fbpx

Weekend Księgarń Kameralnych – ogłaszamy program dla Krakowa!

Niezależne księgarnie od lat nie tylko kształtują naszą wyobraźnię czytelniczą, ale też stanowią niezwykle aktywne centra kultury. W dniach 25-28 kwietnia w całej Polsce po raz kolejny odbędzie się Weekend Księgarń Kameralnych – niezależna inicjatywa środowiska księgarskiego, rozpoczęta w ramach ruchu Książki Kupuję Kameralnie. Przez cztery dni kilkadziesiąt księgarń włączy się we wspólne działanie, organizując u siebie wydarzenia: spotkania autorskie, spacery, koncerty, warsztaty, głośne czytania, kluby książkowe i animacje dla dzieci.

W krakowskiej edycji weekendu wezmą udział m.in. księgarnie i antykwariaty: 9wrota (ul. Paulińska 14), American Bookstore (ul. Sławkowska 24a), Bonobo (Mały Rynek 4), De Revolutionibus (ul. Bracka 14), Karakter (ul. Tarłowska 12), NOWA (os. Zgody 7), PiBook (ul. Batorego 5), Pod Globusem (ul. Długa 1), Spółdzielnia Ogniwo (ul. Paulińska 28), Swoją Drogą (ul. Nadwiślańska 5/1) i Szafa Pełna Książek (ul. Krakusa 7).

Bogactwo i różnorodność programu przygotowanego przez krakowskich księgarzy i księgarki robi wrażenie – czeka nas m.in. głośne czytanie dla dorosłych z Witem Szostakiem w Księgarni pod Globusem, prelekcja o aktywizmie prozwierzęcym w kawiarnio-księgarni podróżniczej Bonobo i spotkanie z wybitnym wspinaczem nowej fali lat 80., Andrzejem Marciszem, w niedawno otwartej księgarni Swoją Drogą w Podgórzu. Księgarnia Karakter zaprosi m.in. na spotkanie dla maniaków pięknych okładek książkowych z Przemkiem Dębowskim i czytanie Marcina Wilka w ramach cyklu „Przed korektą”, a De Revolutionibus Books & Café na spotkanie wokół książki o krakowskim odkrywcy adrenaliny – Napoleonie Cybulskim, organizowane w 100-lecie śmierci tego wybitnego fizjologa. To już kolejne wydarzenie z cyklu #opartenafaktach. W Spółdzielni Ogniwo odbędzie się Spółdzielczy Kiermasz Książek, zaś w Głównej Księgarni Naukowej – przypomnijmy: to laureatka ubiegłorocznej edycji plebiscytu na księgarnie roku – warsztaty z książki artystycznej. Intensywny repertuar obejmujący warsztaty dla dzieci, spotkanie Klubu Książki „Przewrót” oraz zajęcia w ramach Szkoły Czytania przygotowała wreszcie nowohucka księgarnia NOWA, dzieląca siedzibę z punktem InfoKraków na os. Zgody 7.

Atmosfery literackiego weekendu dopełni pierwszy w tym roku Krakowski Kiermasz Książki na placu św. Marii Magdaleny (27 i 28 kwietnia, godz. 10.00-18.00), na którym zaprezentują się liczni krakowscy antykwariusze oraz bukiniści, i któremu towarzyszyć będą spotkania, warsztaty i animacje dziecięce.

Partnerem Weekendu Księgarń Kameralnych jest Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

 

PROGRAM WKK KRAKÓW 2019:

 

25 kwietnia 2019, godz. 17.00-19.00
Księgarnia NOWA, os. Zgody 7
Szkoła Czytania z Grzegorzem Jankowiczem

Szkoła Czytania to cykl warsztatów, których celem jest rozmowa o świecie za pomocą języka literatury. Dzięki literaturze bowiem rzeczywistość staje się bardziej zrozumiała, a my sami możemy łatwiej odnaleźć w niej swoje miejsce. Spotkanie poświęcone zostanie utworowi Cisza po kolacji autorstwa Jamesa Schuylera (w tłumaczeniu Piotra Sommera).

Warsztaty poprowadzi Grzegorz Jankowicz, dyrektor programowy Festiwalu Conrada.
Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy!

Wydarzenie realizowane we współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym i Fundacją Faktor Kultura.

Księgarnia NOWA mieści się w sercu Nowej Huty, przy alei Róż. Osiedle Zgody 7 to miejsce spotkań, gdzie oprócz księgarni znajdziecie punkt InfoKraków, w którym zapoznacie się z kulturalną ofertą Krakowa i zagościcie w witrynie z widokiem na Park Ratuszowy, w wygodnym fotelu, z kubkiem kawy i książką pachnącą nowością! Księgozbiór NOWEJ to ponad 2 tys. tytułów – znaczną jego część stanowią powieści dla młodzieży i książki dla najmłodszych, ale można tu sięgnąć również po beletrystykę, biografie, publicystykę, eseje i reportaże. Entuzjaści architektury, urbanistyki, socjologii czy historii z pewnością rozpoznają pożądane tytuły.

 

25 kwietnia 2019, godz. 18.00
Księgarnia pod Globusem, ul. Długa 1
Głośne czytanie dla dorosłych w Księgarni Pod Globusem. Wit Szostak 

Spotkanie autorskie z czytaniem performatywnym. Czytają: Anna Kończal i Filip Bochenek Prowadzenie: Ewa Stanek-Misiąg

„Głośne czytanie dla dorosłych w Księgarni Pod Globusem” to cykl spotkań z pisarzami, na które składają się: rozmowa z autorem poprowadzona przez dziennikarkę Ewę Stanek-Misiąg oraz performatywne czytanie fragmentów książek gościa wydarzenia. Autorskiej interpretacji wybranych tekstów dokonają aktorzy teatralni młodego pokolenia: Anna Kończal i Filip Bochenek.

Pierwsze spotkanie z tego cyklu odbędzie się w kwietniu w Weekend Księgarń Kameralnych – święto niezależnych księgarń organizowane w całej Polsce z okazji Światowego Dnia Książki. W czwartek 25 kwietnia spotkamy się z Witem Szostakiem, pisarzem i filozofem, autorem m.in. trylogii krakowskiej: Chochoły, Dumanowski, Fuga oraz Oberków do końca świata czy Stu dni bez słońca.

https://www.facebook.com/events/249941905960701/

 

25 kwietnia 2019, godz. 18.30-21.00
Bonobo Księgarnia Kawiarnia Podróżnicza, Mały Rynek 4
The Save Movement – aktywizm prozwierzęcy i projekcja filmu

Czym zajmuje się The Save Movement? Na czym polegają czuwania dla zwierząt? Co można przez nie osiągnąć? Jaki wpływ mają na społeczeństwo?

Na te i inne pytania odpowiemy podczas wykładu, który ma na celu zachęcić do walki o zwierzęta.
Podczas spotkania odbędzie się też projekcja 43-minutowego filmu, nagranego przez duńskiego aktywistę Caspera Hilta podczas trzydniowego Czuwania dla Zwierząt w Kutnie.

Film Nigdy się nie skończyło pokazuje między innymi duńskie świnie transportowane do Polski, systematyczne okrucieństwo, przemoc wobec zwierząt i zaniedbania. Wszystko, co zostało zawarte w produkcji, nagrano wraz z ruchem The Save Movement/Toruń Animal Save w dniach 2-4 października 2018 roku. Powodem stworzenia obrazu jest pragnienie udokumentowania rzeczywistości, opowiedzenia historii zwierząt oraz ukazania, jakie kłamstwa sprzedawane są razem z produktami pochodzenia zwierzęcego.

The Save Movement to grupa zrzeszająca działaczy na całym świecie, mająca ponad 550 oddziałów, sprzeciwiająca się okrucieństwu wobec zwierząt i walcząca o ich całkowite wyzwolenie.

https://www.facebook.com/events/393079774783432/

 

25 kwietnia 2019, godz. 18.30
Księgarnia Karakter, ul. Tarłowska 12
Teksty przed korektą: spotkanie z Marcinem Wilkiem

Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu „Teksty przed korektą”. Autor przedpremierowo przeczyta fragmenty swojej książki Pokój z widokiem. Lato 1939, która ukaże się 5 czerwca nakładem Wydawnictwa W.A.B.

Kto nie chciałby zajrzeć do szuflady ulubionego pisarza czy pisarki i zerknąć na jeszcze nieopublikowane zapiski? Księgarnia Karakter zaprasza na cykl spotkań z autorami, którzy przeczytają wybrane przez siebie fragmenty niewydanych książek. To wyjątkowa okazja, aby posłuchać tekstów przed korektą, zanim przybiorą ostateczny kształt i trafią do księgarń.

W spotkaniach cyklu zaproszeni autorzy odpowiadają również na pytania od publiczności oraz podpisują swoje książki.
#tekstyprzedkorekta

https://www.facebook.com/events/2382060025350842

 

25 kwietnia 2019, godz. 19.00
Swoją Drogą Brunch & Books, ul. Nadwiślańska 5/1
Antarktyda – tylko Ty i Natura – spotkanie i slajdowisko

Relacja z wyprawy Patrycji i Mateusza na Antarktydę. Będą zdjęcia, filmy i garść informacji, jak zorganizować wyjazd na południowy biegun.

 

26 kwietnia 2019, godz. 17.00-19.00
Księgarnia NOWA, os. Zgody 7
Przewrót – Klub Książki

Klub Książki PRZEWRÓT to spotkanie w przestrzeni słowa – przewrotnej i nieskrępowanej. Balansującej na granicy faktu i wyobrażenia, idealnej odskoczni. Odbij się od codzienności i pozwól sobie na intelektualny przewrót w tył lub w przód – Ty wybierzesz! Pozostawiamy swobodę, w granicach wzajemnego szacunku i (do)wolności słowa.

Przewrót kwietniowy poświęcimy rozważaniom nad esejem Virginii Woolf Kobiety i proza literacka. Kobieta, jej miejsca, jej czas.

Kwietniowy PRZEWRÓT prowadzą Magda Jurecka i Paulina Kutrzeb. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy!

Wydarzenie realizowane we współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym i Fundacją Faktor Kultura.

 

26 kwietnia 2019, godz. 18.00
De Revolutionibus Books & Café, ul. Bracka 14
Hormon strachu. Recepta na adrenalinę

 Spotkanie z Anną Mateją, autorką książki Recepta na adrenalinę. Napoleon Cybulski i krakowska szkoła fizjologów (wyd. Czarne pod patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO).

To on odkrył adrenalinę, hormon strachu, walki i ucieczki – Napoleon Cybulski, jeden z największych fizjologów w dziejach medycyny. Gdyby pracował nie na Uniwersytecie Jagiellońskim, a na niemieckiej czy francuskiej uczelni, jego nazwisko byłoby znane na całym świecie. Jest uważany za twórcę krakowskiej szkoły fizjologicznej. Wraz ze współpracownikami wykonał pierwsze na ziemiach polskich badania EKG i EEG. Dzięki nowatorskim doświadczeniom w dziedzinie elektrofizjologii wyjaśnił, w jaki sposób impulsy elektryczne pochodzące z nerwów wprowadzają w ruch mięśnie. Jako badacz ludzkiej psychiki rozważał pojęcie nieświadomości jeszcze przed Freudem.

Spotkanie w 100. rocznicę śmierci Napoleona Cybulskiego.

Udział w dyskusji: Anna Mateja i Bartłomiej Dobroczyński
Prowadzenie: Szymon Kloska

https://www.facebook.com/events/632534067200379/

26 kwietnia 2019, godz. 18.00
Księgarnia Karakter, ul. Tarłowska 12
„O jezu, jaka brzydka” – spotkanie z Przemkiem Dębowskim

Zapraszamy na wydarzenie miesiąca dla książkowych geeków, czyli niecałą godzinę okraszonych slajdami truizmów na krytyczny temat, który interesuje tylko niewielu wybranych, czyli: O JEZU, JAKA BRZYDKA.
Przemek Dębowski opowie o okładkach książek nie tylko Karakteru: jak pracuje, na co zwraca uwagę, jakie stosuje strategie, aby przetłumaczyć teksty na ich wizualny odpowiednik, ile w tym sensu i jakie jego praca ma znaczenie. Zapraszamy wszystkich jego znajomych i Was: osoby, które o książkach mogłyby rozprawiać godzinami! Istnieje możliwość zadawania pytań oraz wypowiadania kulturalnie wyrażonej, łagodnej krytyki.

https://www.facebook.com/events/322273891812002/

 

27 i 28 kwietnia 2019, godz. 10.00-18.00
Plac św. Marii Magdaleny
Krakowski Kiermasz Książki

Kultowe serie wydawnicze KIK i Koliber, pomysłowe „liliputy” z Bibliofilskiej Edycji Miniatur WAiF, przedwojenne pocztówki… W dniach 27 i 28 kwietnia na malowniczym placu św. Marii Magdaleny czeka nas kolejna czytelnicza uczta! W ramach pierwszego w tym roku Krakowskiego Kiermaszu Książki zaprezentują się antykwariaty: Hulaj Pole i PiBook, Antykwariat Suszek i Antykwariat 451 stopni, Świat w Tunelu i Szafa Pełna Książek, anglojęzyczna American Bookstore, a także bukiniści z Hali Targowej i Placu Nowego. Na swoje specjalne stoisko zaprosi też Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie.

Przez cały czas trwania imprezy do dyspozycji odwiedzających będą dziecięcy kącik czytelniczy i gra terenowa przygotowana w ramach akcji „Książka i Róża”. Organizatorzy zapraszają też na wydarzenia towarzyszące: w sobotę 27 kwietnia o 15.00 czeka nas czytanie legend krakowskich, a w niedzielę – otwarte warsztaty komiksowe dla dzieci i młodzieży (13.00-15.00) oraz spotkanie autorskie z Katarzyną Paw (15.00). Chwile na leżaku z książką w ręku umilą kawa i lody z mobilnej rikszy Lodożercy – Kraków, jaką można spotkać na co dzień na Placu Nowym.

Kiermasz będzie czynny w sobotę oraz niedzielę 27 i 28 kwietnia w godzinach od 10.00 do 18.00. Wydarzenie na placu św. Marii Magdaleny rozpoczyna comiesięczny cykl realizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, który potrwa do września, a którego celem jest promocja czytelnictwa w przestrzeni miejskiej i wspieranie lokalnego środowiska antykwarycznego w ramach wieloletniego programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

https://www.facebook.com/events/2076616289060894/

 

27 kwietnia 2019, godz. 11.00-13.00
Księgarnia NOWA, os. Zgody 7
Spotkanie i warsztaty dla dzieci z Martą Krajewską wokół książki Świt między dobrym i złym

Spotkanie z Martą Krajewską, autorką książek dla dzieci, entuzjastką kultury, wierzeń i obyczajów wczesnych Słowian. Zapraszamy dzieci w wieku 6+, które będą miały okazję poznać świat naszych przodków, bazując na eksperckiej wiedzy gościa wydarzenia. Pretekstem do rozmowy będą powieści Noc między Tam i Tu oraz Świt między dobrym i złym, które obrazują rzeczywistość oczami dziecka. To historie ciepłe, choć niełatwe, traktujące o dziecięcej zazdrości, próbie wejścia w dorosłość i odpowiedzialności za własne błędy.

Spotkaniu towarzyszyć będą warsztaty: tworzenie własnego indywidualnego amuletu oraz lalek motanek. Zapewniamy konieczne materiały.

Wstęp wolny, jednak ilość miejsc ograniczona. Na warsztaty obowiązują zapisy: ksiegarnia@nowanowa.pl
Wydarzenie realizowane we współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym i Fundacją Faktor Kultura.

 

27 kwietnia 2019, godz. 12.00-14.00
Główna Księgarnia Naukowa, ul. Podwale 6
Artystyczna książka

 Wyjątkowe warsztaty obejmujące naukę o tworzeniu książki, kreujące nowe spojrzenie na ilustrację i komiks. Na tych warsztatach dzieci dowiedzą się, jak zilustrować książkę i jak dodać kolorów starym lekturom: 1. Stwórz własny komiks pod okiem grafika; 2. Nowe życie starej książki – malujemy po starych książkach, dając im nowe znaczenie; 3. Jak stworzyć własną książkę – zszywanie stron w jedną książkę z ilustracjami; 4. Stworek z tuszu – ćwiczenie dla wyobraźni; 5. Magia kartek – ćwiczymy origami.

Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy.

 

27 kwietnia 2019, godz. 15.00-17.00
Spółdzielnia Ogniwo, ul. Paulińska 28
Spółdzielczy Kiermasz Książek #1

Spółdzielnia Ogniwo zaprasza na pierwszy Spółdzielczy Kiermasz Książek, organizowany w ramach Weekendu Księgarń Kameralnych 2019.

Zapraszamy Was z książkami, które już przeczytaliście i nie chcecie trzymać na półce, ale budżet domowy niekoniecznie się spina i wolicie nie zostawiać ich na bookcrossingu. Będzie można dyskutować, sprzedawać i kupować książki w przedziałach cenowych 5, 10 i 15 zł. Śmiało możecie też wymienić się publikacjami – to już zależy od Was. My prosimy tylko o przynoszenie dobrych książek w dobrym stanie.

Wstęp: 10 zł, w tym kawa/herbata/sok.

https://www.facebook.com/events/2282324791854107/

 

27 kwietnia 2019, godz. 15.00-17.00
Księgarnia NOWA, os. Zgody 7
Filcowe love: zakładki do książek (warsztaty)

Filc jest wyjątkowy – miękki i jednocześnie wytrzymały, przyjazny w dotyku i łatwy w obróbce. W nim tkwi potencjał! Wyzwólcie go swoją kreatywnością, by pod okiem profesjonalnej instruktorki stworzyć autorskie zakładki. Gotową zakładkę zaproście do ulubionej książki, najlepiej takiej z Księgarni NOWA 🙂 I pamiętajcie, zakładki lubią się przeprowadzać!

