fbpx

„Widok Krakowa” – filmowa opowieść o literackim mieście Adama Zagajewskiego

„Widok Krakowa” z 2013 roku, w reżyserii Magdaleny Piekorz, był pilotażowym odcinkiem międzynarodowej serii pn. „City(W)rites” poświęconej europejskim miastom, w których literatura zajmuje szczególną pozycję. W rolę filmowego przewodnika po Krakowie wcielił się Adam Zagajewski. W związku z niedawną śmiercią wybitnego polskiego poety w niedzielę, 11 kwietnia od godziny 18.00, film „Widok Krakowa” z jego udziałem będzie można obejrzeć ponownie na platformie VOD – Play Kraków.

– Kiedy dowiedziałam się, że bohaterem polskiego odcinka międzynarodowej serii „City(W)rites” będzie Adam Zagajewski, obleciał mnie strach. Zastanawiałam się, jak będzie wyglądać moje spotkanie z wybitną literacką postacią, którą znałam tylko z lektury jego wierszy i esejów. Adam przywitał mnie w swoim mieszkaniu w krakowskiej kamienicy. Był niezwykle ciepły i serdeczny, a przede wszystkim skromny. Scenariusz napisaliśmy wspólnie. To były miesiące wspaniałej życzliwej współpracy, przepełnionej rozmowami o poezji, świecie i życiu – wspomina Magdalena Piekorz, reżyserka filmu.

Adam Zagajewski urodził się 21 czerwca 1945 roku we Lwowie. Jego rodzina zmuszona była w 1945 roku znaleźć nowe miejsce pobytu i osiąść w Gliwicach na Śląsku. Po latach w jednym z esejów zbioru „Dwa miasta” (1991) napisze: „Spędziłem dzieciństwo w brzydkim, przemysłowym mieście; przywieziono mnie tam, gdy miałem zaledwie cztery miesiące i potem przez wiele lat opowiadano mi o niezwykle pięknym mieście, które moja rodzina musiała opuścić. […] Byłem trzeźwym chłopcem o pamięci małej jak orzech laskowy i byłem absolutnie pewnym, że idąc ulicami Gliwic, pośród pruskich, secesyjnych kamienic, ozdobionych ciężkimi kariatydami z granitu, znajduję się naprawdę tam, gdzie się znajduję. Mój dziadek jednak, mimo, że szedł tuż przy mnie, przenosił się w tym samym momencie do Lwowa. Ja szedłem ulicami Gliwic, on Lwowa”.

Największą część swego życia poeta związał jednak z Krakowem, gdzie studiował, pracował i gdzie powrócił w 2002 roku po dwudziestu latach emigracji. W jednym z wywiadów na łamach miesięcznika „Kraków” mówił: „Stworzyłem sobie w Krakowie coś w rodzaju mapy drzew, które lubię odwiedzać. Robię to zwłaszcza wiosną, kiedy budzą się po zimowym odpoczynku, ale też o innych porach roku, by móc patrzeć, jak się zmieniają. Moim ulubionym drzewem jest ogromny miłorząb, który rośnie pod kościołem franciszkanów. Znajduje się on od strony najpiękniejszego witraża Stanisława Wyspiańskiego, czyli „Boga Ojca”. Kiedy tam przechodzę, wyobrażam sobie rozmowy między witrażem a drzewem. Te ich nieme dialogi muszą być niezwykle interesujące”. Poeta zmarł 22 marca w wieku 76 lat.

W filmie Magdaleny Piekorz sprzed ośmiu lat pokazuje swój literacki Kraków, wspomina dawnych mistrzów, odwiedza ulubione miejsca, opowiada o znajomych literatach, a także swojej drodze twórczej i snuje opowieść o fascynujących dziejach literatury polskiej. W filmie przywołuje największych twórców związanych z miastem, m. in.: Stanisława Wyspiańskiego, Tadeusza Kantora, Stanisława Lema, Sławomira Mrożka, Wisławę Szymborską oraz Czesława Miłosz i tworzy mozaikową opowieść o literackim dziedzictwie Krakowa.

Producentem filmu „Widok Krakowa” był KBF, a realizację zdjęć wspierała Krakow Film Commission. Projekt powstał we współpracy z międzynarodowym koordynatorem serii Owenem W. Thompsonem, producentem m.in. „Labiryntu Fauna” oraz hiszpańskimi agencjami producenckimi Uhura Films i Flamenco Films odpowiadającymi za międzynarodową dystrybucję i promocję.

Wpisz szukaną frazę: