fbpx

Warsztaty z redaktorem: Fantastyka

Zajęcia z redaktorem, w przeciwieństwie do pracy z pisarzami, to zupełnie inna bajka. Pisarz może nauczyć wszystkiego, co wypróbował na sobie i przećwiczył; może opowiadać o własnych błędach i swoim punkcie widzenia. Z kolei nauka pisania przez redaktora to doświadczenie obiektywne, zgromadzone podczas poprawiania setek tekstów, redagowania książek, a także ogromna wiedza o literaturze i rynku wydawniczym.

Dlatego też zapraszamy na kolejne weekendowe warsztaty pisania fantastyki, ale tym razem przeprowadzone pod czujnym redaktorskim okiem – Michała Cetnarowskiego, który tym gatunkiem zajmuje się od wielu lat m.in. w “Nowej Fantastyce”.

Wrześniowy warsztat ma na celu przekazanie maksimum wiedzy i nowych umiejętności uczestnikom – dlatego też jest na nim wyjątkowo dostępnych 6 miejsc i obowiązuje rekrutacja.

Żeby wziąć udział w warsztacie prześlij do nas 2-3 strony (max. 4 tys. znaków ze spacjami) dowolnego tekstu fantastycznego do 18 września. Jeśli to fragment większej fabuły, to koniecznie dopisz kilkuzdaniowe streszczenie całości. Wspólnie z prowadzącym wybierzemy 6 najlepszych tekstów i powiadomimy szczęśliwych uczestników do 25 września. Próbki tekstów prosimy wysyłać na adres: pisz@miastoliteratury.pl.

Program będzie składał się z czterech części:

1. Podstawy budowania fantastycznego tekstu

Podczas wykładu redaktora dowiesz się m.in.:

  • Jakie są kluczowe elementy opowiadania?
  • Jak zdecydować o właściwej narracji?
  • Kiedy potrzebna jest stylizacja językowa?
  • Dlaczego ważne jest budowanie świata przedstawionego zanim zaczniesz pisać?

To uporządkowana pigułka wiedzy, która przyda się każdemu początkującemu pisarzowi.

2. Dyskusja nad nadesłanymi tekstami i indywidualne uwagi dla uczestnika
Oczywiście najważniejsze będzie dla Ciebie to, co usłyszysz o swoim tekście, ale nie daj się zmylić – słuchaj wszystkich uwag, bo także na cudzych tekstach możesz się bardzo wiele nauczyć!

3. Indywidualna praca nad tekstem każdego uczestnika
Oczywiście według wskazówek od prowadzącego. I tak, każdy dostanie osobiste zadanie od redaktora.

4. Omówienie zadań, czyli jak poradziłeś sobie z wprowadzeniem sugerowanych poprawek
Nie tylko będziesz mieć więc czas na indywidualne ćwiczenie, ale jeszcze dostaniesz o nim informację zwrotną.


Jak widzisz warsztat będzie wspaniałą okazją, żeby zdobyć nowe umiejętności pisarskie i przygotować swoje fantastyczne opowiadanie. Nie czekaj i ślij do nas tekst!

Więcej informacji o możliwości zapisu: tutaj.

fot. Darek Kula

Wpisz szukaną frazę: