fbpx

Zmarł Profesor Władysław Bartoszewski

Nie żyje Profesor Władysław Bartoszewski, pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, historyk, więzień Auschwitz, żołnierz Armii Krajowej oraz Honorowy Obywatel Stołecznego Miasta Krakowa.

Władysław Bartoszewski, ur. 19 lutego 1922 roku w Warszawie. Dziennikarz, pisarz, historyk, działacz społeczny i polityk. Więzień Auschwitz, żołnierz Armii Krajowej, działacz Polskiego Państwa Podziemnego, uczestnik Powstania Warszawskiego.

Dwukrotnie, w 1995 r. i w latach 2000-2001, minister spraw zagranicznych, senator IV kadencji, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w rządzie Donalda Tuska.

Profesor Władysław Bartoszewski od lat był mocno związany z Krakowem.

Po upadku Powstania Warszawskiego, w październiku 1944 roku, opuścił Warszawę, aby kontynuować swoją działalność w Biurze Informacji i propagandy Komendy Głównej Armii Krajowej w Krakowie. Redagował „Dziennik Radiowy – RAD”. Od listopada 1944 roku do stycznia następnego roku pełnił funkcję sekretarza redakcji organu prasowego Komendy Głównej Armii Krajowej „Biuletynu Informacyjnego”, przeniesionego do Krakowa po upadku Powstania Warszawskiego.

Nieoceniona była także współpraca Profesora Bartoszewskiego z „Tygodnikiem Powszechnym” w Krakowie, którą rozpoczął w roku 1957. W latach 1982-2007 był członkiem zespołu redakcyjnego, opublikował kilkaset artykułów.

Właśnie w Krakowie, w roku 1974, Profesor opublikował kronikę okupacyjną „1859 dni Warszawy”, którą rok później wyróżniono Nagrodą Polskiego PEN-Clubu im. Mieczysława Lepeckiego. W Krakowie współpracował z Polskim Słownikiem Biograficznym w Krakowie, będąc jego stałym recenzentem i publikując tam notatki biograficzne. Był także długoletnim honorowym członkiem Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie.

Profesor Władysław Bartoszewski, jako były więzień KL Auschwitz, był zaangażowany także w pracę Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.
W ostatnich latach zaangażował się również w proces tworzenia Muzeum Armii Krajowej i w krakowskie obchody ku czci Generała Augusta Emila Fieldorfa „Nila”. Od maja 2005 roku pełnił godność Honorowego Przewodniczącego Rady Muzeum Armii Krajowej.

W marcu 2012 roku, z okazji 90. urodzin i premiery filmu „Bartoszewski. Droga” odebrał z rąk Prezydenta Miasta pamiątkowe klucze do bram Krakowa. Rada Miasta Krakowa przyznała mu wtedy także tytuł Honorowego Obywatela Stołecznego Miasta Krakowa.

Źródło: www.krakow.pl

Wpisz szukaną frazę: