĘ ZMIEŚCIMY. Rozmowa o inkluzywnej polszczyźnie. Polszczyzna niebinarna, neutratywy, feminatywy, język wolny od uprzedzeń, słownik empatyczny… Po co i jak działa język inkluzywny, jak się nim posługiwać, jak się go nie bać? Kuratorką cyklu jest reporterka i aktywistka Aleksandra Lipczak, zaś w rozmowie wezmą udział Paweł Cywiński z portalu uchodźcy.info i Fundacji Polska Gościnność, Sybil Grzybowski(e) z Rady Języka Neutralnego, Słownika Neutratywów i strony Zaimki.pl oraz Kamil Kopacewicz ze Słownika Empatycznego Języka Polskiego.

13 grudnia zapraszamy na spotkanie z Maciejem Miłkowskim, autorem opublikowanej przez Wydawnictwo Nisza a wyróżnionej Nagrodą KMLU książki Trzeci dzień świąt, które w cyklu Patronaty KMLU poprowadzi Jan Burnatowski. 14 grudnia zachęcamy do udziału w ostatniej w 2021 roku projekcji filmu inspirowanego literaturą – tym razem w cyklu Kinematograf w Pałacu Potockich: Tętno w reżyserii Gerarda Zalewskiego, z 1985 roku. Biograficzny film o życiu Haliny Poświatowskiej (prezentowany z angielskimi napisami) daje okazję do spotkania z czułą i wrażliwą poetką oraz poznania historii miłości silniejszej niż śmierć. 15 grudnia o godz. 18.00 spotkanie z legendą polskiego przekładoznawstwa, Ireneuszem Kanią, którego dorobek translatorski onieśmiela nawet największych tłumaczy, a który podzieli się z młodszymi kolegami i koleżankami po fachu radami i wskazówkami dotyczącymi sztuki dobrego przekładu ogłosimy równieżwyniki rekrutacji do 1. edycji programu mentorskiego dla młodych tłumaczek i tłumaczy Translatorium. Spotkanie poprowadzą Agata Hołobut i Jacek Hajduk.

W ramach wydarzeń związanych z programem KMLU realizowanych w tym miesiącu w Pałacu Potockich odbędą się również lekcje dla uczniów szkół średnich w ramach Szkoły czytania KMLU, które poprowadzą w naszych pięknych przestrzeniach, m. in.: Jakub Kornahuser czy Wit Szostak.

Grudzień to również okazja do udziału w spotkaniach, które w Pałacu gościmy: w piątek, 3 grudnia, zapraszamy na spotkanie Upiór w Krakowie. Historyczno-antropologiczne studium, które czyta się jak trzymającą w napięciu powieść? Dysputy paryskich uczonych o polskich wampirach, Mickiewicz wychodzący z grobu, picie trupiej krwi w czasie zarazy i zupełnie nowe spojrzenie na ludowe wierzenia? To wszystko możliwe dzięki tej bezprecedensowej pracy. Rozmowę z Łukaszem Kozakiem poprowadzi Aleksandra Klęczar. Natomiast w czwartek, 16 grudnia, zapraszamy na spotkanie z Joanną Bator o Gorzko, gorzko i nowym wydaniu Japońskiego wachlarza (Wydawnictwo ZNAK). Najnowsza powieść laureatki Nagrody Literackiej Nike, miłosno-nienawistna saga czterech pokoleń kobiet, stała się jedną z najważniejszych książek 2020 roku. Rozmowę z autorką poprowadzi Małgorzata Majewska.

siękochanie i muzyka przy Rynku Głównym 20

W ostatniej w tym roku odsłonie cyklu (po)wolna sobota w Pałacu Potockich w pięknych wnętrzach łączących 500-letnią historię z nowoczesnością pobędziemy, pooddychamy, dowiemy się więcej I poznamy nowe wokół pojęć dobrostanu, relaksu, uważności I dobrego życia. Kuratorką cyklu jest Aga Kozak, nauczycielka dobrego życia, która przy Rynku Głównym 20 pokazuje ciekawe sposoby na to, jak być dla siebie dobrym, czułym i jak przyjemnie spędzać wolny czas. Cieszące się popularnością wydarzenie podzielone jest na 5 bloków: zaczniemy o godz. 9.00 (po)wolną pobudką. Poranną jogę w Pałacu poprowadzi Agata Rozkocha (Yoga-ta). Chcesz się leniwie przeciągnąć z dobrą intencją? To czas dla Ciebie! O godz. 11.00 czas zacząć (po)ranną kawę spotkanie z Bartkiem Kieżunem, autorem pięknych książek, znawcą świata smaków i smaków świata. O godz. 14.00 zaczniemy (po)wolne popołudnie – Agata Borzym (Hagi Cosmetics), Joanna Hołuj (Iossi) i Monika Kosieniak (The Secret Soap) w rozmowie z Agą Kozak o tym, jak dbać o siebie – z przyjemnością. O godz. 17.00 czas na (po)wolną rozmowę – spotkanie i rozmowa Agi Kozak z Michałem Niewęgłowskim, autorem książki Polubić poniedziałki (Wydawnictwo Zwierciadło) o tym, jak wieść przyjazne sobie i wspierające życie, w zgodzie z naturalnymi potrzebami, bez uwikłań, napięcia i wiedząc, czego tak naprawdę chcemy – bo kiedy lubimy swoje życie i codzienność, każdy dzień jest dobry. O godz. 19.00 (po)relaks – wieczorna sesja domykająca dzień, którą poprowadzi również Michał Niewęgłowski, tym razem w roli nauczyciela medytacji i oddechu z 20-letnim doświadczeniem. Chcesz po intensywnym dniu, tygodniu, życiu uspokoić tętno i porozkoszować się byciem? To czas dla Ciebie!

Pałac Potockich to miejsce otwarte dla mieszkańców Krakowa i ciekawe lokalne inicjatywy – w niedzielę, 19 grudnia proponujemy kolejną, czwartą odsłonę współorganizowanego ze Stowarzyszeniem Artystycznym Porta Musicae cyklu Porta w Pałacu: spotkanie i koncert Oriany Masternak i Justyny Danczowskiej poświęcone będzie… paralelom. Pełne muzyki i rozmów popołudnie o artystycznych równoległościach wypełni muzyka w wykonaniu skrzypaczki Oriany Masternak i pianistki Justyny Danczowskiej. Koncert jest współfinansowany przez Fundusz Popierania Twórczości ZAiKS.

Informacje o aktualnym programie wydarzeń w Pałacu Potockich: palacpotockich.krakow.pl

Wpisz szukaną frazę: