fbpx

„Wolne Lektury” w Podgórskiej Bibliotece Publicznej w Krakowie

We wrześniu 2014 r. uruchomiono w Podgórskiej Bibliotece Publicznej w Krakowie nowoczesne usługi dla użytkowników korzystających z zasobów informacyjnych biblioteki. Zaimplementowano specjalny protokół komunikacyjny (WebAPI), który pozwala na współpracę katalogu biblioteki on-line z różnymi aplikacjami internetowymi. Technologię tę wykorzystuje przede wszystkim internetowa biblioteka o nazwie „Wolne Lektury”, prowadzona przez fundację Nowoczesna Polska. Projekt „Wolne Lektury” pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę NarodowąBibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia publikację za darmo w sieci internetowej. W zbiorach tej biblioteki znajduje się ponad 2600 utworów, które trafiły do domeny publicznej i które zostały udostępnione w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w internecie (m.in. pdf, mobi, epub, html). Są tam również dokumenty dźwiękowe, które można z powodzeniem odtwarzać w formie audiobooków.

Kolekcja „Wolnych Lektur” zanim znalazła się w katalogu bibliotecznym, została udostępniona w portalu e-usług bibliotecznych w.bibliotece.pl, który jest olbrzymim katalogiem centralnym, w zbiorach którego znajdują się informacje bibliograficzne Podgórskiej Biblioteki oraz wielu innych bibliotek publicznych i naukowych w Polsce, w tym także bibliotek krakowskich: Krowoderskiej i Śródmiejskiej, a niebawem też Nowohuckiej.

W wyniku porozumienia twórców portalu z Fundacją Nowoczesna Polska, opisy książek (tzw. metadane opisowe dokumentów elektronicznych) zostały odpowiednio przeniesione do specjalnego formatu opisu danych bibliograficznych, użytkowanego przez polskie biblioteki (MARC21), a następnie wcielone do zasobów portalu w.bibliotece.pl. To dało początek kolejnym pracom związanym z dopasowaniem formatów danych. Na wiosnę 2014 r. nastąpiło próbne uruchomienie serwisu w.bibliotece.pl z opisami „Wolnych Lektur”, a już na jesieni pierwsze globalne włączenie informacji o „Wolnych Lekturach” do katalogu bibliotecznego Podgórskiej Biblioteki.

Dostęp do „Wolnych Lektur” jest możliwy z katalogu bibliotecznego on-line Podgórskiej Biblioteki, w którym informacje o zasobach zostały odpowiednio pogrupowane i zaindeksowane przez system biblioteczny, jednak sama treść „Wolnych Lektur” pozostała nienaruszona, aby nie naruszyć obowiązkowego prawa własności danych. Czytelnik, który przykładowo wpisze w wyszukiwarce „Dziady” uzyska informacje o zbiorach tradycyjnych, dostępnych w sieci bibliotek, oraz informację o dokumencie w formie elektronicznej. Jest to właśnie opis dzieła dostępnego z „Wolnych Lektur”, który można pobrać w całości lub we fragmentach w jednym z natywnych formatów dla e-czytników lub jako PDF.

Już dziś portal bije rekordy popularności w Polsce, gdyż odwiedza go rocznie prawie 3 miliony użytkowników, co daje dziennie ponad 7 tys. internautów z całej Polski, w tym spora część właśnie z Krakowa. Jest tam ponad 11 milionów rekordów i ok. 3 tys. recenzji zbiorów bibliotecznych, w większości książek, ale też czasopism, płyt muzycznych, filmów, a nawet starodruków.

Warto dodać, że biblioteki krakowskie obsługują ponad 170 tys. czytelników i rocznie rejestrują prawie 2,5 mln wypożyczeń. Co roku do bibliotek zapisuje się ok. 22 tys. nowych czytelników. W 2013 r. tylko Krowoderską, Śródmiejską i Podgórską Bibliotekę odwiedziło 1,4 mln. czytelników. Każdego dnia w samej Podgórskiej Bibliotece ok. 350 osób loguje się na swoje konto w katalogu internetowym, a 110 osób dokonuje rezerwacji on-line książki.

Wpisz szukaną frazę: