Witamy w Krakowie pisarki z Australii i Nowej Zelandii!

Od początku września Willa Decjusza gości dwie nowe rezydentki w ramach Programu Rezydencjalnego Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Artystki pochodzące z Nowej Zelandii i Australii spędzą w Krakowie dwa miesiące.

Pochodząca z Melbourne Nadia Bailey jest pisarką, dziennikarką i krytyczką. Jej teksty ukazywały się w ,,The Australian”, ,,The Lifted Brow”, ,,Cordite” oraz w ,,The Age/SMH”. Autorka trzech książek teoretycznych o kulturze popularnej, a także poezji i krótkich form. Jest laureatką wielu nagród, m.in. Adrien Abott Poetry Prize i OutStanding Queer Short Story Award.

Liz Breslin to mająca polskie korzenie, a pochodząca z Hawea Flat na nowozelandzkiej Wyspie Południowej twórczyni zajmująca się prozą, poezją i dramatem. Regularnie pisze felietony dla ,,Otago Daily”. Prezentuje również performansy, w które wplata fragmenty eseju Love in the time of netball. Jej tomik poezji Alzheimer’s and a spoon został uznany za jeden ze 100 najlepszych tomów 2017 roku.

W trakcie trwającego dwa miesiące pobytu pisarki będą pracować nad swoimi bieżącymi projektami oraz poznawać kulturę i środowisko literackie naszego miasta. Krakowska publiczność będzie miała okazje spotkać je na festiwalach, spotkaniach autorskich i innych wydarzeniach literackich. Już 6 czerwca odbędą się warsztaty kreatywnego pisania z Nadią Bailey.

Program rezydencjalny Krakowa Miasta Literatury UNESCO skierowany jest do pisarzy, poetów i tłumaczy z Miast Literatury należących do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Realizowany jest przez Krakowskie Biuro Festiwalowe we współpracy z Instytutem Kultury Willa Decjusza. Ma na celu stworzenie szansy dla pisarzy do zaprezentowania ich pracy środkowoeuropejskiej publiczności, wspieranie większej różnorodności w polskim i europejskim środowisku literackim oraz umożliwienie lokalnym twórcom nawiązania kontaktów z zagranicznymi pisarzami.