Warsztaty poprowadzi Justyna Florek. Wszystkie materiały niezbędne do wykonania zakładek dostępne będą na miejscu.

Warsztaty dla osób dorosłych. Wstęp wolny, jednak ilość miejsc ograniczona. Na warsztaty obowiązują zapisy: zgody7@infokrakow.pl

Wydarzenie realizowane we współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym.

 

27 kwietnia 2019, godz. 17.00
De Revolutionibus Books & Café, ul. Bracka 14
„Mniej niż jedno zwierzę” – spotkanie z Bartoszem Sadulskim

Zapraszamy na przedpremierowe spotkanie wokół trzeciej książki poetyckiej Bartosza Sadulskiego, poety, dziennikarza i redaktora kwartalnika „Herito”. O tomie mniej niż jedno zwierzę Dawid Kujawa napisał: „U Sadulskiego bywało już naprawdę nieźle, ale jeszcze nigdy aż tak dobrze”. To tom o końcach świata: tych osobistych i globalnych; o przenikaniu się wielkiej historii czy ekonomii z tym, co najbardziej prywatne.

Książka ukaże się nakładem wydawnictwa Dom Literatury w Łodzi.

Spotkanie poprowadzi poetka Małgorzata Lebda.

https://www.facebook.com/events/2624242387648085/

 

27 kwietnia 2019, godz. 18.00
Spółdzielnia Ogniwo, ul. Paulińska 28
Farerskie kadry – spotkanie autorskie z Maciejem Brenczem

Spotkanie autorskie poświęcone książce Macieja Brencza Farerskie kadry. Wyspy, gdzie owce mówią dobranoc. Autor jest zafascynowany kulturą Wysp Owczych. Jego teksty można znaleźć na blogu Farerskie kadry (https://farerskiekadry.pl/). Jest to jedno z najlepszych w Polsce źródeł wiedzy o tym archipelagu. W swojej wydanej w tym roku debiutanckiej książce, której poświęcone będzie spotkanie, Maciej Brencz opowiada o kulturze Wysp Owczych i doświadczeniach, jakie zyskał podczas ich zwiedzania.

Wydarzenie zorganizowane przez Skandynawistyczne Koło Naukowe NORDEN i Spółdzielnię Ogniwo.

https://www.facebook.com/events/889298948068730/

 

28 kwietnia 2019, godz. 10.00-15.00
Księgarnia Karakter, ul. Tarłowska 12
Naczelna poleca – dyżur redakcyjny Małgorzaty Szczurek

Z okazji Weekendu Księgarń Kameralnych księgarnia Karakter wyjątkowo otwiera dla Was swoje podwoje w niedzielę 28 kwietnia (10.00-15.00). W ten dzień księgarnią pokieruje naczelna Karakteru – Małgorzata Szczurek, redaktorka, tłumaczka i współtwórczyni wydawnictwa. To niepowtarzalna okazja, żeby dowiedzieć się, jakie książki rekomenduje, co chciałaby jeszcze wydać i z czym wiąże się praca redaktorki. WPADAJCIE, PYTAJCIE. A na wszystkich, którzy zdecydują się na książkowe zakupy, czekać będą drobne upominki z karakterem.

https://www.facebook.com/events/326237654750970/

 

28 kwietnia 2019, godz. 17.00-19.00
Księgarnia NOWA, os. Zgody 7
Karakter na żywo! Spotkanie z redaktor Małgorzatą Szczurek

Otwarty panel, którego gościem będzie Małgorzata Szczurek, redaktor Wydawnictwa Karakter. Spotkanie będzie okazją do zadawania pytań na temat książkowych nowości, działalności Karakteru i jego swoistego rynkowego fenomenu. Jak powstało wydawnictwo i jak wygląda droga od autora do gotowego produktu? Kto stoi za szczególnym kodem promocji, który ma swoich entuzjastów nie tylko wśród książkofilów?

https://www.facebook.com/events/624182058103039/

 

29 kwietnia 2019, godz. 19.00
Swoją Drogą, ul. Nadwiślańska 5/1
„Superata Młodości, czyli 3 Muszkieterowie 20 lat później” – spotkanie ze wspinaczem Andrzejem Marciszem

Wybitny wspinacz tzw. nowej fali lat 80. XX wieku Andrzej Marcisz opowie o swoich wspinaczkowych wyczynach w Tatrach. Prelekcja połączona z kiermaszem literatury górskiej.

 

Więcej o Weekendzie Księgarń Kameralnych na: https://www.facebook.com/events/416237542270569/

Wpisz szukaną frazę: