fbpx

Zgubiona dusza. Zapraszamy na wystawę!

„Był sobie raz pewien człowiek, który bardzo dużo i bardzo szybko pracował i już dawno zostawił swoją duszę gdzieś daleko za sobą. Bez duszy żyło mu się nawet dobrze – spał, jadł, pracował, prowadził samochód, a nawet grał w tenisa. Czasem jednak miał wrażenie, że wokół niego jest zbyt płasko, jakby poruszał się po gładkiej kartce z zeszytu do matematyki, kartce, którą pokrywają równiutkie kratki…”

Zgubiona dusza  to pierwsza książka Olgi Tokarczuk skierowana także do młodego czytelnika, która mówi nie tylko słowami, ale i obrazami. To dwugłos – idąc za słowami pisarki, Joanna Concejo stworzyła równoległą opowieść, ukrytą w obrazach. Prezentowanych w przestrzeni Pawilonu Wyspiańskiego dwanaście ilustracji tworzy poruszającą opowieść o czekaniu, cierpliwości i uważności. Książka otrzymała prestiżowe wyróżnienie w kategorii Fiction Bologna Ragazzi Award 2018.

Ilustracje Joanny Concejo pochodzą z książki Zgubiona dusza autorstwa Olgi Tokarczuk, wydawnictwo Format.

Joanna Concejo –urodziła się w 1971 roku w Słupsku, studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, na Wydziale Grafiki. W 1998 roku z dyplomem z rysunku i ilustracji w kieszeni osiadła na stałe we Francji. Po raz pierwszy jako artystka została zauważona dzięki instalacjom w 2002 roku, kiedy to została zaproszona do udziału w Busan Biennale w Korei. Rok później pokazała swoje prace na wystawie sztuki współczesnej w Chelles (we Francji). W następnych latach odbyło się kilka wystaw jej prac (galeria «Plattform» w Berlinie, galeria «Public» w Paryżu). W 2004 roku wysłała swoje rysunki na Międzynarodowe Targi Książki dla Dzieci w Bolonii i została zakwalifikowana na wystawę ilustratorów – to był początek jej pracy w dziedzinie ilustracji. Jej książki ukazują się we Włoszech, Francji, Hiszpanii, Szwajcarii, Polsce. Nakładem Formatu ukazała się nagrodzony przez IBBY Książę w cukierni (tekst: Marek Bieńczyk) oraz Zgubiona dusza (tekst: Olga Tokarczuk). Uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych («The Emperors New Illustration»/ Bologna, «Figures Futures»/ Montreuil – Francja, «Blue Book» / Iran, «Le imagini della fantasia» / Sarmede – Włochy), miała wystawy indywidualne: w «Attorno al giardino» w Bolonii, w galerii «Perve» w Lizbonie, w bibliotece w Saint-Herblain (we Francji), «Tea with Alice» w Oxfordzie i «Un pas à la fois» («Krok po kroku») w «Nei rami» w Bolonii.

Joanna Concejo współpracuje regularnie z Le Petit Atelier de Paris (projektowanie użytkowe, ceramika) oraz ze szkołą ilustracji Fabbrica delle Favole – Macerata/Włochy.

 

Olga Tokarczuk –ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka powieści Podróż ludzi Księgi (1993), E. E. (1995), Prawiek i inne czasy (1996), Dom dzienny, dom nocny (1998), Ostatnie historie (2004), Anna In w grobowcach świata (2006), Bieguni (2007), Prowadź swój pług przez kości umarłych (2009), Księgi Jakubowe (2014), zbiorów opowiadań Szafa (1998) i Gra na wielu bębenkach (2001) oraz eseju Lalka i perła (2000), poświęconego powieści Bolesława Prusa „Lalka” i zbioru felietonów „Moment niedźwiedzia” (2012).

Laureatka wielu nagród, w tym m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1997) oraz Paszportu „Polityki” (1997), Nagrody Kulturalnej Śląska (2003), Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego (2008), UznamskiejNagrody Literackiej (2012), Słoweńskiej Nagrody Literackiej Europy Środkowej – Vilenica (2013) oraz Międzynarodowej Nagrody Mostu (Brückepreis) Europa-Miasta Zgorzelec/Görlitz (2015). Pięciokrotnie nominowana do literackiej nagrody Nike, którą otrzymała dwukrotnie: w 2008 roku za powieść Bieguni i w 2015 za Księgi Jakubowe. Za Dom dzienny, dom nocny otrzymała prestiżową nagrodę „Brücke Berlin-Preis” (2002) i była nominowana do InternationalIMPAC Dublin Literary Award (2004).

Jej książki tłumaczono na wiele języków, m.in. angielski, francuski, niemiecki, hiszpański, włoski, szwedzki, duński, bułgarski, serbski, chorwacki, rosyjski, czeski, ukraiński, turecki, a także chiński, japoński i hindi. Niektóre utwory doczekały się inscenizacji teatralnych (m.in. Prawiek i inne czasy, dwukrotnie: w reż. S. Majewskiego i P. Tomaszuka, E.E., spektakl Teatru Telewizji w reż. Marii Zmarz-Koczanowicz, Księgi Jakubowe, spektakl Teatru Powszechnego w Warszawie w reż. Eweliny Marciniak) i adaptacji filmowych (Żurek, reż. R. Brylski, Ariadna na Naksos/Aria Diva, reż. A. Smoczyńska). W 2016 roku w oparciu o scenariusz pisarki na podstawie książki Prowadź swój pług przez kości umarłych powstał film w reżyserii Agnieszki Holland pt. Pokot, nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na festiwalu filmowym w Berlinie w 2017 roku.

 

page-20

Zgubiona dusza. Wystawa ilustracji Joanny Concejo do książki Olgi Tokarczuk
Wystawa: 15 lutego – 9 marca 2018
Miejsce: Pawilon Wyspiańskiego, Kraków

Wpisz szukaną frazę: