8 lat z tytułem Miasta Literatury UNESCO!

To już 8 lat! 21 października 2013 roku, w czasie Festiwalu Conrada, UNESCO ogłosiło Kraków Miastem Kreatywnym w dziedzinie literatury.

Miasto Szymborskiej, Miłosza, Lema, Conrada i Wyspiańskiego znalazło się wtedy w zaszczytnym gronie siedmiu ośrodków miejskich – od Ameryki po Australię – których literacka tradycja zadecydowała o członkostwie w międzynarodowej Sieci Miast Kreatywnych. Zgodnie z założeniami wniosku o przyjęcie do sieci Kraków realizuje w ostatnich latach kompleksowy program promocji czytelnictwa i edukacji literackiej oraz buduje systemy wsparcia lokalnego rynku książki i środowisk twórczych, w tym debiutantów.

Agnieszka Rasińska-Bóbr, Katarzyna Jakubowiak, Elżbieta Foltyniak, Oliwia Fryc, Anna Maria Zygmunt, Marcin Dyrcz, Krzysztof Żwirski i Szymon Kloska – to osoby, które pod kierownictwem Urszuli Chwalby (na zdjęciu pierwsza od lewej) tworzą dział literacki KBF, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Zdjęcie zrobiliśmy w Pałacu Potockich, w ogniu wydarzeń 13. Festiwalu Conrada. Tutaj, przy Rynku Głównym 20, powstają wydarzenia i projekty, o których codziennie piszemy na naszym profilu: patronaty książkowe, spotkania z pisarzami i pisarkami, warsztaty kreatywnego pisania, wsparcie dla twórców i twórczyń w ramach Nagrody KMLU, rezydencje literackie, warsztaty dla dzieci, festiwale literackie i wszystko to, co czyni Kraków miastem literatury.

Choć uzyskanie tytułu wydawało się oczywiste wielu przedstawicielom środowisk literackich i samorządowych, to na decyzję UNESCO musieliśmy czekać blisko cztery lata. Staraliśmy się, by prace nad programem literackim dla Krakowa uwzględniały wielość i różnorodność środowisk twórczych. Zespół ekspercki, którym wówczas kierowałem, zbierał materiały i rekomendacje oraz odbył setki rozmów z pisarzami, wydawcami, tłumaczami, bibliotekarzami, księgarzami, czytelnikami, a także przedstawicielami innych sektorów: muzyki, filmu, turystyki, nowych mediów, a nawet architektury. W efekcie tych prac powstał dokument, który nie tylko podsumowywał wielkie tradycje literackie miasta, ale również wytyczał ważny plan rozwoju – pisał Robert Piaskowski, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury. Jego wspomnienia ze starań o tytuł Miasta Literatury UNESCO można przeczytać w wydanej w 2017 roku publikacji Opowieści o literackim mieście. Znajdziecie w niej też teksty m.in. Łukasza Orbitowskiego, Dominiki Słowik, Ziemowita Szczerka, Barbary Gawryluk i Joanny Lech.

POBIERZ PUBLIKACJĘ>>

Śledźcie nasz profil Facebook oraz stronę miastoliteratury.pl i bądźcie z nami na bieżąco!