Znamy nominacje do VII edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej!

17 kwietnia 2019 podczas konferencji prasowej Fundacja Wisławy Szymborskiej ogłosiła nominacje do siódmej edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.

W tej edycji konkursu Nagroda zostanie przyznana za tom poetycki wydany w 2018 roku, napisany w języku polskim – laureat bądź laureatka otrzyma 100 000 zł oraz statuetkę.

W 2019 roku do Nagrody zostało zgłoszonych 200 książek poetyckich.

W tym roku kapituła w składzie: Andrej Chadanowicz (Białoruś), Xavier Farré(Hiszpania), Wojciech Ligęza (Polska), Antonia Lloyd-Jones (Wielka Brytania), Karol Maliszewski (Polska), Alina Świeściak (Polska), Dorota Walczak-Delanois(Polska, Belgia) nominowała do Nagrody następujące tomy:

• Kamila Janiak, Wiersze przeciwko ludzkości (Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury i Staromiejski Dom Kultury)
  • Piotr Janicki, Psia książka (Wydawnictwo j)
  • Marzanna Bogumiła Kielar, Nawigacje (Wydawnictwo Znak)
  • Robert Król, Polka (Wydawnictwo Ówże)
  • Marta Podgórnik, Mordercze ballady (Biuro Literackie).

Nazwisko laureata lub laureatki zostanie ogłoszone 9 czerwca 2019 podczas Festiwalu Miłosza, na uroczystej gali w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

W poprzednich latach Nagrodę im. W. Szymborskiej otrzymali: Krystyna Dąbrowska za tom Białe krzesła i Łukasz Jarosz za tom Pełna krew (2013), Julia Hartwig za tom Zapisane (2014), Roman Honet za tom świat był mój i Jacek Podsiadło za tom Przez sen (2015), Jakub Kornhauser za tom Drożdżownia i Uroš Zupan za tom Niespieszna żegluga (2016) oraz Marcin Sendecki za tom (2017), Julia Fiedorczuk za tom Psalmy i Linn Hansén za tom Przejdź do historii (2018).

Organizator: Fundacja Wisławy Szymborskiej

Partnerzy: Krakowskie Biuro Festiwalowe, Fundacja Miasto Literatury, Kraków Miasto Literatury UNESCO, Festiwal Miłosza

Projekt jest współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków.