Witamy nowe Miasta Kreatywnye UNESCO!

Dzisiejszego dnia, 11 grudnia, rodzina Miast Literatury UNESCO się powiększyła. Dyrektor Generalny UNESCO Irina Bokova ogłosiła listę 47 nowych członków Sieci Miast Kreatywnych, na której znajdują się dziewięć miast wyróżnione w dziedzinie literatury. W naszych szeregach serdecznie witamy: Lwów, Bagdad, Barcelonę, Lubljanę, Montevideo, Nottingham, Óbidos, Tartu i Uljanowsk! Gratulujemy naszym nowym partnerom!

Pełną listę 47 miast, które dołączyły do sieci Kreatywnych Miast UNESCO możecie znaleźć tutaj.

Sieć Miast Kreatywnych UNESCO powstała w 2004 roku. Zrzesza miasta, które uznały kulturę za strategiczny komponent swojego rozwoju ekonomicznego i urbanistycznego. Wyróżnienia przyznawane są w siedmiu kategoriach: muzyka, film, literatura, design, sztuki medialne, rzemiosło i sztuka ludowa oraz gastronomia. Celem Sieci jest promowanie idei gospodarki kreatywnej, wymiana najlepszych praktyk, oraz zwiększanie udziału mieszkańców miast w życiu kulturalnym.

Przypominamy, że Kraków otrzymał tytuł Miasta Literatury UNESCO w październiku 2013 roku jako pierwszy ośrodek kontynentalnej Europy, dołączając do Edynburga, Melbourne, Dublina, Iowa City, Reykjaviku i Norwich.

Więcej informacji o Sieci Miast Kreatywnych UNESCO: www.unesco.org