Wrześniowy Kiermasz Książki pod znakiem Stanisława Lema

Ostatni w tym roku Krakowski Kiermasz Książki już 9 i 10 września na Placu Św. Marii Magdaleny! Motywem przewodnim najbliższej edycji tego cyklicznego święta książki pod gołym niebem będą przypadające na pokiermaszowy wtorek urodziny Stanisława Lema. Swoją ofertę już tradycyjnie zaprezentuje kilkunastu antykwariuszy i bukinistów z Krakowa i regionu, odbędą się także plenerowe widowiska, spacery i wydarzenia literackie inspirowane dziełem najchętniej tłumaczonego polskiego pisarza wszech czasów. Zapraszamy na fantastyczny kiermasz!

Księgarnia hobbistyczna Fankomiks, Antykwariaty Hulaj Pole, Suszek, Abecadło, Szafa Pełna Książek i 451 stopni, księgarnia amerykańska American Bookstore, Świat w Tunelu oraz bukiniści, jakich spotkać można co tydzień pod Halą Targową – oferta przygotowana na ostatni w tym roku kiermasz zadowoli każdego szanującego się bibliofila. Krakowski Kiermasz Książki to cykliczna, plenerowa akcja, którą Kraków – pierwsze i jedyne w Polsce Miasto Literatury UNESCO promuje ideę drugiego obiegu książki i przypomina, że dobra literatura nie zna daty ważności. W urokliwej przestrzeni Placu Św. Marii Magdaleny będzie można nie tylko buszować między książkami, ale przysiąść na leżaku i zatopić się w lekturze przy pysznej kawie z Bike Café.

Przypadek Stanisława Lema jest w polskiej literaturze szczególny. To nie tylko pisarz, który 11 lat po śmierci notuje nakłady, jakich nie powstydziłby się żaden współczesny literat, ale genialny filozof i futurolog, którego wizje już niejednokrotnie realizowały się na naszych oczach. Wrześniowa edycja Krakowskiego Kiermaszu będzie dedykowana najsławniejszemu polskiemu twórcy s-f: zapraszamy m.in. na plenerowe widowisko na bazie Bajek robotów i Opowiadań kosmikomicznych Italo Calvino w wykonaniu zawodowego opowiadacza Mateusza Świstaka, twórcy projektu „Baśnie na warsztacie” (sobota 9 września, godz. 15:00), podpisywanie nowo wydanej biografii Lem. Życie nie z tej ziemi z udziałem Wojciecha Orlińskiego czy spacer po Krakowie śladami autora Solaris.

Podczas kiermaszu natknąć się będzie można również na rower Fantastycznej Lotnej Czytelni Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, w którym dostępne będą książki do całkowicie bezpłatnego i bezterminowego wypożyczenia.

Krakowski Kiermasz Książki

Plac św. Marii Magdaleny
(przecznica między ul. Grodzką i Kanoniczą)
9-10.09.2017

Program kulturalny:

SOBOTA 9 WRZEŚNIA

15:00-16:00 Bajki Pana Stanisława – widowisko narracyjne

Spotkanie ze słowem żywym, podczas którego Bajki robotów Stanisława Lema nabiorą krwi i kości, czy mówiąc precyzyjniej, obloką się w tytanowe pancerze, a atomowe serca maszyn ruszą pełną parą. Przez perypetię trzech elektrycerzy aż po niecne knowania złego Architora aż po znaki stawiane na niebie przez nieznajomą rękę. Wspólnie z opowiadaczem słuchacze przemierzą najodleglejsze zakątki kosmosu, by zbliżyć się nieco do świata z Bajek robotów Stanisław Lema, zajrzą także na chwilę do Opowiadań kosmikomicznych Italo Calvino po to, by się rozmarzyć, po to by gdzieś w zakamarkach wyobraźni znów rozległo się wołanie, by raz jeszcze sięgnąć po książkę i zatonąć w kosmosie lektury.

Baśnie opowie i spotkanie poprowadzi Mateusz Świstak, opowiadacz baśni, edukator, autor bloga basnienawarsztacie.pl. Spotkanie ma charakter rodzinny – zapraszamy fanów Lema w każdym wieku!

NIEDZIELA 10 WRZEŚNIA

13:00-14:00 Premiera „Różańca” Rafała Kosika – krótkie spotkanie z autorem i podpisywanie książek

14:00-15:00 Premiera „Lem. Życie nie z tej Ziemi.” Wojciecha Orlińskiego – krótkie spotkanie z autorem i podpisywanie książek

15:00-16:00 Spacer Lemowski z Wojciechem Orlińskim

Zapraszamy na spacer szlakiem Stanisława Lema z udziałem autora pierwszej biografii pisarza, Wojciecha Orlińskiego. Podczas spaceru zobaczymy Kraków, który stał się miejscem azylu dla pisarza, po wyprowadzce z ukochanego Lwowa.

Wstęp bezpłatny, obowiązkowe zapisy: spacery@miastoliteratury.pl. Ilość miejsc ograniczona!

Organizatorem Krakowskiego Kiermaszu Książki jest Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

kiermaszlema