fbpx

Wizyta w mieszkaniu Czesława Miłosza i „Multipoezja” na Pałacu Potockich. Światowy Dzień Poezji w Krakowie

Jak co roku Kraków Miasto Literatury UNESCO włącza się w międzynarodowe obchody Światowego Dnia Poezji. W tym roku przenosimy się do przestrzeni wirtualnej i świętujemy nie tylko w weekend.

Światowy Dzień Poezji (World Poetry Day) to święto obchodzone corocznie 21 marca, ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Jego celem jest wspieranie różnorodności językowej poprzez twórczość poetycką i promowanie literatury małych języków.

W Krakowie o poezji będziemy przypominać już w sobotę, 20 marca. Na ścianie Pałacu Potockich zostaną wyświetlone wiersze poetów z różnych Miast Literatury Sieci UNESCO. Specjalnej edycji „Multipoezji”, czyli poetyckiego projektu multimedialnego Fundacji Poemat, wypatrujcie na ścianie kamienicy u wejścia ulicy Brackiej. Wiersze w polskiej i angielskiej wersji językowej będzie można czytać do niedzieli.

21 marca zapraszamy wszystkich miłośników poezji na platformę PLAY KRAKÓW. Tego dnia o godz. 18.00 odbędzie się premiera wirtualnego oprowadzania po mieszkaniu Czesława Miłosza. Ulica Bogusławskiego 6 w Krakowie – pod tym adresem poeta zamieszkał po powrocie do kraju w 1993 roku i spędził ostatnie 11 lat swojego życia. To stąd wychodził do Kawiarni Noworolski, odwiedzając po drodze redakcję „Tygodnika Powszechnego” przy ulicy Wiślnej, by na koniec zrobić drobne zakupy i pogawędzić z właścicielem niewielkiego sklepiku przy Bogusławskiego 4.

O mieszkaniu, pracy, miłościach i cierpieniach noblisty porozmawiają Joanna Zach, autorka książki Miłosz i poetyka wyznania, kierowniczka Ośrodka Badań nad Twórczością Czesława Miłosza, oraz Andrzej Franaszek, autor książki Miłosz. Biografia. „Przestrzeń, w której się znajdujemy jest pewnego rodzaju tekstem, który możemy odczytać i zrozumieć. Poprzez zgromadzone tutaj przedmioty możemy poprowadzić opowieść o życiu Czesława Miłosza” – mówi Franaszek.

Również w niedzielę na naszym profilu Facebook znajdziecie video z udziałem Jakuba Kornhausera, który specjalnie z okazji Światowego Dnia Poezji wybrał i przeczytał trzy swoje wiersze.

Przez cały weekend zapraszamy też na profil Festiwalu Miłosza, gdzie już niedługo zaprezentujemy ideę jubileuszowej, dziesiątej edycji wydarzenia, oraz przedstawimy pierwszych gości festiwalu.

Z kolei we wtorek 23 marca o godz. 18.00 na profilu Facebook Krakowa Miasta Literatury UNESCO spotkamy się z Aaiún Nin – poetką, performerką i aktywistką z Angoli, która zaczyna właśnie swój dwuletni pobyt rezydencjalny w ramach programu Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia ICORN. Jej poezja czerpie z doświadczenia dzieciństwa i młodości spędzonych w tradycyjnej społeczności patriarchalnej i silnie zakorzeniona jest w kontekście postkolonialnej historii Afryki. W wierszach artystka często odwołuje się do sytuacji panującej w Angoli, m.in. poruszając problemy przemocy seksualnej wobec kobiet, fundamentalizmu religijnego, nierówności społecznych i rasizmu, a także doświadczeń osób LGBT+. Spotkanie poprowadzi Aleksandra Lipczak.

Krakowskie wydarzenia stanowią część międzynarodowych obchodów Światowego Dnia Poezji przez Miasta Literatury UNESCO.

Wpisz szukaną frazę: