Zjazd Miast Literatury UNESCO w Dublinie

Trwające od 23 do 25 maja spotkanie miast członkowskich połączonych dzięki programowi Miasta Kreatywne (w tym: Literackie) UNESCO zgromadziło przedstawicieli Barcelony (Hiszpania), Dublina (Irlandia), Edynburga (Szkocja), Granady (Hiszpania), Heidelbergu (Niemcy), Iowa City ( Stany Zjednoczone), Krakowa (Polska), Lublany (Słowenia), Lwowa (Ukraina), Melbourne (Australia), Norwich (Wielka Brytania), Nottingham (Wielka Brytania), Óbidos (Portugalia), Pragi (Czechy), Reykjavíku (Islandia), Tartu (Estonia) oraz Uljanowska (Rosja).

Uczestnicy wymienili opinie na temat zagadnień związanych z przyszłym rozwojem sieci miast członkowskich, podzielili się najciekawszymi pomysłami oraz omówili przyszłą współpracę. Spotkanie obejmowało również dyskusję na temat przyszłej organizacji; omawiano także sposoby wspierania nowych miast członkowskich, a także strategie pielęgnowania wolność słowa w Sieci Miast UNESCO. Przedstawiciele miast członkowskich skorzystali z możliwości obejrzenia Księgi z Kells, autobusowej wycieczki po szlaku literackim Dublina, mieli także możliwość włączenia się w obszar irlandzkiej kultury za sprawą udziału w specjalnym performansie.