Zapraszamy na Kurs Krytyki Literackiej

Zapraszamy na 4-miesięczny Kurs Krytyki Literackiej organizowany przez Kraków Miasto Literatury UNESCO i magazyn kulturalny Dwutygodnik. Zajęcia prowadzone przez redaktorów – Zofię Król i Macieja Jakubowiaka – potrwają od 24 marca do 9 czerwca. Rekrutacja na warsztaty trwa do 9 marca.

Krytyka literacka polega nie tylko na wskazywaniu wartościowych tytułów, wydawaniu ocen czy klasyfikowaniu zjawisk. Najciekawsza krytyka jest przede wszystkim pomysłowym i wciągającym – pisaniem. Kraków Miasto Literatury UNESCO i magazyn kulturalny Dwutygodnik zapraszają do udziału w Kursie, który otworzą przestrzeń do pracy nad twórczym pisaniem o literaturze.

Pod opieką dwojga redaktorów działu literackiego Dwutygodnika – Zofii Król i Macieja Jakubowiaka – uczestnicy warsztatów będą mieli okazję podjąć intensywną pracę nad swoimi tekstami: od etapu wynajdywania pomysłów, przez planowanie pracy i konstruowanie tekstu, po analizę rozwiązań językowych i stylistycznych.

Uczestnicy i prowadzący wezmą pod lupę m.in. metody krytycznej lektury, specyfikę konkretnych gatunków krytycznoliterackich (recenzja, esej, polemika, wywiad), problemy krytyki negatywnej oraz wyzwania stawiane literaturze przez nowe media. Podstawowym materiałem warsztatowym będą gatunki prozatorskie (powieść, opowiadanie, esej).

Warsztaty przeznaczone są dla osób mających już doświadczenie krytycznoliterackie, a także planujących dopiero rozpocząć pisanie o literaturze. Obejmują siedem pięciogodzinnych sobotnich spotkań.

Rekrutacja

Warunkiem wzięcia udziału w kursie jest wysłanie na adres pisz@miastoliteratury.pl jednostronicowego CV oraz autorskiej recenzji (max. 5000 znaków ze spacjami) jednego z następujących tytułów:

• Ignacy Karpowicz, Miłość
  • Wells Tower, Ruiny i zgliszcza, przeł. Michał Kłobukowski
  • Weronika Gogola, Po trochu

Spośród nadesłanych zgłoszeń organizatorzy wybiorą maksymalnie dwanaścioro uczestników. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 9 marca.

Prowadzący

Zofia Król (ur. 1980) – redaktorka naczelna i redaktorka działu literackiego magazynu kulturalnego „Dwutygodnik”, krytyczka literacka, doktor filozofii. Autorka książki „Powrót do świata. Dzieje uwagi w filozofii i literaturze XX wieku” (2013). Pisała także do „Gazety Wyborczej”, „Tygodnika Powszechnego”, „Zeszytów Literackich” i „Kontekstów”. Jurorka nagrody za debiut im. Witolda Gombrowicza oraz Nagrody Conrada.

Maciej Jakubowiak (ur. 1987) – redaktor działu literackiego magazynu kulturalnego „Dwutygodnik”, krytyk literacki, doktor literaturoznawstwa. Autor książki „Nieuchronny plagiat. Prawo autorskie w nowoczesnym dyskursie literackim” (2017). Jego teksty można znaleźć także m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Tekstach Drugich”, „Polityce”, „Wielogłosie”, „Znaku”, „Popmodernie”, „FA-arcie”.

banner_1200x295px

Kurs Krytyki Literackiej