Adam Zagajewski z nagrodą Księżnej Asturii w dziedzinie literatury!

Wybitny poeta, wielokrotny kandydat do literackiego Nobla, członek Rady Honorowej Krakowa Miasta Literatury UNESCO i komitetu honorowego Festiwalu Miłosza odbierze jeden z najbardziej prestiżowych literackich laurów w kraju Don Kichota z rąk króla Hiszpanii.

Nagroda Księżnej Asturii (hiszp. Premio Príncipe de Asturias) to jedna z najważniejszych nagród w świecie hiszpańskojęzycznym, przyznawanych przez Króla Hiszpanii Filipa za znaczące osiągnięcia w dziedzinie nauk ścisłych, humanistycznych i spraw publicznych. Na nagrodę składa się 50 tys. euro i statuetka stworzona specjalnie na cen cel przez słynnego hiszpańskiego artystę Joana Miró. Laureatami nagrody Księżnej Asturii byli m.in. Krzysztof Penderecki (2001) i Ryszard Kapuściński (2003).

Adam Zagajewski (ur. 21 czerwca 1945 roku we Lwowie) to polski poeta, eseista, prozaik, nauczyciel akademicki i tłumacz literatury pięknej, przez większą część życia związany z Krakowem. Jest przedstawicielem pokolenia Nowej Fali, sygnatariuszem Listu 59 (1975), od roku 1976 jego twórczość była objęta cenzurą. W latach 1982-2002 przebywał na emigracji we Francji. Od 1983 redaktor „Zeszytów Literackich”.  Debiutował tomem wierszy „Komunikat” w 1972 roku. Jego najnowsze zbiory poezji to „Asymetria” (2014) i „Lotnisko w Amsterdamie” (2016). Laureat wielu nagród literackich, m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1975), Międzynarodowej Nagrody Neustadt w dziedzinie literatury (2004), Chińskiej Nagrody Literackiej Zhongkun (2013), Nagrody Polskiego PEN Clubu im. Jana Parandowskiego (2015), Griffin Prize za całokształt twórczości (2016). Laureat licznych orderów i odznaczeń, m.in. Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski (2012) i Legii Honorowej (2016). Członek Związku Literatów Polskich (1973-1983), polskiego PEN Clubu i polskiej akademii umiejętności.

Przypominamy o spotkaniu autorskim z Adamem Zagajewskim podczas trwającego Festiwalu Miłosza! Poeta spotka się z czytelnikami w niedzielę o 16:45 w centrum festiwalowym w Pałacu Erazma Ciołka (ul. Kanonicza 17).

Więcej o Nagrodzie Księżnej Asturii dla Adama Zagajewskiego (j. hiszpański): czytaj więcej.

Gratulujemy kolejnego zasłużonego lauru!