Wieczór poezji z Charlesem Simiciem

W czwartek (15 maja) o godz. 18:00 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie (ul. Konopnickiej 26) odbędzie się wieczór poezji Charlesa Simica – laureata Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2014. Spotkanie poprowadzą Adam Zagajewski i Andrzej Franaszek. Polskie przekłady wierszy Simica czytać będą Ryszard Krynicki i Adam Zagajewski. Wydarzenie zapowiada Festiwal Miłosza 2015. Wstęp wolny, zapraszamy!

Charles Simic (1938 r., Belgrad) – amerykański poeta, tłumacz, eseista, redaktor, nauczyciel akademicki, autor blisko dwadzieścia zbiorów poetyckich. Wyróżniony Nagrodą Pulitzera, międzynarodową nagrodą poetycką Griffin International Poetry Prize, Wallace Stevens Award czy Robert Frost Medal. Nominacja do National Book Award, w latach 2007–2008 oficjalny Poeta Laureat Biblioteki Kongresu USA. Przez ponad 30 lat wykładał literaturę amerykańską i prowadził kursy kreatywnego pisania na uniwersytecie w New Hampshire. Przekładał m.in. Tomaža Šalamuna i Vasco Popę, za którego tłumaczenie otrzymał PEN Translation Prize. Współredagował Paris Review. Jego teksty regularnie ukazują się w The New York Review of Books.

Organizatorami wieczoru poezji są: Wydawnictwo a5, Fundacja im. Zbigniewa Herberta, Kraków Miasto Literatury UNESCO, Fundacja Miasto Literatury, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Przypominamy, że Kraków, w zeszłym roku, otrzymał prestiżowy tytuł Miasta Literatury UNESCO, dołączając tym samym do elitarnej grupy sześciu ośrodków wcześniej odznaczonych tym tytułem (Edynburg, Melbourne, Iowa City, Dublin, Reykjavik i Norwich).