fbpx

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Wizja globalna” z Przemkiem Dębowskim | 2.10, godz. 12.00

Co mówią o świecie Stanisława Lema okładki do jego książek? Jak pokazywali „Solaris” Amerykanie, a jak wolano ją widzieć w Rosji, Armenii czy w Japonii? Zapraszamy na oprowadzanie po plenerowej wystawie „Wizja globalna. Okładki do książek Stanisława Lema 1951-2015” zrealizowanej z okazji trwającego Roku Lema i Festiwalu Bomba Megabitowa. O nieskończonej fantazji artystów zainspirowanych kultowymi dziś książkami opowie kurator wystawy Przemek Dębowski – uznany grafik związany z wydawnictwem Karakter, autor okładek do nowych wydań książek Stanisława Lema i twórca ilustracji do najnowszego wydania „Bajek robotów” opublikowanego przez Wydawnictwo Literackie.

Na oprowadzanie zapraszamy w sobotę 2 października o godz. 12.00 na plac Jana Nowaka-Jeziorańskiego przed Galerią Krakowską. Bezpłatne wejściówki do pobrania pod adresem https://kbfbilety.krakow.pl/. Liczba miejsc ograniczona!

Oprowadzanie inauguruje ponowną prezentację wystawy, z którą krakowianie mieli już okazję zetknąć się, spacerując we wrześniu przez Planty. „Wizję globalną” będzie można tym razem obejrzeć w całości między 1 a 13 października na placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

O wystawie:

Komiksowi supermeni zza oceanu, awangardowy minimalizm prosto z ZSRR i tradycje polskiej szkoły plakatu – co mówią o Lemie okładki jego książek? Plenerowa wystawa „Wizja globalna. Okładki do książek Stanisława Lema 1951-2015” prezentuje najpiękniejsze wydania książek tego futurologa i wizjonera, dowód na niezwykłą popularność, jaką patron roku 2021 cieszył się na całym świecie szczególnie w tzw. złotym okresie jego twórczości przypadającym na lata 60. i 70. XX wieku. Ta wyprawa w czasie i przestrzeni będzie zarazem fascynującą podróżą przez style ilustracji książkowej w darzonej dzisiaj intensywnym sentymentem drugiej połowie XX wieku.

Na wystawę składa się pięć stacji, na których zestawiono graficzne interpretacje dziewięciu książek Mistrza: „Astronauci”, „Cyberiada”, „Dzienniki gwiazdowe”, „Eden”, „Śledztwo”, „Niezwyciężony”, „Obłok Magellana”, „Powrót z gwiazd” i „Solaris”. Ekspozycję, prezentowaną od 6 do 30 września w różnych miejscach Plant i centrum Krakowa, będzie można w całości obejrzeć między 1 i 13 października na placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego przed Galerią Krakowską. Tytuł wystawy nawiązuje do książki „Wizja lokalna” – jednej z najbardziej oryginalnych powieści w dorobku Lema.

Wystawę zorganizowano w związku z przypadającą 12 września 2021 roku 100. rocznicą urodzin pisarza, w ramach obchodów Roku Lema i Festiwalu Bomba Megabitowa. Jej kuratorem jest Przemek Dębowski.

Organizatorami wystawy „Wizja globalna” są: Miasto Kraków, KBF – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema oraz Galeria Artemis.

Realizację wystawy wsparli jej Sponsorzy: Instytut Polska Przyszłości, Galeria Krakowska, Krakowski Holding Komunalny S.A., MPK S.A. w Krakowie, MPO i MPEC Kraków.

 

Wpisz szukaną frazę: