fbpx

Akcja nie z tej ziemi zakończyła swoją kosmiczną misję! 

Siódma edycja Czytaj PL dobiegła końca! Uczestnicy przez cały listopad mogli czytać i słuchać bestsellerowych tytułów za pośrednictwem aplikacji Woblink. Tegoroczne hasło Akcja nie z tej ziemi odnoszące się do Roku Lema, zdaje się odzwierciedlać literackie gusta czytelników, gdyż to właśnie po „Fantastycznego Lema” sięgano najczęściej. 

Rok Lema obfitował w wydarzenia promujące twórczość polskiego mistrza science fiction. Organizatorzy Czytaj PL postanowili włączyć się w obchody 100. urodzin pisarza oferując czytelnikom dwa lemowskie tytuły. I to właśnie jeden z nich cieszył się największym zainteresowaniem wśród uczestników Czytaj PL, którzy spośród 12 bestsellerów dostępnych w akcji najczęściej sięgali po książkę Fantastyczny Lem. Antologia opowiadań według czytelników”! Na podium najchętniej czytanych tytułów znalazły się też Wiosna zaginionych” Anny Kańtoch oraz Żałobnica” Roberta Małeckiego.  

O tym, że prozę Lema warto czytać, przekonujemy niemal cały rok – mówi Izabela Błaszczyk, dyrektorka KBF, współgospodarza obchodów Roku Lema. Jego prekursorskie pisarstwo pozostaje aktualne, co doskonale oddają wyniki popularności tytułów, które tworzyły tegoroczną, kosmiczną „dwunastkę” akcji Czytaj PL. Lem jest fantastyczny!

Tegoroczna edycja akcji Czytaj PL obecna była przede wszystkim w internecie. Miłośnicy literatury skanowali kod QR i dzielili się nim w przestrzeni wirtualnej i rzeczywistej. Akcja nie z tej ziemi dotarła ponownie na Polską Stację Antarktyczną imienia Henryka Arctowskiego udowadniając tym samym, że czytać można zawsze i wszędzie! Dzięki różnorodności gatunkowej tegorocznych tytułów każdy uczestnik mógł wybrać lekturę odpowiadającą jego literackim preferencjom. W promowanie tej proczytelnicznej inicjatywy zaangażowali się, jak w poprzednich edycjach, uczniowe szkół średnich udowadniając, że literatura jest dla nich ważna i chcą być jej ambasadorami. 

Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim szkołom i ambasadorom, którzy zdecydowali się włączyć do naszej akcji. Widać, że czytanie jest ciągle ważne dla wielu młodych ludzi. To napawa optymizmem. – powiedział Dariusz Jaworski, dyrektor Instytutu Książki.

W tym roku w akcji wzięło udział ok. 40 tysięcy użytkowników, którzy zrealizowali przeszło 75 tysięcy wypożyczeń bestsellerowych tytułów. W trakcie akcji w Warszawie i Krakowie wypito dwa tysiące kubków kawy w owijkach z kodem QR Czytaj PL! Dzięki temu miłośnicy kawy popijając swój ulubiony napój mogli rozkoszować się również literaturą. 

Przez cały listopad uczestnicy akcji mogli skorzystać z 12 książek w formie ebooka oraz 10 w formie audiobooka. Kryminał, fantastyka, reportaż, literatura piękna, romans, biografia – wszystko to oferowała siódma edycja Czytaj PL! Tegoroczna akcja była pierwszą w historii, w której użytkownicy mogli korzystać nie tylko ze smartfonów i tabletów, ale również z czytników, takich jak Kindle™ czy InkBOOK!

Co roku staramy się być w stałym kontakcie z naszymi użytkownikami. Zarówno przed, w trakcie, jak i po akcji czytamy komentarze, maile, prośby i wiadomości, jakie dostajemy w mediach społecznościowych i na nasze skrzynki. Wielokrotnie otrzymywaliśmy prośbę o rozszerzenie możliwości korzystania z akcji Czytaj PL na czytniki książek elektronicznych. Tym razem wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom naszych użytkowników i umożliwiliśmy czytanie dwunastu bestsellerów na urządzeniach inkBOOK i Kindle. Ponadto wprowadziliśmy wiele nowych funkcjonalności, w tym odświeżony i ulepszony odtwarzacz audiobooków, dzięki któremu słuchanie stało się dużo prostsze i wygodniejsze. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku znów uda nam się czymś zaskoczyć! – powiedział Paweł Polański, prezes platformy Woblink.

Organizatorzy Czytaj PL: Miasto Kraków, KBF – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, Woblink
Partner strategiczny: Instytut Książki
Wydawcy i partnerzy: Wydawnictwo Poznańskie, Wydawnictwo Znak, Wydawnictwo Marginesy, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Karakter, Wydawnictwo Czwarta Strona, Wydawnictwo Otwarte, Wydawnictwo SQN, Wydawnictwo Dowody na istnienie, Wydawnictwo Rebis, Wydawnictwo Filia, Storybox.pl, Audioteka, Cyfrant
Miasta partnerskie: Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Bytom, Częstochowa, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Grudziądz, Katowice, Kielce, Legnica, Lublin, Łódź, Nowy Sącz, Olsztyn, Opole, Płock, Poznań, Przemyśl, Radom, Rzeszów, Siedlce, Słupsk, Sopot, Szczecin, Toruń, Wrocław, Warszawa, Zamość, Zielona Góra oraz Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego
Miasta UNESCO: Reykjavik, Heidelberg, Iowa City, Odessa, Kuhmo, Nottingham, Dublin, Barcelona, Dunedin, Exeter, Edynburg

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wpisz szukaną frazę: