fbpx

Zbliża się Kongres Miast Kreatywnych UNESCO!

Wielkimi krokami zbliża się Kongres Miast Kreatywnych UNESCO organizowany przez dwa polskie miasta kreatywne: Kraków i Katowice, zjednoczone pod wspólną nazwą „Krakowice”. Już w czerwcu będziemy gościć ponad 400 przedstawicieli ze 180 miast kreatywnych z całego świata. Mimo że oficjalne daty Kongresu to 12-15 czerwca, delegaci uczestniczyć będą mogli w wielu wydarzeniach towarzyszących, które zaczną się 7 czerwca, a zakończą dopiero dziesięć dni później. Podczas pobytu w Polsce będą mogli wziąć udział m.in. w Festiwalu Miłosza lub Festiwalu Ogrody Dźwięku.

Założona w 2004 roku Sieć Miast Kreatywnych UNESCO to międzynarodowe stowarzyszenie miast, dla których kreatywność jest kluczowym czynnikiem rozwoju. Przyłączając się do Sieci, ośrodki potwierdzają swoje zobowiązanie do dzielenia się najlepszymi praktykami, budowania międzynarodowych partnerstw oraz włączenia kultury i kreatywności do planu strategicznego rozwoju. Miasta dołączające do sieci wybierają jedną z siedmiu kreatywnych dziedzin: literaturę, film, gastronomię, muzykę, media arts, rzemiosło i sztukę ludową lub design.

Coroczne, obowiązkowe dla członków Sieci Miast Kreatywnych UNESCO Kongresy, gościły dotychczas m.in. w chińskim Chengdu, japońskiej Kanazawie, czy szwedzkim Östersund. To, co wyróżnia przyszłoroczny Kongres, to wspólne działania Krakowa Miasta Literatury UNESCO i Katowic Miasta Muzyki UNESCO na rzecz organizacji tego prestiżowego wydarzenia. To dzięki połączeniu sił, „Krakowice” wygrały rywalizację o miano gospodarza z takim miastami, jak Suzhou w Chinach czy Fabriano we Włoszech.

Podczas tygodniowego pobytu w Polsce, delegaci Sieci będą uczestniczyć w formalnych obradach dotyczących, między innymi strategii rozwoju Miast Kreatywnych. Kongres będzie też szansą dla poszczególnych miast na zaprezentowanie własnych projektów i podzielenie się dobrymi praktykami.

Pierwszym Miastem Kreatywnym w Polsce jest Kraków, który uzyskał tytuł Miasta Literatury UNESCO w 2013 roku jako pierwsze słowiańskie i drugie nieanglojęzyczne miasto na świecie. Od tego czasu miasto Szymborskiej, Miłosza, Lema i Conrada stworzyło od podstaw kompleksową miejską strategię rozwoju czytelnictwa i wsparcia lokalnego rynku książki, wdrażając pionierskie programy promocji debiutów, rozwoju życia kulturalnego w księgarniach i współpracy z wydawcami, rozwijając czołowe w kraju i regionie festiwale Conrada i Miłosza, wzmacniając największe w Polsce targi książki i tworząc innowacyjne projekty, wykorzystujące nowe technologie w promocji czytelnictwa, między innymi CzytajPL!.

Katowice, od grudnia 2015 roku członek Sieci Miast Kreatywnych UNESCO, są pierwszym Miastem Muzyki UNESCO w Europie Środkowo-Wschodniej. Miastem o imponującej tradycji: szkoły kompozytorskiej na czele z Henrykiem Mikołajem Góreckim i Wojciechem Kilarem, amatorskiego ruchu muzycznego sięgającego 100 lat wstecz, a także niekwestionowanego wkładu w rozwój polskiego jazzu (Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej) i bluesa (Rawa Blues Festival – największy halowy festiwal bluesowy na świecie). Dzisiejsze Katowice przyciągają wielkimi letnimi festiwalami muzycznymi (Off Festival, Nowa Muzyka), jak i koncertami symfonicznymi w znakomitej sali Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Katowice realizują unikatowy program rozwoju rynku muzycznego wspierając amatorów na drodze do profesjonalizacji, tworząc inkubator twórczości muzycznej i prowadząc program grantów na działalność muzyczną. Międzynarodowy wymiar działalności Katowic w świecie muzyki potwierdza decyzja o organizacji w mieście tegorocznej edycji Targów i Festiwalu Muzyki Świata WOMEX (25 – 29 października). Będzie to pierwsza edycja tego najważniejszego wydarzenia w branży world music w Polsce.

Więcej informacji na www.krakowice.com

 

 

logo-header-data-en

 

Rejestracja na Kongres Miast Kreatywnych UNESCO ruszyła!

Wystartowała rejestracja delegatów na Kongres Miast Kreatywnych UNESCO 2018, który odbędzie się w dwóch polskich miastach kreatywnych – Krakowie Mieście Literatury i Katowicach Mieście Muzyki. Między 12 a 15 czerwca, podczas oficjalnej części wydarzenia, odbędą się spotkania robocze, sesje plenarne, a także Forum Prezydentów.

Poza oficjalną częścią Kongresu, reprezentanci miast kreatywnych mogą wziąć udział w wydarzeniach towarzyszących, do których zalicza się m.in. Święto Chleba i Festiwal Miłosza w Krakowie czy Festiwal Ogrody Dźwięków w Katowicach.

Rejestracja na stronie www.krakowcie.com potrwa do 4 maja.

 

Początek prac grup roboczych!

Odbywający się w czerwcu w Krakowie i Katowicach Kongres Miast Kreatywnych UNESCO to nie tylko prestiżowe jednorazowe przedsięwzięcie. Wydarzenie stanowi doskonały impuls do ożywienia i zintegrowania lokalnych środowisk twórczych oraz przedyskutowania obecnej sytuacji sektorów kreatywnych. Właśnie te cele przyświecają czternastu grupom roboczym, powstałym w Krakowie i Katowicach (po siedem w każdym z miast), które odpowiadają siedmiu dziedzinom kreatywnym UNESCO: literaturze, media arts, designowi, filmowi, muzyce, rzemiośle i sztuce ludowej oraz gastronomii. Krakowskim grupom przewodniczyć będą:

Marcin Wilk – literatura
Artur Tajber – media arts
Rafał Stanowski – design
Jacek Ziemek – film
Jarosław Szubrycht – muzyka
Antoni Bartosz – rzemiosło i sztuka ludowa
Bartek Kieżun – gastronomia

Grupy składające się z przedstawicieli poszczególnych sektorów, spotkają się sześć razy, a każdemu spotkaniu patronował będzie jeden z 17 celów zrównoważonego rozwoju Agendy 2030 ONZ, do których należą takie priorytety jak m.in. koniec z ubóstwem, dobra jakość edukacji czy mniej nierówności. Pierwsze efekty prac grup roboczych poznamy w czerwcu podczas konferencji Creative Cities and Industries w Katowicach.

Wpisz szukaną frazę: