Znamy nominowanych do Nagrody Conrada. Zagłosuj na literacki debiut 2018 roku!

Olga Hund, Katarzyna Pochmara-Balcer, Joanna Szyndler, Katarzyna Wiśniewska i Łukasz Zawada – to literaccy debiutanci 2018 roku, którzy znaleźli się wśród nominowanych do tegorocznej Nagrody Conrada. O tym, kto z nich zwycięży, zadecydują czytelnicy i czytelniczki wspólnie z kapitułą nagrody. Gala wręczenia statuetki odbędzie się 27 października podczas Festiwalu Conrada.

Przyznawana od 2015 roku Nagroda Conrada wyróżnia się wśród polskich laurów literackich tym, że skierowana jest wyłącznie do debiutantów. Kreując nowe głosy w polskiej literaturze, zachęca wydawców do podejmowania ryzyka wydawniczego. Czytelnikom zaś zwraca uwagę na twórczość debiutantów, zachęcając do sięgnięcia po książki autorów o jeszcze nieugruntowanej pozycji na rynku wydawniczym.

Która z debiutanckich powieści opublikowanych w roku 2018 okaże się najbliższa czytelnikom i czytelniczkom? Nominowanymi do tegorocznej Nagrody Conrada są:

• Olga Hund za Psy ras drobnych, Korporacja Ha!art, Kraków 2018
  • Katarzyna Pochmara-Balcer za Lekcje kwitnienia, Wydawnictwo Nisza, Warszawa 2018
  • Joanna Szyndler za Kuba-Miami. Ucieczki i powroty, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 2018
  • Katarzyna Wiśniewska za Tłuczki, Wydawnictwo Nisza, Warszawa 2018
  • Łukasz Zawada za Fragmenty dziennika SI, Wydawnictwo Nisza, Warszawa 2018

Nominowaną piątkę wskazała kapituła nagrody w składzie: prof. Michał Paweł Markowski (przewodniczący), Urszula Chwalba, prof.  Inga Iwasiów, dr Grzegorz Jankowicz, prof. Krzysztof Koehler, dr Zofia Król, Michał Nogaś oraz dr Joanna Szulborska-Łukaszewicz (sekretarz). Jurorzy i czytelnicy wspólnie wybiorą laureata lub laureatkę tegorocznej Nagrody Conrada. Internauci mogą oddawać swoje głosy na wybranego autora bądź autorkę na stronie internetowej Festiwalu Conrada do 26 października.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O NOMINOWANYCH I ZAGŁOSUJ: http://conradfestival.pl/nagroda-conrada

Zwycięzca statuetki, którego poznamy na uroczystej gali w Centrum Kongresowym ICE Kraków 27 października podczas Festiwalu Conrada, otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 30 tys. złotych oraz miesięczny pobyt rezydencjalny w Krakowie. Każda z nominowanych książek otrzyma zastrzyk wsparcia promocyjnego na łamach „Tygodnika Powszechnego”. Cztery pierwsze Nagrody Conrada otrzymały laureatki: Liliana Hermetz za Alicyjkę (2014), Żanna Słoniowska za Dom z witrażem (2015), Anna Cieplak za Ma być czysto (2016) i Weronika Gogola za książkę Po trochu (2017).

Nagroda Conrada jest częścią miejskiego programu wsparcia debiutów Krakowa Miasta Literatury UNESCO i stanowi wspólne przedsięwzięcie organizatorów Festiwalu Conrada: Miasta Krakowa, Krakowskiego Biura Festiwalowego i Fundacji Tygodnika Powszechnego oraz Instytutu Książki.