Widok Krakowa na antenie Polvision

W sobotę (13 lipca) o godz. 20.00 telewizja Polvision pokazała film Widok Krakowa w reż. Magdaleny Piekorz! Po swoim Krakowie oprowadza w nim Adam Zagajewski. Przypominamy, że producentem polskiego odcinka serii City(W)rites – Widok Krakowa jest Krakowskie Biuro Festiwalowe, a realizację zdjęć wspierała Krakow Film Commission.

Widok Krakowa jest częścią międzynarodowego projektu literacko-filmowego City (W)rites, prezentującego literackie stolice Europy przez pryzmat spotkań z pisarzami związanymi z każdym z miast. W roli ambasadora Krakowa i Małopolski wystąpił Adam Zagajewski, który przedstawia widzom swoich mistrzów, ulubione miejsca i zaprzyjaźnionych literatów. Nie zabraknie także wspomnień innych wybitnych twórcach związanych z miastem: Wisławie Szymborskiej oraz Czesławie Miłoszu. Jako pierwsi film mogli obejrzeć goście 3. Festiwalu Miłosza.

Telewizja Polvision jest najstarszą i największą polskojęzyczną stacją poza granicami Polski, nadającą swój 24 godzinny program, codziennie na ogólnodostępnym, bezpłatnym kanale cyfrowym 24.4 oraz w sieci kablowej Comcast na kanale 397. Zasięg telewizji Polvision obejmuje Chicago i przedmieścia. Od ponad 20 lat TV służy licznej Polonii w Chicago, krzewiąc kulturę polską, podtrzymując tradycje i kontakt z językiem ojczystym. Kamery Polvision są wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ważnego dla Polaka mieszkającego w Ameryce. Telewizja stara się również pozyskiwać do emisji ciekawe produkcje z Polski. Jest częścią grupy medialnej Polnet Communication LTD, w skład której wchodzi także Polskie Radio Chicago AM 1030 WNVR.

Partnerami polskiego odcinka serii City(W)rites – Widok Krakowa Magdaleny Piekorz są: Telewizja Polska SA oraz Instytut Książki, a realizację filmu wsparł Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego środkami pochodzącymi z programu Promocja czytelnictwa, których operatorem jest Instytut Książki.

Patronem medialnym filmu jest portal lubimyczytac.pl.

Polski odcinek serii City(W)rites powstał w ramach projektu Reading Małopolska. To wspierany ze środków Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 zestaw działań, w ramach którego Małopolska i jej stolica, Kraków, chcą komunikować swoje dziedzictwo literackie oraz włączyć się w budowanie sieci współpracy regionów kreatywnych w dziedzinie literatury.

Fot. Michał Sosna