Znamy wyniki konkursu na identyfikację wizualną Planety Lem. Centrum Literatury i Języka! Spośród pięciu projektów, które zakwalifikowały się do II etapu, jury wybrało koncepcję graficzną autorstwa Gabrieli Baki i Łukasza Podolaka.

W dniu 15 kwietnia 2021 roku jury w składzie: Robert Piaskowski (Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury), Jakub Sowiński (adiunkt Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie), Przemek Dębowski (grafik i ilustrator), Filip Tofil (członek zarządu Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej), Izabela Błaszczyk (Dyrektor KBF), Szymon Kloska (Dział Literacki KBF), Wojciech Zemek (sekretarz Stanisława Lema) i Maciej Rydz (współautor koncepcji architektonicznej Planety Lem z pracowni JEMS Architekci) wyłoniło zwycięzców konkursu na identyfikację wizualną Planety Lem. Centrum Literatury i Języka, które powstanie w Krakowie. Główna nagroda, czyli 40 tys. złotych brutto, trafi do Gabrieli Baki i Łukasza Podolaka – po podpisaniu umowy i wykonaniu wszystkich wymaganych w regulaminie konkursu elementów projektu. Jury jednomyślnie uznało, że duet grafików najlepiej spełnił kryteria konkursowe brane pod uwagę w II etapie: wysoką kulturę wizualną; umiejętność przygotowania i wdrożenia pełnego systemu identyfikacji; znajomość trendów współczesnego projektowania bez interpretowania ich w sposób bezkrytyczny; oddanie charakteru placówki w sposób niedosłowny, niepiktograficzny i nieszablonowy, bez oczywistych, powielanych skojarzeń.

Animacja przedstawia koncepcję systemu identyfikacji wizualnej Planety Lem. Centrum Literatury i Języka. Ostateczny projekt zostanie zaprezentowany już wkrótce.

Planeta Lem. Centrum Literatury i Języka będzie nowoczesną placówką kulturalno-edukacyjną i węzłem dla środowisk kreatywnych. Patronem i duchowym opiekunem miejsca będzie Stanisław Lem – światowej sławy pisarz związany z Krakowem, filozof i futurolog, najchętniej tłumaczony polski pisarz w historii, autor, którego twórczość i diagnozy poruszają kolejne pokolenia czytelników i czytelniczek, inspirując coraz to nowe przedsięwzięcia kulturalne i edukacyjne. Centrum będzie ośrodkiem działań i programów literackich realizowanych pod szyldem Kraków Miasto Literatury UNESCO przez KBF we współpracy z licznymi partnerami zewnętrznymi.

Obiekt stanie przy ul. Na Zjeździe 8, nad Wisłą, w pobliżu licznych muzeów i instytucji kultury (MOCAK, Fabryka Schindlera, Cricoteka, Muzeum Podgórza), obejmując zrewitalizowany budynek XIX-wiecznego Składu Solnego, rozbudowany zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi i zachowaniem proporcji sylwety w kierunku wschodnim. Autorem koncepcji architektoniczno-urbanistycznej Planeta Lem jest Pracownia Projektowa JEMS Architekci, czyli twórcy projektów m.in. Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach oraz przebudowy Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu.

Zwycięzcy konkursu wspólnie z przedstawicielami Urzędu Miasta Krakowa oraz KBF będą pracować nad rozwinięciem i wdrożeniem identyfikacji graficznej Planety Lem.

Organizatorem konkursu jest KBF, instytucja kultury Miasta Krakowa i operator Planety Lem. Centrum Literatury i Języka.