Zjazd Międzynarodowej Sieci Miast Pisarzy Uchodźców – ICORN

Od 21 do 24 maja 2014 roku w Lublanie (Słowenia) trwa zjazd Międzynarodowej Sieci Miast Pisarzy Uchodźców  – ICORN, w którym uczestniczy przedstawiciel Krakowskiego Biura Festiwalowego. Udział w konferencji ma na celu promowanie literatury i rozszerzanie międzynarodowej współpracy w ramach sieci Miast Literatury UNESCO.

ICORN (International Cities of Refuge Network) jest organizacją skupiającą miasta oferujące schronienie dla prześladowanych pisarzy. Celem organizacji jest zapewnienie bezpiecznych warunków do życia i pracy dla ludzi pióra, których twórczość stała się przyczyną ich politycznego prześladowania. Do ICORN należy ponad 40 miast. Kraków został członkiem sieci w 2011 roku jako pierwsze miasto z Europy Środkowo-Wschodniej. Do tej pory gościł troje pisarzy: Marię Amelie – pisarkę rosyjskiego pochodzenia, która po napisaniu książki opisującej doświadczenia nielegalnej imigrantki została deportowana z Norwegii, Kareema Amera – egipskiego blogera, skazanego na cztery lata więzienia za krytykę rządu Hosniego Mubaraka, oraz Mostafę Zamaninja  –  irańskiego pisarza prześladowanego w swoim kraju.

Celem Konferencji ICORN jest wyznaczenie nowych priorytetów i planu strategicznego na lata 2014-2018. W zjeździe wezmą udział przedstawiciele z Norwich i Reykjaviku –  miast będących partnerami Krakowa w sieci Miasta Literatury UNESCO, a także Amsterdam, Barcelona, Frankfurt, Lillehammer, Oslo, Paryż i Sztokholm.