fbpx

Biblioteka Kraków kontynuuje współpracę z Wilnem

25 września 2022 roku dyrektor Biblioteki Kraków Agnieszka Staniszewska-Mól podpisze z dyrektor Biblioteki Centralnej Urzędu Miasta Wilno Rimą Gražienė Umowę o współpracy na lata 2023-2025.
Jest to już druga tego typu umowa, potwierdzająca bliskie i partnerskie relacje łączące biblioteki z Krakowa i Wilna. Pierwszy dokument podpisany został jesienią 2019 roku. Jednak współpraca z litewskimi przyjaciółmi trwa nieprzerwanie od powstania Biblioteki Kraków w 2017 roku. Obejmuje ona realizację wspólnych przedsięwzięć oraz wydarzeń kulturalnych, a także konsultacje dotyczące funkcjonowania bibliotek.
Dotychczasowa umowa umocniła nie tylko kontakty, dała także podstawę do wspólnych realizacji wystaw poświęconych m.in. Stanisławowi Moniuszce czy Stanisławowi Lemowi, organizacji transmisji kolejnych edycji Narodowego Czytania do Wilna jak i udziału w konferencjach oraz roboczych wizyt.

– Rozwój kompetencji czytelniczych Krakowian i Krakowianek to najważniejszy cel strategii Miasta Literatury UNESCO, rozwój tych kompetencji wśród Polek i Polaków to także filar Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Ale tak ambitnego i długofalowego celu nie osiąga się samemu. Kluczowa jest rola partnerstw, nabywanie wiedzy, wymiana dobrych praktyk z różnych obszarów. IC Międzynarodowa Konferencja Biblioteki Kraków to dyskusja o przyszłych funkcjach bibliotek, jako miejsc trzecich, miejsc spotkań społeczności, miejsc budowania kapitału społecznego, a zarazem czułych na zmiany zachodzące w społeczeństwie, w obszarze demograficznym czy technologicznym. Cieszę się, że na konferencji doszło do podpisania ważnych umów współpracy pomiędzy bibliotekami Krakowa i Wilna, dwóch miast literatury UNESCO i miast partnerskich i mam nadzieję, że zaowocuje ona w przyszłości wieloma rozwojowymi inicjatywami.” – mówi Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta miasta Krakowa ds. kultury.
Kolejne spotkania z przedstawicielami wileńskiej biblioteki stanowiły także okazję do przekazania polskich książek do Wilna. Tym samym Polacy mieszkający na Litwie zyskali łatwiejszy dostęp do współczesnej polskiej literatury.

We wtorek 27 września w siedzibie Biblioteki Głównej Biblioteki Kraków, przy ul. Powroźniczej 2, o godzinie 13.00 nastąpi przekazanie przez dyrektor Biblioteki Kraków książek dla dyrektorów bibliotek w Wilnie i w Rydze. Wśród ponad setki przekazanych tomów, są dzieła uznanych i popularnych polskich pisarzy współczesnych, m.in.  Olgi Tokarczuk, Jerzego Pilcha, Szczepana Twardocha, Ziemowita Szczerka, Radka Raka  oraz Wiesława Myśliwskiego.

Podpisanie umowy odbyło się przy okazji IV Międzynarodowej Konferencji Biblioteki Kraków Nowy wspaniały świat bibliotek czy niepewne jutro.

Więcej o konferencji TUTAJ.

Wpisz szukaną frazę: