Weekend z książką – zaczynamy za 4 dni!

Już tylko kilka dni dzieli nas od najbardziej zaczytanego weekendu w roku! W Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich zaułki i place Krakowa – pierwszego polskiego Miasta Literatury UNESCO wypełnią się książkami, a księgarnie i biblioteki zamienią się w prawdziwe centra życia kulturalnego miasta.

23 kwietnia to szczególny dzień dla światowej literatury – m.in. rocznica śmierci Williama Szekspira i Miguela de Cervantesa. Pomysł święta „najpiękniejszej zabawy, jaką sobie ludzkość wymyśliła” narodził się w Barcelonie, gdzie co roku z okazji Dnia Św. Jerzego ulice stają się wielkim targiem książki pod gołym niebem. Także stolica Małopolski ma swój Krakowski Kiermasz Książki, który w weekend 22-23 kwietnia zagości w Pawilonie Wyspiańskiego przy Placu Wszystkich Świętych 2. W godz. 11:00-18:00 zaprezentuje się kilkunastu antykwariuszy i bukinistów z Krakowa i okolic. Bogatą ofertę książek z drugiego obiegu uzupełnią warsztaty, pokazy i czytanki – dowiemy się m.in., jak działa powielacz białkowy do drukowania prasy opozycyjnej, odbędzie się spacer szlakiem antykwariatów i warsztaty rysowania komiksów. Z okazji przyznania Eduardo Mendozie prestiżowej Nagrody Cervantesa na dni otwarte zaprosi biblioteka pobliskiego Instytutu Cervantesa; na kiermaszu będzie można się też napić kawy i spróbować lekkich przekąsek. Kwietniowy kiermasz to zapowiedź całorocznego cyklu, którym Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO pragnie przypominać i promować bogate tradycje handlu książką używaną pod Wawelem.

UWAGA: Ze względu na niekorzystną prognozę pogody na najbliższy weekend, przenosimy Krakowski Kiermasz Ksążki do Pawilonu Wyspiańskiego przy Placu Wszystkich Świętych 2. Choć pogoda nas ostatnio nie rozpieszcza, my nie zamierzamy zmieniać planów, dlatego w dniach od 22 do 23 kwietnia, zapraszamy na ciepłą herbatę do przytulnego Pawilonu Wyspiańskiego, gdzie wystawią się wszyscy antykwariusze i bukiniści zaproszeni na kiermasz. Program wydarzeń nie ulegnie zmianie. Serdecznie zapraszamy do wspólnego celebrowania kwietniowego święta książki!

W dniach 23-24 kwietnia odbędzie się XVI edycja Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża”. Liczne atrakcje przygotowała z tej okazji tradycyjnie Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, a także biblioteki i księgarnie z Krakowa i Małopolski. Czeka nas m.in. spotkanie z o. Leonem Knabitem OSB, gala finałowa konkursu „Drzewo Recenzji”, warsztaty krytycznego pisania, literacka gra terenowa i specjalna edycja akcji bezpłatnej wymiany książek Drugie Życie Książki. Miłej niespodzianki mogą się także spodziewać pasażerowie Kolei Małopolskich – organizatorzy akcji rozdawać będą w wagonach książkowe upominki!

Szczególnie intensywny i bogaty program przygotowały krakowskie księgarnie. W ramach ogólnopolskiego Weekendu Księgarń Kameralnych (22-23 kwietnia) w siedmiu podwawelskich księgarniach zaplanowano koncerty, wystawy, spotkania i warsztaty, a nawet – jedyną w swoim rodzaju imprezę silent reading! Weekend Księgarń Kameralnych to druga edycja oddolnej, nagrodzonej Brązowym Spinaczem w kategorii „Event Społeczny Roku” akcji zainicjowanej w 2016 roku w Warszawie aby przypomnieć, że księgarnie to ważne centra kultury i miejsca kluczowe dla rozwoju czytelnictwa. W tym roku WKK obejmie aż 20 polskich miast, w których 70 księgarni przygotowało łącznie 150 wydarzeń! Partnerem krakowskiej edycji Weekendu Księgarń Kameralnych jest Krakowskie Biuro Festiwalowe – księgarnie to strategiczny obszar realizowanego przez KBF programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, w ramach którego prowadzony jest m.in. miejski program wsparcia działalności kulturalnej w księgarniach.

Zapraszamy do zapoznania się z weekendowym rozkładem jazdy!

Program Krakowskiego Kiermaszu Książki dostępny tutaj.

Program XVI Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża” znajdziesz tutaj.

screen_ksiazka-i-roza_001_819x468_bez-logo

Program Weekendu Księgarń Kameralnych – Kraków 2017: kliknij tutaj.